Dicloratio roztwór do wstrzykiwań to lek złożony zawiera dwie substancje czynne: diklofenak sodowy (z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych - NLPZ) i chlorowodorek lidokainy (środek miejscowo znieczulający).
Lek wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe wykorzystywane w leczeniu ostrych stanów zapalnych lub zwyrodnieniowych choroby reumatycznej oraz miejscowo znieczulające, zmniejszające bolesność wstrzyknięcia.
Nazwa | Dicloratio roztwór do wstrzykiwań |
Nazwa międzynarodowa | Diclofenacum natricum + Lidocaini hydrochloridum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | (75 mg + 20 mg) /2 ml |
Postać | Roztwór do wstrzykiwań |
Skład - substancja czynna |
|
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości |
|
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo częste (występują u co najmniej 1 na 10 pacjentów):
Częste (mogą wystąpić u 1 na 10 pacjentów):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Lek Dicloratio roztwór do wstrzykiwań nie powinien być stosowany u kobiet w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, a u kobiet w trzecim trymestrze ciąży przeciwwskazane jest jego stosowanie. |
Karmienie piersią | Lek Dicloratio roztwór do wstrzykiwań nie powinien być stosowany u kobiet w czasie karmienia piersią. |
Dzieci | Nie zaleca się stosowania leku Dicloratio roztwór do wstrzykiwań u dzieci i młodzieży. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Lek Dicloratio roztwór do wstrzykiwań może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. |
Jak działa lek Dicloratio roztwór do wstrzykiwań?
Lek Dicloratio roztwór do wstrzykiwań zawiera substancje czynne:
Kiedy stosuje się lek Dicloratio roztwór do wstrzykiwań?
Lek Dicloratio roztwór do wstrzykiwań stosowany jest w leczeniu:
Jak stosować lek Dicloratio roztwór do wstrzykiwań?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Dawkowanie u dorosłych:
Sposób stosowania:
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Dicloratio roztwór do wstrzykiwań
Pominięcie zastosowania leku Dicloratio roztwór do wstrzykiwań
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Dicloratio roztwór do wstrzykiwań
W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku Dicloratio roztwór do wstrzykiwań należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Kiedy nie stosować leku Dicloratio roztwór do wstrzykiwań?
Leku Dicloratio roztwór do wstrzykiwań nie należy stosować u pacjentów:
Ze względu na zawartość lidokainy, lek Dicloratio roztwór do wstrzykiwań jest przeciwwskazany u pacjentów:
Lek Dicloratio roztwór do wstrzykiwań jest również przeciwwskazany do stosowania u kobiet w trzecim trymestrze ciąży.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Dicloratio roztwór do wstrzykiwań może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Jeśli podczas stosowania leku Dicloratio roztwór do wstrzykiwań nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek inne objawy niepożądane, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Bardzo częste (występują u co najmniej 1 na 10 pacjentów):
Częste (mogą wystąpić u 1 na 10 pacjentów):
Niezbyt częste (mogą wystąpić u 1 na 100 pacjentów):
Rzadkie (mogą wystąpić u 1 na 1000 pacjentów):
Bardzo rzadkie (mogą wystąpić u 1 na 10 000 pacjentów):
Częstość nieznana:
Przed rozpoczęciem stosowania Dicloratio roztwór do wstrzykiwań należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Szczególnie należy poinformować lekarza jeśli:
Podczas stosowania leku Dicloratio roztwór do wstrzykiwań
Mogą wystąpić groźne dla życia reakcje skórne (bardzo rzadko, zwłaszcza na początku leczenia) np. złuszczające zapalenie skóry, zespół Stevensa Johnsona z rozległą wysypką, wysoką gorączką i bólem stawów oraz toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka ze zmianami w obrębie skóry i błon śluzowych, wysoką gorączką i ciężkim stanem ogólnym.
Jeśli pojawią się pierwsze oznak wysypki, zmian na błonach śluzowych lub inne objawy reakcji alergicznej lek należy odstawić i skontaktować się z lekarzem.
Lek może maskować objawy zakażenia (np. ból głowy, zwiększona temperatura ciała) i utrudniać prawidłową diagnozę, dlatego zawsze podczas badań lekarskich należy poinformować lekarza o stosowaniu leku Dicloratio roztwór do wstrzykiwań.
Należy unikać jednoczesnego stosowania leku Dicloratio roztwór do wstrzykiwań z ogólnodziałającymi NLPZ (w tym selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy-2).
Lek Dicloratio należy stosować ostrożnie u osób w podeszłym wieku.
U pacjentów starszych i u osób z małą masą ciała zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki.
Lek może utrudniać zajście w ciążę.
Jeżeli pacjentka planuje ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna poinformować o tym lekarza.
Pacjenci z astmą
U pacjentów z astmą, sezonowym alergicznym nieżytem nosa, obrzękiem błony śluzowej nosa, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc lub przewlekłymi zakażeniami układu oddechowego (szczególnie gdy mają objawy podobne do objawów alergicznego nieżytu nosa) częściej niż u innych pacjentów występują zaostrzenia astmy w wyniku zastosowania NLPZ, obrzęk Quinckego lub pokrzywka.
W związku z tym u tych pacjentów zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności (należy umożliwić szybki dostęp do pomocy lekarskiej).
Szczególne środki ostrożności należy zachować u pacjentów z alergią na inne substancje, np. pacjentów z odczynami skórnymi, świądem lub pokrzywką oraz u pacjentów z astmą oskrzelową, ze względu na możliwość zaostrzenia się objawów choroby.
Wpływ na wskaźniki hematologiczne
Diklofenak może przemijająco hamować agregację płytek krwi.
Dlatego u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi należy kontrolować parametry krzepnięcia krwi.
Przy długotrwałym stosowaniu diklofenaku należy przeprowadzać regularne badania kontrolne czynności wątroby i nerek oraz kontrolować obraz krwi.
Przyjmowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.
Wpływ na przewód pokarmowy
Stosowanie diklofenaku może spowodować krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie lub perforację (z możliwym skutkiem śmiertelnym).
Może być to szczególnie niebezpieczne podczas stosowania dużych dawek diklofenaku, a także dla osób z przebytym owrzodzeniem przewodu pokarmowego lub pacjentów w podeszłym wieku.
Jeśli w trakcie stosowania leku Dicloratio wystąpią jakiekolwiek nietypowe dolegliwości w obrębie jamy brzusznej (zwłaszcza krwawienie z przewodu pokarmowego), lek należy niezwłocznie odstawić i skontaktować się z lekarzem.
Pacjenci z wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy lub z chorobą Crohna powinni być pod ścisłą kontrolą lekarską, ze względu na możliwość zaostrzenia ogólnego stanu.
Wpływ na czynność wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby diklofenak może powodować zaostrzenie przebiegu choroby (u pacjentów z porfirią wątrobową diklofenak może wywołać napad porfirii).
Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących wykonywania kontrolnych badań czynności wątroby.
Wpływ na czynność nerek
W przebiegu stosowania NLPZ odnotowano przypadki zatrzymywania płynów i powstawania obrzęków, dlatego szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów z zaburzoną czynnością serca lub nerek, z nadciśnieniem tętniczym, u osób w podeszłym wieku, u pacjentów jednocześnie otrzymujących leki moczopędne lub leki wpływające na czynność nerek oraz pacjentów z nadmierną utratą płynu pozakomórkowego o różnej etiologii, np.: w fazie około lub pooperacyjnej po dużych zabiegach chirurgicznych.
W tej grupie pacjentów zalecane jest monitorowanie czynności nerek.
Przerwanie podawania leku Dicloratio roztwór do wstrzykiwań zwykle powoduje powrót do stanu poprzedzającego leczenie.
Podczas wstrzykiwań domięśniowych leków zawierających lidokainę należy zwrócić uwagę, aby lek nie dostał się do naczyń krwionośnych podczas wstrzykiwania.
Wpływ na układ krążenia i naczynia zaopatrujące mózg
Przyjmowanie takich leków, jak Dicloratio roztwór do wstrzykiwań, może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawału serca) lub udaru.
Ryzyko to zwiększa długotrwałe przyjmowanie dużych dawek leku.
Nie należy stosować większych dawek i dłuższego czasu leczenia niż zalecane.
W przypadku problemów z sercem przebytego udaru lub podejrzewania, że występuje ryzyko tych zaburzeń (np. zwiększone ciśnienie tętnicze krwi, cukrzyca, zwiększone stężenie cholesterolu, palenie tytoniu), należy omówić sposób leczenia z lekarzem lub farmaceutą.
Występowanie działań niepożądanych można ograniczyć, stosując lek w najmniejszej skutecznej dawce i nie dłużej niż to konieczne.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek Dicloratio roztwór do wstrzykiwań nie powinien być u kobiet w pierwszym i drugim trymestrze ciąży (chyba że lekarz zadecyduje inaczej).
Stosowanie tego leku u pacjentek w ostatnim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane, może on poważnie zaszkodzić dziecku lub niekorzystnie wpłynąć na poród.
Lek Diklofenak roztwór do wstrzykiwań może powodować trudności w zajściu w ciążę.
Jeśli pacjentka planuje ciążę, lub ma problemy z zajściem w ciążę podczas stosowania diklofenaku należy poinformować o tym lekarza.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Diklofenak (substancja czynna leku Dicloratio roztwór do wstrzykiwań) w niewielkich ilościach przenika do mleka kobiet karmiących piersią.
Lek Dicloratio roztwór do wstrzykiwań nie powinien być stosowany u kobiet w czasie karmienia piersią, ponieważ może on wywierać szkodliwe działanie u niemowlęcia.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Przed zastosowaniem leku Dicloratio roztwór do wstrzykiwań szczególnie należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Brak danych.
Lek Dicloratio roztwór do wstrzykiwań może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Podczas jego stosowania mogą wystąpić: zaburzenia widzenia, senność, zawroty głowy, uczucie zmęczenia lub inne zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów oraz obsługiwać maszyn, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.
Jak przechowywać lek Dicloratio roztwór do wstrzykiwań?