Lek Melodyn zawiera buprenorfinę, która jest opioidowym lekiem przeciwbólowym. Stosowany jest do uśmierzania bólu o średnim i dużym nasileniu w przebiegu chorób nowotworowych oraz bólu o dużym nasileniu w przebiegu innych chorób. Po nałożeniu plastra, substancja czynna przenika przez skórę do krwi.
Nazwa | Melodyn |
Nazwa międzynarodowa | Buprenorphinum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka |
|
Postać | System transdermalny, plaster |
Skład - substancja czynna | Buprenorfina |
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości |
|
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo często (występujące u więcej niż 1 na 10 osób):
Często (występujące u więcej niż 1 na 100 osób, ale mniej niż 1 na 10 osób):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Brak wystarczających doświadczeń dotyczących stosowania leku Melodyn podczas ciąży, dlatego nie należy stosować tego leku w tym okresie. |
Karmienie piersią | Buprenorfina hamuje wytwarzanie mleka oraz przenika do mleka matki. Z tego powodu nie należy stosować leku Melodyn podczas karmienia piersią. |
Dzieci | Leku nie należy stosować u osób poniżej 18. roku życia. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Lek Melodyn może powodować zawroty głowy, senność oraz zamglone lub podwójne widzenie, co może mieć wpływ na reakcje pacjenta do tego stopnia, że nie będzie on reagował odpowiednio lub dostatecznie szybko w niespodziewanych lub nagłych sytuacjach. Dotyczy to zwłaszcza:
W takich przypadkach nie należy prowadzić pojazdów, ani obsługiwać maszyn podczas stosowania tego leku. Dotyczy to również okresu po zakończeniu stosowania leku Melodyn. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn co najmniej 24 godziny od zdjęcia plastra. |
Jak działa lek Melodyn?
Lek Melodyn zawiera buprenorfinę. Należy ona do grupy opioidów (silne leki przeciwbólowe), które redukują ból poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy.
Lek Melodyn działa poprzez skórę. Po nałożeniu plastra substancja czynna przenika poprzez skórę do krwi. Działane plastrów utrzymuje się do trzech dni.
Kiedy stosuje się lek Melodyn?
Lek Melodyn stosuje się do uśmierzania bólu o średnim i dużym nasileniu w przebiegu chorób nowotworowych i bólu o dużym nasileniu w przebiegu innych chorób, nieustępującym po podaniu niesteroidowych środków przeciwbólowych.
Lek Melodyn nie jest zalecany do leczenia ostrego, krótkotrwałego bólu.
Jak stosować lek Melodyn?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, należy nałożyć jeden plaster i zmienić go po upływie 3 dni. W celu zapamiętania kiedy zmienić plaster, należy zapisać datę na opakowaniu zewnętrznym.
Lekarz dostosuje odpowiednią dawkę leku, analizując indywidualną sytuację pacjenta.
Otwieranie saszetki zabezpieczonej przed dziećmi
Sposób stosowania
Przed nałożeniem plastra:
Nakładanie plastra:
Po nałożeniu plastra:
Zmiana plastra:
Gdy u pacjenta wystąpi wrażenie, że działanie leku jest za słabe lub za silne, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Osoby w podeszłym wieku
Nie ma konieczności dostosowania dawki leku.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek oraz pacjenci dializowani
Nie ma konieczności dostosowania dawki leku.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Lekarz może zmienić dawkę i czas trwania leczenia. Należy dokładnie monitorować stan pacjenta w czasie terapii.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku
W przypadku zastosowania za dużej dawki leku, moga wystąpić objawy przedawkowania buprenorfiny.
Objawy przedawkowania:
Jeśli pacjent zastosował więcej plastrów niż jest to konieczne, należy jak najszybciej usunąć dodatkowy plaster i skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Pominięcie zastosowania leku
Jeżeli pacjent zapomniał nakleić plaster, należy to zrobić jak najszybciej. Jeśli zmiana nastąpi zbyt późno, ból może powrócić. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy aplikować dwóch plastrów naraz w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Melodyn
Nagłe przerwanie lub zakończenie stosowania leku mogą doprowadzić do nawrotu dolegliwości bólowych.
Jeśli występują nieprzyjemne działania niepożądane i pacjent chce przerwać stosowanie leku, najpierw należy skontaktować się z lekarzem, który poinformuje pacjenta, jak zakończyć leczenie, bądź zastosuje inne leki.
Ryzyko wystąpienia objawów odstawiennych po przerwaniu stosowania leku Melodyn jest bardzo małe. Istnieje jednak możliwość wystąpienia objawów, takich jak pobudzenie, niepokój, nerwowość, dreszcze, trudności w zasypianiu lub zaburzenia trawienia. W takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem.
Kiedy nie stosować leku Melodyn?
Leku Melodyn nie wolno stosować:
Leku Melodyn nie należy stosować w leczeniu objawów odstawiennych u osób uzależnionych od leków.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Melodyn może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Należy zaprzestać stosowania leku Melodyn i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego oddziału ratunkowego, jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych poniżej działań niepożądanych.
Inne działania niepożądane:
Bardzo często (występujące u więcej niż 1 na 10 osób):
Często (występujące u więcej niż 1 na 100 osób i mniej niż 1 na 10 osób):
Niezbyt często (występujące u więcej niż 1 na 1000 osób i mniej niż 1 na 100 osób):
Rzadko (występujące u więcej niż 1 na 10 000 osób i mniej niż 1 na 1000 osób):
Bardzo rzadko (występujące u mniej niż 1 na 10 000 osób):
U niektórych pacjentów, po przerwaniu długotrwałego stosowania silnie działających leków przeciwbólowych, mogą wystąpić objawy odstawienia. Ryzyko wystąpienia takich objawów jest małe. Jednakże w przypadku wystąpienia takich objawów, jak: pobudzenie, niepokój, nerwowość lub drżenie oraz nadpobudliwość, trudności w zasypianiu lub zaburzenia trawienia, należy poinformować o tym lekarza.
Przed zastosowaniem leku Melodyn należy omówić to z lekarzem, gdy u pacjenta występują:
U niektórych osób może wystąpić uzależnienie od silnych leków przeciwbólowych, takich jak lek Melodyn, jeśli stosowane są one przez dłuższy czas. Zaprzestanie stosowania tych leków może powodować reakcje odstawienne.
Gorączka oraz stosowanie zewnętrznych źródeł ciepła może powodować zwiększenie dawki buprenorfiny uwalniającej się do krwi. Stosowanie zewnętrznych źródeł ciepła może powodować neprawidłowe przyleganie plastra do skóry. Z tego powodu nie należy stosować zewnętrznych źródeł ciepła (sauna, lampa na podczerwień, koc elektryczny, termofor). Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta występuje gorączka.
U sprtowców, lek ten może wywoływać pozytywną reakcję na testy kontroli antydopingowej.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Brak wystarczających doświadczeń dotyczących stosowanie leku Melodyn podczas ciąży, dlatego nie należy stosować tego leku w tym okresie.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Buprenorfina hamuje wytwarzanie mleka oraz przenika do mleka matki. Z tego powodu nie należy stosować leku Melodyn podczas karmienia piersią.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę, jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Należy poinformować lekarza przed zastosowaniem leków przeciwdepresyjnych, takich jak:
Objawami połączenia tych leków z buprenorfiną mogą być mimowolne, rytmiczne skurcze mięśni, w tym mięśni warunkujących ruchy gałki ocznej, pobudzenie, omamy, śpiączka, nadmierna potliwość, drżenie, wzmożenie odruchów, zwiększone napięcie mięśniowe, temperatura ciała powyżej 38ºC.
Nie należy łączyć leku Melodyn z inhibitorami monoaminooksydazy (inhibitory MAO - niektóre leki stosowane w leczeniu depresji) lub gdy pacjent przyjmował tego typu leki w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
Lek Melodyn może powodować senność, nudności lub omdlenia oraz prowadzić do spowolnienia i osłabienia oddechu, jeśli jest zastosowany razem ze środkami silnie przeciwbólowymi np. opioidy, niektórymi lekami nasennymi, lekami znieczulającymi oraz lekami stosowanymi w leczeniu niektórych chorób psychicznych, takimi jak leki uspokajające, leki przeciwdepresyjne i neuroleptyki.
Przyjmowanie leku Melodyn jednocześnie z lekami uspokajającymi (benzodiazepiny lub inne pokrewne) zwiększa ryzyko wystąpienia senności, trudności w oddychaniu (depresja oddechowa), śpiączki i może zagrażać życiu pacjenta. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach uspokajających. Po wystąpieniu wymienionych objawów, należy skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie jednocześnie niektórych leków przeciwzakaźnych i przeciwgrzybiczych (zawierających erytromycynę, czy ketokonazol), leków stosowanych w leczeniu zakażenia wirusem HIV (np. zawierające rytonawir) może nasilić działanie leku Melodyn.
Stosowanie jednocześnie niektórych leków, takich jak deksametazon, leków stosowanych w leczeniu padaczki (zawierające karbamazepinę lub fenytoinę), leków stosowanych w leczeniu gruźlicy (np. ryfampicyna) może osłabić działanie leku Melodyn.
Spożywanie soku grejpfrutowego może nasilić działanie leku Melodyn.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Podczas stosowania leku Melodyn nie należy spożywać alkoholu. Alkohol może nasilić niektóre działania niepożądane i spowodować pogorszenie samopoczucia pacjenta.
Lek Melodyn może powodować zawroty głowy, senność oraz zamglone lub podwójne widzenie, co może mieć wpływ na reakcje pacjenta do tego stopnia, że nie będzie on reagował odpowiednio lub dostatecznie szybko w niespodziewanych lub nagłych sytuacjach. Dotyczy to szczególnie:
W takich przypadkach nie należy prowadzić pojazdów, ani obsługiwać maszyn podczas stosowania tego leku. Dotyczy to również okresu po zakończeniu stosowania leku Melodyn. Nie należy prowadzić pojazdów, ani obsługiwać maszyn co najmniej 24 godziny od zdjęcia plastra.
Jak przechowywać lek Melodyn?