Metsigletic to lek złożony w formie tabletek powlekanych, zawierający dwie substancje czynne: sytagliptynę i metforminę. Sytagliptyna należy do inhibitorów DPP-4, a metformina do biguanidów. Kombinacja tych substancji pomaga skutecznie kontrolować poziom cukru we krwi u dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2, wspomagając leczenie dietą i ćwiczeniami. Lek można stosować jako monoterapię lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.
Nazwa | Metsigletic |
Nazwa międzynarodowa | Sitagliptinum + Metformini hydrochloridum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka |
|
Postać | Tabletki powlekane |
Skład - substancja czynna |
|
Skład - substancje pomocnicze | Rdzeń tabletki:
Otoczka tabletki:
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości | Przeciwcukrzycowe |
Zastosowanie | Lek Metsigletic stosowany wraz z dietą i ćwiczeniami fizycznymi, pomaga zmniejszyć stężenie cukru we krwi. Jest stosowany u pacjentów dorosłych w cukrzycy typu 2. |
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo często:
Często:
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Nie należy stosować tego leku w okresie ciąży. |
Karmienie piersią | Nie należy stosować tego leku w okresie karmienia piersią. |
Dzieci | Lek Metsigletic nie jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Lek ten nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. |
Skojarzone działanie sytagliptyny i metforminy prowadzi do wyrównania stężenia cukru we krwi u dorosłych pacjentów cukrzycą typu 2. Lek ten pomaga uzyskać większe stężenie insuliny uwalnianej po posiłku i zmniejsza ilość cukru wytwarzanego przez organizm.
Lek Metsigletic stosuje się:
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli:
Podczas stosowania tego leku należy kontynuować zalecaną dietę i zwracać uwagę na równomierne przyjmowanie węglowodanów w ciągu dnia.
Samodzielne stosowanie leku Metsigletic rzadko prowadzi do hipoglikemii, jednak ryzyko jej wystąpienia wzrasta w przypadku stosowania leku z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną – w takich przypadkach lekarz może zmniejszyć dawki tych leków.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki:
W przypadku przyjęcia większej dawki należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. W razie wystąpienia objawów kwasicy mleczanowej, takich jak uczucie zimna, nudności, wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, przyspieszony oddech, konieczne jest pilne zgłoszenie się do szpitala.
Pominięcie dawki:
W razie pominięcia dawki należy przyjąć ją tak szybko, jak to możliwe, chyba że zbliża się czas kolejnej dawki. W takim przypadku należy pominąć zapomnianą dawkę i kontynuować stosowanie leku według zwykłego schematu. Nie należy stosować podwójnej dawki.
Przerwanie stosowania leku:
Nie należy przerywać stosowania leku Metsigletic bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to spowodować wzrost poziomu cukru we krwi. Lek należy stosować tak długo, jak zaleci to lekarz.
Kiedy nie stosować leku Metsigletic?
Nie należy przyjmować leku Metsigletic, jeśli występuje którekolwiek z powyższych przeciwwskazań. Należy skonsultować się z lekarzem w celu określenia innych metod kontroli cukrzycy. W przypadku wątpliwości, przed zastosowaniem leku Metsigletic należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, Metsigletic może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy przerwać przyjmowanie leku Metsigletic i natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych ciężkich działań niepożądanych:
Lek Metsigletic może bardzo rzadko powodować (może wystąpić u maksymalnie 1 pacjenta na 10 000) wystąpienie bardzo ciężkiego działania niepożądanego, określanego jako kwasica mleczanowa (patrz punkt „Ostrzeżenia i środki ostrożności”). Jeżeli wystąpi ona u pacjenta, należy przerwać przyjmowanie leku Metsigletic i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, gdyż kwasica mleczanowa może doprowadzić do śpiączki.
W przypadku wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej (częstość nieznana), w tym wysypki, pokrzywki, pęcherzy na skórze lub łuszczenia się skóry oraz obrzęku twarzy, warg, języka i gardła, który może powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Lekarz może przepisać lek w celu leczenia reakcji alergicznej oraz inny lek (zmienić lek) w celu leczenia cukrzycy.
U niektórych pacjentów przyjmujących metforminę po rozpoczęciu przyjmowania sytagliptyny występowały następujące działania niepożądane:
Często (mogą występować nie częściej niż u 1 osoby na 10):
Niezbyt często (mogą występować nie częściej niż u 1 osoby na 100):
U niektórych pacjentów występowała biegunka, nudności, wzdęcia, zaparcia, ból żołądka lub wymioty po rozpoczęciu leczenia sytagliptyną w skojarzeniu z metforminą (często).
U niektórych pacjentów podczas stosowania tego leku jednocześnie z pochodną sulfonylomocznika, taką jak glimepiryd, występowały następujące działania niepożądane:
Bardzo często (mogą występować częściej niż u 1 osoby na 10):
Często:
U niektórych pacjentów w trakcie przyjmowania tego leku w skojarzeniu z pioglitazonem wystąpiły następujące działania niepożądane:
Często:
U niektórych pacjentów w trakcie przyjmowania tego leku w skojarzeniu z insuliną wystąpiły następujące działania niepożądane:
Bardzo często:
Niezbyt często:
W badaniach klinicznych u niektórych pacjentów podczas stosowania wyłącznie sytagliptyny (jednej z substancji czynnych leku Metsigletic) lub po dopuszczeniu do obrotu podczas stosowania leku Metsigletic lub samej sytagliptyny z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, występowały następujące działania niepożądane:
Często:
Niezbyt często:
Rzadko:
Częstość nieznana:
U niektórych pacjentów podczas stosowania wyłącznie metforminy występowały następujące działania niepożądane:
Bardzo często:
Często:
Bardzo rzadko:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Metsigletic należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Ryzyko kwasicy mleczanowej
Lek Metsigletic może wywołać bardzo rzadkie, ale bardzo ciężkie działanie niepożądane nazywane kwasicą mleczanową, zwłaszcza jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek. Ryzyko kwasicy mleczanowej zwiększa się w przypadku:
Jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji odnosi się do pacjenta, należy zwrócić się do lekarza o dokładniejsze instrukcje.
Objawy kwasicy mleczanowej obejmują:
Kwasica mleczanowa jest nagłym stanem zagrażającym życiu, w którym konieczne jest natychmiastowe leczenie w szpitalu.
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Metsigletic należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą w przypadku:
występowania lub występowania w przeszłości choroby trzustki (np. zapalenie trzustki),
występowania lub występowania w przeszłości kamieni żółciowych, uzależnienia od alkoholu lub bardzo wysokiego poziomu triglicerydów we krwi (rodzaj tłuszczu) - w takich sytuacjach może zwiększyć się ryzyko zapalenia trzustki,
występowania cukrzycy typu 1, czasem nazywanej cukrzycą insulinozależną,
występowania reakcji alergicznych na sytagliptynę, metforminę lub lek Metsigletic,
jednoczesnego stosowania pochodnej sulfonylomocznika lub insuliny – leki te przyjmowane razem z lekiem Metsigletic mogą powodować hipoglikemię (nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi). Lekarz może zmniejszyć dawkę pochodnej sulfonylomocznika lub insuliny.
Jeśli pacjent ma mieć przeprowadzony duży zabieg chirurgiczny, należy zaprzestać stosowania leku Metsigletic podczas zabiegu i przez pewien czas po nim. Lekarz zdecyduje, kiedy pacjent musi przerwać i wznowić leczenie lekiem Metsigletic.
Podczas leczenia lekiem Metsigletic lekarz będzie kontrolować czynność nerek pacjenta przynajmniej raz na rok lub częściej, jeśli pacjent jest w podeszłym wieku i (lub) ma pogarszającą się czynność nerek.
Dzieci i młodzież
Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie należy stosować tego leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie należy stosować tego leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią.
Jeśli pacjent będzie miał wstrzyknięty do krwiobiegu środek kontrastowy zawierający jod, na przykład w celu badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej, musi przerwać przyjmowanie leku Metsigletic przed lub najpóźniej w momencie takiego wstrzyknięcia. Lekarz zdecyduje, kiedy pacjent musi przerwać i wznowić leczenie lekiem Metsigletic.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Pacjent może wymagać częstszych kontroli stężenia glukozy we krwi i ocen czynności nerek lub też modyfikacji dawki leku Metsigletic przez lekarza.
Szczególnie ważne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu:
Podczas przyjmowania leku Metsigletic z digoksyną należy kontrolować stężenie digoksyny we krwi.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Metsigletic, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.
Lek ten nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Niemniej jednak, podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn należy wziąć pod uwagę, że zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności podczas stosowania sytagliptyny, co z kolei może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.