Hydroquenin to lek zawierający hydroksychlorochiny siarczan, który wykazuje działanie przeciwmalaryczne, przeciwzapalne oraz przeciwreumatyczne. Stosuje się go u dorosłych w leczeniu i zapobieganiu malarii, leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób skóry zaostrzonych przez światło słoneczne (fotodermatoz), a także w chorobach tkanki łącznej, takich jak toczeń rumieniowaty. U dzieci i młodzieży lek jest stosowany w leczeniu młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów oraz chorób tkanki łącznej, w tym tocznia rumieniowatego.
Jak działa Hydroquenin?
Hydroksychlorochina działa poprzez interakcję z grupami sulfhydrylowymi, modulowanie aktywności enzymów, stabilizowanie błon lizosomalnych, hamowanie produkcji prostaglandyn i interleukin, a także zaburzenia wytwarzania nadtlenku przez neutrofile. Dzięki tym właściwościom, lek skutecznie eliminuje zarodźce malarii oraz zmniejsza stan zapalny w chorobach reumatycznych.
Nazwa | Hydroquenin |
Nazwa międzynarodowa | Hydroxychloroquini sulfas |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 200 mg |
Postać | Tabletki powlekane |
Skład - substancja czynna | Hydroksychlorochiny siarczan |
Skład - substancje pomocnicze |
Otoczka o składzie:
|
Dostępne opakowania | 30 tabletek |
Działanie / właściwości | Hydroquenin działa przeciwmalarycznie, przeciwzapalnie i przeciwreumatycznie, skutecznie eliminując zarodźce malarii oraz redukując stan zapalny w chorobach takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń rumieniowaty. Jego mechanizm działania obejmuje modulowanie aktywności enzymów, stabilizację błon lizosomalnych oraz hamowanie produkcji prostaglandyn i interleukin, co przyczynia się do łagodzenia objawów zapalnych i poprawy stanu zdrowia pacjenta. |
Zastosowanie | Hydroquenin stosowany jest u dorosłych w leczeniu malarii, reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób skóry zaostrzonych przez światło słoneczne oraz chorób tkanki łącznej, takich jak toczeń rumieniowaty. U dzieci i młodzieży lek ten jest stosowany w leczeniu młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów oraz chorób tkanki łącznej, w tym tocznia rumieniowatego. |
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo często występują:
Często występują:
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, przed zastosowaniem tego leku powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty. Lekarz omówi z pacjentką czy lek Hydroquenin jest dla niej odpowiedni. Stosowanie leku Hydroquenin może wiązać się z niewielkim zwiększeniem ryzyka poważnych wad rozwojowych i nie należy stosować tego leku w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna, że korzyści przewyższają ryzyko stosowania. |
Karmienie piersią | Lek Hydroquenin przenika do mleka kobiecego. Leku Hydroquenin nie należy stosować w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz uzna, że korzyści przewyższają ryzyko. |
Dzieci | Leku nie należy podawać dzieciom o masie ciała mniejszej niż 35 kg. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | W niektórych przypadkach lek może powodować działania niepożądane, które mogą wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Lek może osłabiać widzenie i powodować niewyraźne widzenie. Może być konieczne tymczasowe zmniejszenie dawki, jeśli wyżej wymienione działania niepożądane nie znikną samoistnie. |
Jak działa lek Hydroquenin?
Hydroquenin działa przeciwmalarycznie, przeciwzapalnie i przeciwreumatycznie, skutecznie eliminując zarodźce malarii oraz redukując stan zapalny w chorobach takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń rumieniowaty. Jego mechanizm działania obejmuje modulowanie aktywności enzymów, stabilizację błon lizosomalnych oraz hamowanie produkcji prostaglandyn i interleukin, co przyczynia się do łagodzenia objawów zapalnych i poprawy stanu zdrowia pacjenta.
W jakim celu stosuje się lek Hydroquenin?
Hydroquenin stosowany jest u dorosłych w leczeniu malarii, reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób skóry zaostrzonych przez światło słoneczne oraz chorób tkanki łącznej, takich jak toczeń rumieniowaty. U dzieci i młodzieży lek ten jest stosowany w leczeniu młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów oraz chorób tkanki łącznej, w tym tocznia rumieniowatego.
Jak stosować lek Hydroquenin?
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecane dawki:
Profilaktyka malarii:
Dorośli:
Leczenie malarii:
Dorośli:
Fotodermatozy:
Dorośli:
Toczeń rumieniowaty krążkowy:
Dorośli:
Choroby tkanki łącznej:
Dorośli:
Stosowanie u dzieci i młodzieży:
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Hydroquenin:
Pominięcie przyjęcia leku Hydroquenin:
Przerwanie przyjmowania leku Hydroquenin:
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Kiedy nie należy przyjmować leku Hydroquenin:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku Hydroquenin i zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpi którekolwiek z wymienionych poniżej poważnych działań niepożądanych, pacjent może potrzebować pilnego leczenia:
Ciężkie reakcje skórne, takie jak: wysypka z objawami grypopodobnymi i gorączką oraz powiększone węzły chłonne:
Obserwowano rzadkie przypadki niewydolności wątroby (w tym przypadki śmiertelne);wysypka (pokrzywka) i obrzęk (obrzęk naczynioruchowy). Jeśli wystąpi obrzęk twarzy, ust i języka, może to zagrażać życiu.
Najczęściej występują:
Inne działania niepożądane:
Bardzo często występują:
Często występują:
Niezbyt często występują:
Częstotliwość występowania nieznana:
Należy zachować ostrożność przed rozpoczęciem przyjmowania leku Hydroquenin i omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent ma:
Przyjmując lek Hydroquenin, należy unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych.
Nie należy jednocześnie przyjmować leków zawierających sole złota lub fenylobutazon (leki stosowane w reumatoidalnym zapaleniu stawów i dnie moczanowej).
Hydroksychlorochina może powodować zmniejszenie stężenia glukozy we krwi (hipoglikemia). Lekarz powinien poinformować pacjenta jakie są oznaki i objawy niskiego poziomu cukru we krwi. Konieczne może być monitorowanie stężenia glukozy we krwi i w razie potrzeby zweryfikowanie leczenia.
Hydroksychlorochina może powodować ciężkie zaburzenia rytmu serca z szybkim, nieregularnym biciem serca (wydłużenie odstępu QTc).
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Hydroquenin należy porozmawiać z lekarzem:
U pacjentów leczonych hydroksychlorochiną zgłaszano przypadki kardiomiopatii, niektóre z nich zakończone zgonem. Lekarz będzie monitorował objawy podmiotowe i przedmiotowe kardiomiopatii.
Należy przerwać leczenie lekiem Hydroquenin, jeśli wystąpi kardiomiopatia. Jeśli u pacjenta zdiagnozowano zaburzenia przewodzenia serca (blok odnogi pęczka Hisa, blok przedsionkowokomorowy) i przerost dwukomorowy, można podejrzewać toksyczność przewlekłą.
Czas leczenia nie powinien przekraczać 3 lat.
Przed rozpoczęciem długotrwałego leczenia, należy wykonać dokładne badanie wzroku, a w trakcie leczenia należy badać wzrok co 12 miesięcy.
W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia, należy przerwać przyjmowanie leku Hydroquenin i skontaktować się z lekarzem, który ponownie zbada wzrok. Dzieci przed rozpoczęciem leczenia powinny być zawsze zbadane przez okulistę. Pacjenci z ostrością wzroku poniżej 0,8, a także pacjenci w wieku powyżej 65 lat powinni zostać zbadani przez okulistę przed rozpoczęciem leczenia.
Podczas długotrwałego leczenia, należy regularnie wykonywać badania krwi, a także badania mięśni i ścięgien. Jeśli występują nieprawidłowości (np. zmiany we krwi lub osłabienie mięśni), lekarz zdecyduje o przerwaniu stosowania leku Hydroquenin.
Podczas leczenia mogą wystąpić zaburzenia ruchu, ruchy mimowolne i (lub) drżenia. U niektórych osób leczonych lekiem Hydroquenin mogą wystąpić dolegliwości związane ze zdrowiem psychicznym, takie jak: irracjonalne myśli, omamy, uczucie dezorientacji lub przygnębienia (depresji), w tym myśli autodestrukcyjne lub samobójcze, nawet w przypadku osób, u których takie problemy nie występowały wcześniej. Jeżeli pacjent lub osoba z jego otoczenia zauważy wystąpienie takich działań niepożądanych, należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną.
W związku ze stosowaniem hydroksychlorochiny notowano występowanie poważnych wysypek skórnych. Często wysypka może obejmować owrzodzenie jamy ustnej, gardła, nosa, narządów płciowych i zapalenie spojówek (zaczerwienienie i obrzęk oczu). Występowanie takich poważnych wysypek skórnych często poprzedzają objawy grypopodobne, takie jak: gorączka, ból głowy i ból ciała. Wysypka może przekształcić się w rozległe pęcherze i łuszczenie się skóry. Jeśli takie objawy skórne wystąpią, należy przerwać przyjmowanie tego leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Dzieci
Hydroquenin z jedzeniem i piciem
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, przed zastosowaniem tego leku powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty. Lekarz omówi z pacjentką czy lek Hydroquenin jest dla niej odpowiedni.
Stosowanie leku Hydroquenin może wiązać się z niewielkim zwiększeniem ryzyka poważnych wad rozwojowych i nie należy stosować tego leku w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna, że korzyści przewyższają ryzyko stosowania.
Lek Hydroquenin przenika do mleka kobiecego.
Leku Hydroquenin nie należy stosować w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz uzna, że korzyści przewyższają ryzyko.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Niektóre leki mogą wchodzić w interakcje z hydroksychlorochiną.
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z następujących leków wpływających na rytm serca, takich jak:
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z następujących leków:
Brak informacji.
W niektórych przypadkach lek może powodować działania niepożądane, które mogą wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Lek może osłabiać widzenie i powodować niewyraźne widzenie.
Może być konieczne tymczasowe zmniejszenie dawki, jeśli wyżej wymienione działania niepożądane nie znikną samoistnie.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Brak specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania leku. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.