Poradnik
lub
Ulubione0 produktów
Zaloguj się lub załóż konto, aby mieć dostęp do Listy życzeń i zapisywać ulubione produkty na Twoim koncie.
Elicea to lek zawierający escytalopram, należący do grupy leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).
Nazwa | Elicea |
Nazwa międzynarodowa | Escitalopramum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka |
|
Postać | Tabletki powlekane |
Skład - substancja czynna | Escytalopram |
Skład - substancje pomocnicze | Rdzeń tabletki:
Otoczka tabletki:
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości |
|
Zastosowanie | Leczenie:
|
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób):
Często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 osób):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Leku nie należy stosować w czasie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. |
Karmienie piersią | Leku nie należy przyjmować w okresie karmienia piersią bez uprzedniego rozważenia przez lekarza ryzyka i korzyści wynikających z leczenia. |
Dzieci | Nie należy stosować leku u osób w wieku poniżej 18 lat, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | W trakcie stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, dopóki pacjent nie stwierdzi, jak lek na niego wpływa. |
Jak działa lek Elicea?
Lek działa na układ serotoninergiczny w mózgu przez zwiększenie stężenia serotoniny, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.
Kiedy stosuje się lek Elicea?
Lek stosuje się w leczeniu:
Jak stosować lek Elicea?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Czas trwania leczenia:
Poprawa może nastąpić po upływie kilku tygodni leczenia. Nie wolno zmieniać dawkowania i przerywać stosowania leku bez zasięgnięcia porady lekarza, gdyż objawy mogą powrócić. Zaleca się kontynuowanie leczenia przez co najmniej 6 miesięcy po odzyskaniu dobrego samopoczucia.
Dawka leku zależy od schorzenia, które ma być leczone za jego pomocą.
Lek Elicea można przyjmować z posiłkami lub niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połknąć, popijając wodą. Tabletek nie należy rozgryzać, ponieważ są gorzkie w smaku. Tabletki o mocy 10 mg i 20 mg można podzielić na równe dawki.
Dorośli
Dzieci i młodzież:
Leku Elicea nie należy zwykle stosować u dzieci i młodzieży.
Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat):
Zalecana dawka początkowa leku Elicea to 5 mg, przyjmowana w pojedynczej dawce dobowej. Lekarz może zwiększyć dawkę do 10 mg na dobę.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Elicea:
W przypadku zażycia większej niż przepisana dawki leku Elicea należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do izby przyjęć najbliższego szpitala, nawet wtedy, gdy pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Objawami przedawkowania są:
Na wizytę u lekarza lub w szpitalu należy zabrać opakowanie leku Elicea.
Pominięcie zastosowania leku Elicea:
Jeśli pacjent zapomniał przyjąć dawkę i przypomniał sobie o tym przed zaśnięciem, powinien natychmiast przyjąć pominiętą dawkę, a kolejną dawkę następnego dnia o zwykłej porze. Jeśli pacjent przypomni sobie o pominiętej dawce w nocy lub następnego dnia, powinien zrezygnować z pominiętej dawki i przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Elicea:
Nie należy przerywać stosowania leku Elicea, dopóki nie zaleci tego lekarz. Kiedy pacjent kończy leczenie, zazwyczaj zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki leku przez okres kilku tygodni. Po nagłym przerwaniu stosowania leku Elicea pacjent może odczuwać objawy odstawienia, takie jak:
Objawy te są częste, a ryzyko ich wystąpienia większe, gdy lek Elicea był stosowany przez długi czas i w dużych dawkach lub gdy dawkę zbyt szybko zmniejszono. U większości pacjentów objawy są łagodne i ustępują samoistnie w ciągu 2 tygodni. U niektórych pacjentów mogą być jednak bardziej nasilone lub utrzymywać się dłużej (2 - 3 miesiące lub dłużej). W razie wystąpienia ciężkich objawów odstawienia po przerwaniu stosowania leku Elicea należy skontaktować się z lekarzem, który może zalecić powtórne rozpoczęcie przyjmowania leku i wolniejsze jego odstawianie.
Kiedy nie stosować leku Elicea?
Leku nie należy stosować w przypadku:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Elicea może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Działania niepożądane zazwyczaj ustępują po paru tygodniach leczenia. Należy pamiętać, że niektóre z tych działań mogą być również objawami choroby i ustąpią wraz z poprawą samopoczucia.
Należy zaprzestać stosowania leku Elicea i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego oddziału ratunkowego, jeśli wystąpi którekolwiek z wymienionych poniżej działań niepożądanych, czyli:
Niezbyt często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób):
Rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1000 osób):
Częstość nieznana (nie można ocenić częstości na podstawie dostępnych danych):
Inne działania niepożądane:
Bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób):
Często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 osób):
Niezbyt często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób):
Rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1000 osób)
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
Ponadto znane są działania niepożądane leków o podobnym mechanizmie działania jak escytalopram, są to:
Przed zastosowaniem leku Elicea należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Należy zachować szczególną ostrożność przy:
U niektórych pacjentów cierpiących na zaburzenia maniakalno - depresyjne może wystąpić faza maniakalna objawiająca się dziwnymi, zmieniającymi się pomysłami, nadmierną aktywnością ruchową i nieuzasadnionym uczuciem szczęścia. W tym przypadku należy skontaktować się z lekarzem.
W pierwszych tygodniach leczenia mogą również wystąpić takie objawy, jak niepokój lub trudności w spokojnym siedzeniu, lub staniu w miejscu. W razie pojawienia się takich objawów należy natychmiast poinformować o tym lekarza.
Myśli samobójcze oraz nasilenie depresji lub zaburzeń lękowych:
Depresji i/lub zaburzeniom lękowym mogą towarzyszyć myśli o samookaleczeniu się, lub myśli samobójcze. Objawy te mogą się pogłębiać w początkowej fazie stosowania leków przeciwdepresyjnych, ponieważ leki te zaczynają działać zazwyczaj dopiero po upływie około 2 tygodni, czasem później. Bardziej narażone na występowanie tego rodzaju objawów są:
W razie wystąpienia myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójczych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym, lub zgłosić się do szpitala.
Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat:
Leku Elicea nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. W przypadku przyjmowania leków z tej grupy, pacjenci w wieku poniżej 18 lat narażeni są na zwiększone ryzyko działań niepożądanych, takich jak próby samobójcze, myśli samobójcze i wrogość (szczególnie agresja, zachowania buntownicze i przejawy gniewu). Mimo to lekarz może przepisać lek Elicea Q-Tab pacjentowi w wieku poniżej 18 lat, gdy stwierdzi, że jest to konieczne.
Ze względu na zawartość laktozy lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy - galaktozy.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży, chyba że według lekarza jest to bezwzględnie konieczne. Jeżeli pacjentka stosuje lek Elicea w ostatnim trymestrze ciąży u noworodka mogą wystąpić następujące objawy:
Jeśli u noworodka wystąpi jakikolwiek z tych objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Lekarz i położna muszą być poinformowani o fakcie stosowania przez pacjentkę leku Elicea. Stosowanie leku w ostatnim trymestrze ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia u noworodka przetrwałego nadciśnienia płucnego, które zazwyczaj pojawia się w pierwszej dobie po urodzeniu. Jeżeli wystąpią objawy takie jak sinienie skóry lub zwiększenie częstości oddechów należy skontaktować się z lekarzem, lub położną.
Jeżeli pacjentka stosuje lek w ciąży, nie może nagle zaprzestać zażywania leku.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Przypuszcza się, że escytalopram przenika do mleka kobiecego. Leku Elicea nie należy przyjmować w okresie karmienia piersią bez uprzedniego rozważenia przez lekarza ryzyka i korzyści wynikających z leczenia.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie, lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Nie należy stosować leku Elicea z:
Należy zwrócić szczególną uwagę na stosowanie leku Elicea z:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
W trakcie stosowania leku Elicea nie należy pić alkoholu.
W trakcie stosowania leku Elicea nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, dopóki pacjent nie stwierdzi, jak lek na niego wpływa.
Jak przechowywać lek Elicea?