Mumio – podstawowe informacje
Mumio jest znane również jako:
- shilajit,
- salajit,
- shilajatu.
To czarnobrązowy proszek lub wydzielina ze skał wysokogórskich, szczególnie spotykana w Himalajach między Indiami a Nepalem, chociaż znajduje się mumio również w Rosji, Tybecie, Afganistanie, a obecnie na północy Chile. Mumio to, substancja znana i stosowana od wieków w medycynie ajurwedyjskiej, jako środek:
- odmładzający,
- przeciwstarzeniowy
Istnieją dwie ważne cechy tej substancji, o jakich wspominano w starożytnej indyjskiej medycynie ajurwedyjskiej – chodzi o zwiększanie siły fizycznej i promowanie zdrowia ludzkiego. Wiadome jest jednak, że możliwe korzyści, jakie mumio potrafi przynieść do organizmu swoiście różnią się w zależności od regionu - miejsca, z którego został wyekstrahowany.
Mumio – pochodzenie i tradycyjne zastosowanie
Biorąc pod uwagę jego unikalny skład – wśród badaczy podnoszą się głosy, że mumio powstaje w wyniku rozkładu materiału roślinnego gatunków takich jak:
- Euphorbia royleana,
- Trifolium repens.
Ten rozkład wydaje się następować przez stulecia i na tej podstawie mumio jest uważany za tysiącletni produkt natury. Mumio jest ważnym, znanym składnikiem medycyny ajurwedyjskiej ze względu na jego właściwości.
W tym kontekście przypisywano tej substancji korzyści zdrowotne, takie jak odmłodzenie.
Tradycyjnie mumio jest spożywane przez ludzi z Nepalu i północnych Indii, a dzieci zwykle spożywają je z mlekiem na śniadanie – co stanowi integralną część ich diety.
Mumio – potencjał w medycynie
Widać zwiększone zainteresowanie tą substancją w zastosowaniach medycznych, a zwłaszcza w kontekście kontroli zaburzeń poznawczych związanych ze starzeniem się i stymulacji poznawczej. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest znajdujący się w mumio kwas fulwowy - czyli główna substancja czynna.
Biorąc pod uwagę potencjał stosowania mumio w medycynie, zwłaszcza w naukach neurologicznych - konieczne są dalsze badania na podstawowym poziomie biologicznym, a także badania kliniczne, aby zrozumieć, w jaki sposób organiczne cząsteczki tej substancji, a zwłaszcza kwasu fulwowego, są w stanie nieść korzyści zdrowotne dla ludzkiego organizmu.
Mumio – szeroki asortyment
Biorąc pod uwagę spodziewany wpływ zastosowań mumio w medycynie, widać go na dzisiejszym rynku w wielu produktach i formach – w tym, jako dodatek do produktów typu:
- krem pielęgnacyjny,
- maść,
- kapsułki i tabletki,
- maska do włosów,
- bryłka,
- szampon do włosów.
Taka popularność i różnorodność form tego produktu z całą pewnością wiąże się z szeregiem potencjalnych korzyści, jakie mumio może nieść dla ludzkiego organizmu przy jego prawidłowym stosowaniu. Mumio jest sprzedawany w różnych formach, w tym w kapsułkach, proszku i płynie.
Wybierając suplement, najlepiej znaleźć produkty, które zostały certyfikowane, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.