Łupież – skąd się bierze?
Łupież skóry głowy to schorzenie o podłożu dermatologicznym, do którego dochodzi na skutek nadmiernego namnażania się grzyba Malassezia furfur. Organizmy te do swojego wzrostu potrzebują kompleksu lipidowego (tłustego), dlatego więc lokalizują się w miejscach występowania gruczołów łojowych, a ich namnażanie nasila się przy wzmożonym łojotoku.
Czynniki wywołujące powstawanie łupieżu dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. Do wewnętrznych przyczyn należą m.in. zaburzenia hormonalne, osłabienie organizmu, stres oraz niewłaściwe odżywianie. Czynniki zewnętrzne to:
- warunki atmosferyczne (nadmierna ekspozycja na słońce, silne mrozy),
- zanieczyszczenie powietrza,
- nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy i włosów,
- częste noszenie nakryć głowy (zwiększona potliwość, niewystarczający przepływ powietrza),
- wysuszenie skóry (np. przez brak nawodnienia lub palenie papierosów),
- suche powietrze w pomieszczeniu.
W celu profilaktyki i wprowadzenia działań zapobiegających powstawaniu łupieżu należy wyeliminować wyżej wymienione czynniki. Jeśli jednak łupież się pojawi, możemy zastosować Zoxin med. Szampon wykazuje działanie lecznicze wobec schorzenia skóry głowy, jakim jest łupież.
Zoxin med – charakterystyka
Zoxin med jest lekiem, który zwalcza drożdżaki odpowiedzialne za powstawanie łupieżu, leczy stany zapalne skóry wywołujące m.in. przetłuszczanie się włosów, a także swędzenie skóry głowy. Najczęstsze wskazania do stosowania szamponu Zoxin med to:
- łupież skóry głowy (w postaci białych, łatwo oddzielających się łusek),
- łojotokowe zapalenie skóry (w postaci czerwonych lub brązowych plam na twarzy i klatce piersiowej, które złuszczają się w formie białych lub żółtawych łusek),
- łupież pstry (niewielkie plamki w kolorze różowym bądź różowo-beżowym).
Zoxin med szampon – skład
Substancją czynną szamponu Zoxin med jest ketokonazol. Jest to substancja wykazująca działanie przeciwgrzybiczne.
Ketonokazol oddziałuje na błonę komórkową grzybów, powodując tym samym zmianę ich przepuszczalności, co prowadzi do obumarcia komórki. Na skutek takiego działania liczba grzybów ulega zmniejszeniu. Ketokonazol dąży do skutecznej eliminacji grzybów wywołujących zakażenia skóry głowy.
Szampon Zoxin med może być stosowany także w celach profilaktycznych, by zapobiegać nawrotom zakażeń skóry głowy.
Szampon Zoxin med – rodzaje
Szampon Zoxin med występuje w opakowaniach różniących się gramaturą. Dostępny jest w dużej tubie o pojemności 100 ml oraz mniejszej – o pojemności 60 ml. Zoxin med na półkach aptek można spotkać także w formie saszetek (6 sztuk o pojemności 6 ml).
Zoxin med – stosowanie
Szampon należy stosować miejscowo, na zwilżone włosy oraz skórę głowy. Wystarczy nanieść odpowiednią ilość produktu i wmasowywać go aż do utworzenia się piany, a po 5 minutach spłukać obficie wodą.
Dawkowanie, niezbędne informacje, wskazania oraz przeciwwskazania zawarte są w ulotce dołączonej do opakowania. Przed użyciem należy szczegółowo się z nią zapoznać, a w przypadku pytań lub wątpliwości – zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty.