Już od 4. miesiąca życia można wzbogacić jadłospis dziecka, karmionego piersią, o kaszki glutenowe. Oczywiście muszą być to początkowo kaszki, przygotowane w formie kleiku bądź kremu, ponieważ dziecko nie poradzi sobie jeszcze z połykaniem większych ziarenek. Z kaszą gryczaną lepiej więc poczekać do 9. miesiąca życia.
Są różne rodzaje kaszy manny. Od zwykłej, przez preparowaną, poddaną obróbce termicznej (sklejkowa skrobia) po razową i orkiszową (bogatsze w błonnik). Na początku można podawać preparowaną kaszkę, która jest łagodniejsza dla żołądka malucha i co ważne, przygotowuje się ją w ekspresowym tempie. W kaszy mannie zawiera się wiele cennych składników odżywczych: witaminy z grupy B, PP, C i A oraz minerały: fosfor, wapń, magnez i żelazo, niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka i budowania jego odporności.
Do glutenu dziecko musi być przyzwyczajane krok po kroku. Najlepiej dawać mu po pół łyżeczki kaszy manny, dodanej np. do przecieru warzywnego czy zupki jarzynowej. Taka ostrożność ma na celu sprawdzenie, czy alergen nie wywoła reakcji u dziecka, typu: wysypka, rozwolnienie czy ból brzuszka. Trzeba jednak próbować zwiększać dawki, jeśli wszystko będzie w porządku. Jedzenie glutenu przede wszystkim uczy tolerancji na ten alergen, wspiera układ immunologiczny dziecka, chroni przed chorobą trzewną czy cukrzycą.
Kaszkę mannę można podawać maluchowi w różnej postaci – kasza manna na mleku czy z dodatkami owoców. Na początku lepiej, żeby była to konsystencja półpłynna. Wtedy tak przyrządzoną kaszkę, należy przygotować w miseczce i karmić maluszka łyżeczką lub poić butelką. Musi być to jednak butelka ze specjalnym smoczkiem, przez który przedostanie się pokarm grubszy od płynnego mleka. Można ją także rozmieszać z wodą lub z własnym pokarmem. Jeśli dziecko przyzwyczai się do kaszy w takiej postaci i jego organizm nie będzie wykazywać nietolerancji pokarmowej, wtedy można przejść od kaszek smakowych.
Kasa manna na mleku to dobra, smaczna potrawa, lekkostrawna dla maluszka. Do jej przygotowania potrzebne są dwie szklanki mleka, cztery łyżki kaszy manny oraz dwie łyżeczki cukru. Mleko wraz z cukrem należy zagotować, a później dodać kaszę, energicznie mieszając. Można podawać z sosem owocowym lub konfiturą. Kasza manna na mleku może być podawana naprzemiennie z kaszą manną na wodzie.
Warto też zainteresować się gotowymi kaszkami. Są cenne przede wszystkim ze względu na dodatki odżywcze – minerały i witaminy oraz wsad owocowy. Na rynku dostępne są kaszki bez cukru, z cukrem, mleczne i bezmleczne. Powstają one z najwyższej jakości zbóż, także tych z pełnego przemiału.