Lek Metamizol-SF zawiera substancję czynną - jednowodny metamizol sodowy, należący do grupy leków zwanych pirazolonami. Lek wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz spazmolityczne. Stosowany jest w łagodzeniu ostrego, silnego bólu różnego pochodzenia oraz do obniżania wysokiej gorączki.
Nazwa | Metamizol-SF |
Nazwa międzynarodowa | Metamizolum natricum monohydricum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 500 mg/ ml |
Postać | Roztwór do wstrzykiwań |
Skład - substancja czynna | Jednowodny metamizol sodowy |
Skład - substancje pomocnicze | Woda do wstrzykiwań |
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości | Przeciwbólowe i przeciwgorączkowe |
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Niezbyt często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 pacjenta na 100):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Nie jest wskazane podawanie leku Metamizol-SF w pierwszym i drugim trymestrze ciąży i nie wolno przyjmować tego leku w trzecim trymestrze ciąży. |
Karmienie piersią | Należy w szczególności unikać wielokrotnego stosowania metamizolu u kobiet w okresie karmienia piersią. |
Dzieci | Lek Metamizol-SF może być stosowany u dzieci od 3. miesiąca życia. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Lek przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza nie wpływa na zaburzenia koncentracji i reagowania. Stosowany w dużych dawkach może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn (szczególnie podczas zastosowania go w połączeniu z alkoholem). |
Jak działa lek Metamizol-SF?
Metamizol (substancja czynna leku Metamizol-SF) wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz spazmolityczne. Mechanizm tego działania nie jest do końca poznany. Wyniki badań wskazują na to, że metamizol i jego główny metabolit (4 - N - metyloaminoantypiryna) mogą działać zarówno poprzez ośrodkowy jak i obwodowy układ nerwowy.
Kiedy stosuje się lek Metamizol-SF?
Lek Metamizol-SF stosowany jest w leczeniu:
Roztwór do wstrzykiwań jest stosowany tylko wtedy, gdy leczenie innymi postaciami leku (tabletki, roztwór doustny, czopki) nie jest możliwe.
Jak stosować lek Metamizol-SF?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Sposób stosowania
Dawkowanie
Dorośli i młodzież w wieku 15 lat lub więcej
Niemowlęta i dzieci
Pacjenci w podeszłym wieku, pacjenci osłabieni i pacjenci z pogorszeniem czynności nerek
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Metamizol-SF
Po zastosowaniu większej niż zalecana dawki leku mogą wystąpić objawy przedawkowania takie jak:
Jeśli dojdzie do przedawkowania, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
W przypadku zastosowania większych dawek wydalanie nieszkodliwego metabolitu metamizolu może powodować czerwone zabarwienie moczu.
Kiedy nie stosować leku Metamizol-SF?
Leku Metamizol-SF nie należy stosować u pacjentów:
Lek Metamizol-SF jeśli przeciwwskazany do stosowania u kobiet w trzecim trymestrze ciąży.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Metamizol-SF może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Stosowanie leku Metamizol-SF może być przyczyną wystąpienia ciężkich działań niepożądanych, dlatego nigdy nie należy stosować leku Metamizol-SF bez nadzoru lekarza.
Jeśli u pacjenta wystąpią ciężkie reakcje nadwrażliwości, ciężkie reakcje skórne, takie jak zespół Stevensa - Johnsona lub toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, agranulocytoza, pancytopenia, które mogą stanowić zagrożenie życia, natychmiast należy przerwać stosowanie leku i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Jeśli u pacjenta wystąpią objawy agranulocytozy, pancytopenii lub małopłytkowości, należy natychmiast przerwać stosowanie leku MetamizolSF.
Lekarz powinien zlecić badanie krwi a stosowanie leku należy przerwać jeszcze przed otrzymaniem wyników badań laboratoryjnych.
Należy zaprzestać stosowania leku Metamizol-SF i natychmiast zwrócić się po pomoc lekarską, jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych poniżej działań niepożądanych:
Mogą to być objawy uszkodzenia wątroby.
Inne działania niepożądane
Niezbyt często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 pacjenta na 100):
Rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 pacjenta na 1000):
Objawy, na które należy szczególnie zwrócić uwagę, to pieczenie, swędzenie i uczucie ciepła na języku i pod nim oraz na dłoniach i spodzie stóp.
Te lżejsze reakcje mogą przechodzić w cięższe formy, takie jak:
Bardzo rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 pacjenta na 10 000):
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
Może wystąpić czerwone zabarwienie moczu, spowodowane wydalaniem nieszkodliwego metabolitu metamizolu.
Reakcje miejscowe
W miejscu wstrzyknięcia może wystąpić ból i miejscowe odczyny, bardzo rzadko prowadzące do zapalenia żył.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Metamizol-SF należy omówić to z lekarzem.
Stosowanie leku Metamizol-SF może być przyczyną (rzadko) wystąpienia zagrażającego życiu:
Objawami agranulocytozy mogą być:
Jeśli u pacjenta wystąpią takie objawy, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Jeśli u pacjenta wystąpiły objawy zmniejszenia liczby wszystkich komórek krwi (pancytopenii), np.:
lub płytek krwi (małopłytkowości), np.:
należy natychmiast przerwać stosowanie leku Metamizol-SF i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Lekarz może regularnie kontrolować liczbę krwinek i przerwać leczenie, jeśli u pacjenta wystąpią pewne zmiany w morfologii krwi.
Reakcje alergiczne
Pozajelitowe (domięśniowe lub dożylne) podanie leku Metamizol-SF nasila ryzyko wystąpienia reakcji nadwrażliwości.
Ciężkie reakcje nadwrażliwości
Ryzyko wystąpienia ciężkich reakcji nadwrażliwości jest większe podczas stosowania leku Metamizol-SF niż podczas stosowania leków zawierających metamizol w postaci doustnej lub w postaci czopków.
Ryzyko wystąpienia ciężkich reakcji nadwrażliwość na lek Metamizol-SF jest znacznie zwiększone u pacjentów:
Jeśli pacjent reaguje nawet na niewielkie ilości alkoholu poprzez kichanie, łzawienie oczu i silne zaczerwienienie twarzy, może to wskazywać na nierozpoznaną wcześniej nietolerancję leków przeciwbólowych.
Pacjentom ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia reakcji nadwrażliwości, lek Metamizol-SF można podawać tylko po dokładnej ocenie stosunku korzyści do ryzyka, pod ścisłą kontrolą lekarską (z możliwością udzielenia pomocy w nagłym przypadku).
Szczególnie u pacjentów z uczuleniem może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.
Dlatego podczas stosowania leku Metamizol-SF zaleca się zachowanie szczególnej ostrożność u pacjentów z astmą lub predyspozycjami do reakcji nadwrażliwości.
Ciężkie reakcje skórne
Dolegliwości dotyczące wątroby
U pacjentów przyjmujących metamizol występowały przypadki zapalenia wątroby, którego objawy pojawiały się w ciągu kilku dni do kilku miesięcy po rozpoczęciu leczenia.
Należy przerwać stosowanie leku Metamizol-SF i skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią:
Lekarz zleci badania w celu sprawdzenia funkcjonowania wątroby.
U pacjentów, u których wcześniej występowały dolegliwości ze strony wątroby po przyjęciu jakichkolwiek leków zawierających metamizol, lek Metamizol-SF nie powinien być stosowany.
Spadek (zmniejszenie) ciśnienia krwi
Stosowanie leku Metamizol-SF może być przyczyną obniżenia ciśnienia krwi. Reakcja ta występuje częściej po wstrzyknięciu leku niż po przyjęciu, np. tabletek.
Ryzyko wystąpienia takiej reakcji jest większe:
Aby zmniejszyć ryzyko spadku ciśnienia krwi, stosowanie leku Metamizol-SF musi być dokładnie rozważone i uważnie monitorowane. Może być również konieczne zastosowanie odpowiednich środków zapobiegawczych (np. wyrównanie zaburzeń krążenia).
Podawanie leku Metamizol-SF można rozpocząć u pacjentów, u których należy unikać spadków ciśnienia krwi, tylko wtedy, gdy parametry krążenia są monitorowane, np.:
Aby zmniejszyć ryzyko poważnego spadku ciśnienia krwi i zapewnienia, że podanie leku może być zakończone przy pierwszych objawach reakcji nadwrażliwości, wstrzyknięcie dożylne leku Metamizol-SF powinno być bardzo wolne.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Dostępna jest jedynie ograniczona ilość danych dotyczących stosowania metamizolu u kobiet podczas pierwszego trymestru ciąży. Nie jest wskazane podawanie metamizolu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Pojedyncze dawki metamizolu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży można przyjmować tylko po konsultacji z lekarzem.
Nie wolno przyjmować leku Metamizol-SF w trzecim trymestrze ciąży ze względu na zwiększenie ryzyka wystąpień powikłań u matki i dziecka (krwotoki, przedwczesne zamknięcie u nienarodzonego dziecka ważnego naczynia, tzw. przewodu tętniczego Botalla, które w sposób naturalny zamyka się dopiero po urodzeniu).
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Metamizol w znaczących ilościach przenika do mleka kobiet karmiących piersią, nie można zatem wykluczyć ryzyka dla niemowlęcia karmionego piersią.
Dlatego należy, w szczególności, unikać wielokrotnego stosowania metamizolu w okresie karmienia piersią. W przypadku jednorazowego podania metamizolu zalecane jest zbieranie i wylewanie pokarmu przez 48 godzin od podania leku.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Lek Metamizol-SF może zmniejszać skuteczność działania niektórych leków, należą do nich:
Lek Metamizol-SF może wpływać na działanie:
Substancje czynne z grupy pirazolonów (do których należy metamizol) mogą powodować interakcje z niektórymi lekami, należą do nich:
Nie wiadomo, w jakim stopniu metamizol prowadzi do takich interakcji.
Wpływ na wyniki badań laboratoryjnych
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku Metamizol-SF.
Lek przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza nie wpływa na zaburzenia koncentracji i reagowania. Stosowany w dużych dawkach może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn (szczególnie podczas zastosowania go w połączeniu z alkoholem).
Jak przechowywać lek Metamizol-SF?
Lek należy zużyć natychmiast po otwarciu lub rozcieńczeniu.