Lek Drosfemine Forte to preparat antykoncepcyjny, stosowany w celu zapobiegania ciąży. Każda tabletka zawiera dwa hormony żeńskie: drospirenon i etynyloestradiol. Tabletki antykoncepcyjne zawierające dwa hormony to tabletki tzw. „złożone”.
Nazwa | Drosfemine Forte |
Nazwa międzynarodowa | Ethinylestradiolum + Drospirenonum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 0,03 mg + 3 mg |
Postać | Tabletki powlekane |
Skład - substancja czynna |
|
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości | Lek zawiera niewielką ilość dwóch żeńskich hormonów płciowych. Wszystkie tabletki powlekane w opakowaniu zawierają taką samą dawkę hormonów, dlatego preparat określany jest jako jednofazowy złożony środek antykoncepcyjny. |
Zastosowanie | Zapobieganie ciąży. |
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Częste (mogą dotyczyć do 1 na 10 pacjentek):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Leku Drosfemine forte nie wolno stosować w czasie ciąży, lub podejrzenia ciąży. |
Karmienie piersią | Lek jest przeciwwskazany w czasie karmienia piersią. |
Dzieci | Lek nie jest przeznaczony dla dzieci. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Stosowanie leku Drosfemine forte nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn mechanicznych. |
Jak działa lek Drosfemine Forte?
Działanie antykoncepcyjne doustnych złożonych leków antykoncepcyjnych opiera się na współdziałaniu różnych czynników. Najważniejsze z nich to:
Kiedy stosuje się lek Drosfemine Forte?
Lek Drosfemine Forte to tabletki antykoncepcyjne stosowane w celu zapobiegania ciąży.
Jak stosować lek Drosfemine Forte?
Lek Drosfemine Forte należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Ogólne zasady stosowania:
Należy przyjmować 21 tabletek przez 21 dni (jedną tabletkę każdego dnia), a następnie na kolejnych 7 dni przerwać stosowanie leku Drosfemine forte. W ciągu tych 7 dni powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Zwykle występuje 2-3 dni po ostatnim przyjęciu leku Drosfemine forte. Kolejne opakowanie należy rozpocząć 8 dnia, niezależnie od trwania krwawienia. Oznacza to konieczność rozpoczynania kolejnego opakowania tego samego dnia każdego tygodnia i podobnie, występowania krwawienia z odstawienia w tych samych dniach każdego miesiąca.
Jeśli przyjmuje się lek Drosfemine forte zgodnie z zaleceniami, skuteczność antykocepcyjna jest zachowana również podczas 7-dniowego okresu przerwy w przyjmowaniu tabletek.
Przyjmowanie pierwszego opakowania leku Drosfemine forte
Stosowanie leku Drosfemine forte należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu miesiączkowego (to znaczy pierwszego dnia miesiączki). Jeśli pacjentka rozpocznie stosowanie leku Drosfemine forte w pierwszym dniu miesiączki, jest natychmiast chroniona przed zajściem w ciążę. Pacjentka może także rozpocząć stosowanie tabletek między 2. a 5. dniem cyklu miesiączkowego, ale wtedy przez pierwsze 7 dni powinna stosować dodatkowe metody antykoncepcji (np. prezerwatywę).
Zmiana z innego złożonego środka antykoncepcyjnego lub systemów transdermalnych
Stosowanie leku Drosfemine forte najlepiej rozpocząć następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej (ostatniej tabletki zawierającej substancje czynne) poprzednio stosowanych tabletek antykoncepcyjnych, ale nie później niż w dniu następującym po przerwie w przyjmowaniu poprzednich 10 tabletek (lub po przyjęciu ostatniej nieaktywnej tabletki z poprzednich tabletek antykoncepcyjnych). W przypadku zmiany ze złożonego antykoncepcyjnego systemu terapeutycznego dopochwowego (pierścienia) lub systemu transdermalnego (plastra) należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zmiana z leku zawierającego tylko progestagen (minitabletka)
Zmiana z tabletek zawierających wyłącznie progestagen może się odbyć w dowolnym dniu (z implantu lub wkładki domacicznej – w dniu ich usunięcia, z postaci we wstrzyknięciach – w dniu, w którym wykonano by kolejne wstrzyknięcie). We wszystkich tych przypadkach przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji (np. prezerwatywy).
Stosowanie po poronieniu
Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Stosowanie po porodzie
Stosowanie leku Drosfemine forte można rozpocząć między 21. a 28. dniem po porodzie. Jeśli przyjmowanie leku rozpocznie się później niż 28. dnia po porodzie, należy przez pierwsze 7 dni przyjmowania leku Drosfemine forte stosować tak zwaną metodę barierową (np. prezerwatywy). Jeśli po urodzeniu dziecka doszło do stosunku płciowego, przed rozpoczęciem stosowania leku Drosfemine forte (ponownym), należy upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży lub poczekać do następnego krwawienia miesiączkowego.
Zastosowanie większej dawki leku niż zalecana:
Nie ma doniesień o ciężkich szkodliwych następstwach przyjęcia zbyt wielu tabletek leku Drosfemine forte. W przypadku przyjęcia kilku tabletek na raz, mogą wystąpić objawy w postaci nudności lub wymiotów. U młodych dziewcząt mogą wystąpić krwawienia z pochwy.
W przypadku przyjęcia zbyt wielu tabletek leku Drosfemine forte lub w przypadku połknięcia pewnej liczby tabletek przez dziecko, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Pominięcie zastosowania dawki leku:
W przypadku pominięcia dawki leku:
Pominięcie więcej niż jednej tabletki
Należy skonsultować się z lekarzem.
Pominięcie 1 tabletki w pierwszym tygodniu
Należy przyjąć tabletkę natychmiast po uświadomieniu sobie faktu jej pominięcia (nawet jeśli oznacza to konieczność przyjęcia dwóch tabletek jednocześnie), a kolejną tabletkę przyjąć o zwykłej porze. W ciągu kolejnych 7 dni należy stosować dodatkową antykoncepcję w postaci metody mechanicznej.
Jeśli w tygodniu, w którym pominięto tabletkę, doszło do stosunku seksualnego istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Pominięcie 1 tabletki w drugim tygodniu
Należy przyjąć tabletkę natychmiast po uświadomieniu sobie faktu jej pominięcia (nawet jeśli oznacza to konieczność przyjęcia dwóch tabletek jednocześnie), a kolejną tabletkę przyjąć o zwykłej porze. Skuteczność leku pozostaje niezmieniona i nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji.
Pominięcie 1 tabletki w trzecim tygodniu
Można wybrać jedną z poniższych możliwości, bez konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji.
1. Należy przyjąć tabletkę natychmiast po uświadomieniu sobie faktu jej pominięcia (nawet jeśli oznacza to konieczność przyjęcia dwóch tabletek jednocześnie), a kolejną tabletkę przyjąć o zwykłej porze. Stosowanie tabletek z kolejnego opakowania należy rozpocząć od razu po przyjęciu ostatniej tabletki z obecnego opakowania, nie robiąc w ten sposób przerwy pomiędzy opakowaniami. Krwawienie z odstawienia może pojawić się tylko po zakończeniu drugiego opakowania. W trakcie przyjmowania tabletek może wystąpić plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe.
lub
2. Należy przerwać stosowanie tabletek z obecnego opakowania i rozpocząć 7-dniową przerwę bez stosowania leku, wliczając w nią dzień, w którym pominięto przyjęcie tabletki. Następnie, powinno się kontynuować stosowanie tabletek z kolejnego opakowania. Przy wyborze tej możliwości i zamiaru rozpoczęcia przyjmowania tabletek z kolejnego opakowania tego samego dnia co zazwyczaj, należy zachować krótszą niż 7-dniową przerwę w stosowaniu leku.
1. tydzień:
2. tydzień:
3. tydzień:
lub
Przerwanie stosowania leku
Stosowanie leku Drosfemine forte można przerwać w dowolnym momencie. Jeżeli pacjentka nie chce zajść w ciążę, powinna zwrócić się do lekarza o poradę co do innych skutecznych metod kontroli urodzeń. Jeżeli pacjentka chce zajść w ciążę, powinna przerwać stosowanie leku Drosfemine forte i poczekać do wystąpienia pierwszej miesiączki zanim rozpocznie próby zajścia w ciążę. W ten sposób łatwiej będzie obliczyć spodziewany termin porodu.
Nie należy stosować leku Drosfeminie Forte jeśli u pacjentki występuje jakikolwiek z wymienionych poniżej stanów:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Drosfeminie Forte może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Częste (mogą dotyczyć do 1 na 10 pacjentek):
Niezbyt częste (mogą dotyczyć do 1 na 100 pacjentek):
Rzadkie (mogą dotyczyć do 1 na 1 000 pacjentek):
Przed zastosowaniem leku Drosfeminie Forte należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku Drosfemine forte nie wolno stosować w czasie ciąży, lub podejrzenia ciąży.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek jest przeciwwskazany w czasie karmienia piersią.
Należy zawsze poinformować lekarza prowadzącego, jakie leki lub produkty ziołowe przyjmuje się aktualnie. Należy także powiedzieć każdemu innemu lekarzowi, w tym lekarzowi dentyście, przepisującemu inny lek (lub farmaceucie), że stosuje się lek Drosfeminie forte. Mogą oni poinformować, czy należy stosować dodatkowe środki antykoncepcyjne (na przykład prezerwatywy), a jeżeli tak, to jak długo, lub, czy stosowanie innych leków, których pacjent potrzebuje, nie musi zostać zmienione.
Niektóre leki mogą wpływać na stężenie leku Drosfeminie forte we krwi oraz zmniejszać skuteczność zapobiegania ciąży lub wywołać nieoczekiwane krwawienia. Są to np. leki:
Środek antykoncepcyjny Drosfeminie forte może również wpływać na działanie innych leków, np.:
Nie należy stosować leku Drosfeminie forte jeśli pacjentka choruje na zapalenie wątroby typu C i przyjmuje leki zawierające ombitaswir/parytaprewir/rytonawir i dasabuwir, ponieważ może to prowadzić do zwiększenia wyników badań krwi oceniających czynność wątroby (zwiększenie poziomu wątrobowego enzymu AlAT). Lekarz zaleci inny rodzaj antykoncepcji przed rozpoczęciem leczenia tymi lekami.
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza prowadzącego lub farmaceuty.
Brak danych.
Stosowanie leku Drosfemine forte nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn mechanicznych.
Jak przechowywać lek Drosfeminie forte?
Lek Drosfeminie forte należy przechowywać: