Mysimba jest lekiem, który jest stosowany w połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną w celu zmniejszenia masy ciała u osób dorosłych. Zawiera dwie substancje czynne, bupropion i naltrekson. Wpływają one na ośrodek odczuwania głodu oraz mechanizm układu nagrody w mózgu.
Nazwa | Mysimba |
Nazwa międzynarodowa | Naltrexoni hydrochloridum + Bupropioni hydrochloridum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 8 mg + 90 mg |
Postać | Tabletki o przedłużonym uwalnianiu |
Skład - substancja czynna |
|
Skład - substancje pomocnicze | Rdzeń tabletki:
Otoczka tabletki:
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości | Obniżanie masy ciała |
Zastosowanie | Obniżenie masy ciała u pacjentów dorosłych z otyłością lub wysoką nadwagą |
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo często (częściej niż u 1 na 10 osób):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Nie należy stosować w okresie ciąży ani u kobiet próbujących zajść w ciążę. |
Karmienie piersią | Nie należy stosować w okresie karmienia piersią. |
Dzieci | Nie stosować u dzieci i młodzieży. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Stosowanie leku Mysimba wywiera niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Możliwe przeciwwskazanie związane jest z ewentualnym wystąpieniem zawrotów głowy w trakcie stosowania leku. |
Jak działa lek Mysimba?
Lek Mysimba wywiera działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Zawarty w leku bupropion jest substancją o działaniu przeciwdepresyjnym. Wpływa na uwalnianie w mózgu neuroprzekaźników takich jak noradrenalina i dopamina. Bupropion zmniejsza uczucie głodu i zwiększa kontrolę nad spożywaniem odpowiedniej ilości pokarmów. Druga substancja, naltrekson działa na receptory opioidowe. Blokuje działanie endorfin i substancji, które są odpowiedzialne za uczucie przyjemności, czyli tak zwany układ nagrody. Dodatkowo zmniejsza uczucie głodu.
Połączenie obu substancji zmniejsza apetyt, zwiększa uczucie sytości po posiłku, dzięki czemu następuje utrata masy ciała.
Kiedy stosuje się lek Mysimba?
Produkt leczniczy Mysimba jest wskazany do stosowania jako uzupełnienie diety o obniżonej kaloryczności i przy zwiększonej aktywności fizycznej w celu obniżenia masy ciała u pacjentów dorosłych z wyjściową wartością wskaźnika masy ciała (BMI, body mass index) wynoszącą:
Jak stosować lek Mysimba?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Tabletki najlepiej przyjmować podczas posiłku. Nie należy ich przecinać, żuć ani rozgryzać.
Dorośli:
Dawka początkowa to zazwyczaj jedna tabletka raz na dobę rano. Po rozpoczęciu leczenia dawkę należy stopniowo zwiększać w okresie 4 tygodni w następujący sposób:
Maksymalna zalecana dawka dobowa produktu leczniczego Mysimba to dwie tabletki dwa razy na dobę, co odpowiada dawce całkowitej chlorowodorku naltreksonu wynoszącej 32 mg i dawce całkowitej chlorowodorku bupropionu wynoszącej 360 mg.
Po 16 tygodniach stosowania, a następnie raz w roku lekarz będzie weryfikował zasadność kontynuowania stosowania leku Mysimba.
W przypadku pominięcia dawki, nie należy jej później przyjmować, a kolejną dawkę przyjąć o zwykłej porze.
Pacjenci w podeszłym wieku:
U pacjentów w wieku powyżej 65 lat skojarzenie naltrekson + bupropion należy stosować z zachowaniem ostrożności, natomiast u pacjentów w wieku powyżej 75 lat stosowanie takiego skojarzenia jest niezalecane.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek:
U pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek lub ciężkim zaburzeniem czynności nerek stosowanie skojarzenia naltrekson + bupropion jest przeciwwskazane, a u pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek jest niezalecane. U pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności nerek nie jest konieczne modyfikowanie dawkowania. Przed rozpoczęciem stosowania leku u osób narażonych na zwiększone ryzyko zaburzeń czynności nerek, szczególnie u chorych na cukrzycę i osób w podeszłym wieku, należy oznaczyć wartość oszacowanego wskaźnika przesączania kłębuszkowego.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby:
U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby stosowanie skojarzenia naltrekson + bupropion jest przeciwwskazane. U pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby stosowanie leku jest niezalecane.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Mysimba
Przyjęcie większej ilości leku może wiązać się z większym ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub szpitalem.
Pominięcie zastosowania leku Mysimba
Po pominięciu jednej dawki nie należy jej przyjmować. Kolejną dawkę przyjmij o stałej porze. Nie stosuj dawki podwójnej po pominięciu jednej dawki leku.
Przerwanie stosowania leku Mysimba
Lek powinien być przyjmowany przez co najmniej 16 tygodni, aby w pełni zadziałał. Przed przerwaniem stosowania skonsultuj się z lekarzem.
Kiedy nie stosować leku Mysimba?
Leku Mysimba nie należy stosować w przypadku:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Mysimba może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Należy zaprzestać stosowania leku Mysimba i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych poniżej działań niepożądanych:
Ciężkie działania niepożądane:
Bardzo często (częściej niż u 1 na 10 osób):
Często (nie więcej niż u 1 na 10 osób):
Niezbyt często (nie wiecej niż u 1 na 100 osób):
Rzadko (nie więcej niż u 1 na 1000 osób):
Bardzo rzadko (nie wiecej niż u 1 na 10 000 osób):
Częstość nieznana:
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Mysimba należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Jeśli pacjent odczuwa:
powinien poinformować o tym lekarza, zanim zacznie przyjmować lek Mysimba.
Pacjent powinien porozmawiać z lekarzem, szczególnie gdy:
Wykazano, że lek Mysimba może wywołać napady padaczkowe. Przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli:
W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej obejmującej np. obrzęk gardła, języka, warg, twarzy, trudności z połykaniem lub oddychaniem przerwij stosowanie leku i niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku Mysimba nie należy stosować w okresie ciąży ani u kobiet próbujących zajść w ciążę.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku Mysimba nie należy stosować w okresie karmienia piersią. Naltrekson i bupropion, a także ich metabolity, przenikają do mleka kobiecego.
Nie należy stosować leku Mysimba razem z:
Należy przerwać stosowanie wszelkich leków opioidowych co najmniej 7 do 10 dni przed rozpoczęciem stosowania leku Mysimba. Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Mysimba lekarz może wykonać badanie krwi w celu upewnienia się, że wszystkie wspomniane leki zostały z organizmu usunięte.
Naltrekson blokuje wpływ opioidów na organizm; jeśli pacjent przyjmie większe dawki opioidów w celu przełamania działania naltreksonu, może doprowadzić do ostrego zatrucia opioidami, które może zagrażać jego życiu. Po zakończeniu przyjmowania leku Mysimba pacjent może być bardziej wrażliwy na mniejsze dawki opioidów.
Należy dokładniej kontrolować stan pacjenta pod kątem ewentualnych działań niepożądanych w przypadku jednoczesnego stosowania przez niego leków:
1) mogących zwiększać ryzyko napadów padaczkowych, np.:
2) stosowanych w leczeniu depresji, np. dezypraminy, wenlafaksyny, imipraminy, paroksetyny, cytalopramu lub innych problemów ze zdrowiem psychicznym, np. rysperydonu, haloperydolu, tiorydazyny
3) stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego, np. metoprololu, klonidyny
4) stosowanych w leczeniu nieregularnego rytmu serca, np. propafenonu, flekainidu
5) stosowanych w leczeniu nowotworów złośliwych, np. cyklofosfamidu, ifosfamidu, tamoksyfenu
6) stosowanych w chorobie Parkinsona, np. lewodopy, amantadyny lub orfenadryny
7) stosowanych w leczeniu chorób serca lub udaru mózgu, np. tiklopidyny, klopidogrelu
8) stosowanych w leczeniu zakażenia HIV i AIDS, np. efawirenzu i rytonawiru
9) stosowanych w leczeniu padaczki, np. walproinianu, karbamazepiny, fenytoiny lub fenobarbitalu
Lekarz będzie dokładnie kontrolował stan pacjenta pod kątem działań niepożądanych i może w pewnych okolicznościach wprowadzić zmiany do dawkowania innych leków lub leku Mysimba.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Podczas leczenia lekiem Mysimba spożycie alkoholu należy ograniczyć do minimum bądź całkowicie z niego zrezygnować.
Nadmierne spożywanie alkoholu w okresie przyjmowania leku Mysimba może skutkować zwiększeniem ryzyka napadów padaczkowych, epizodów zaburzeń psychicznych lub zmniejszeniem tolerancji alkoholu.
Stosowanie leku Mysimba wywiera niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Możliwe przeciwwskazanie związane jest z ewentualnym wystąpieniem zawrotów głowy w trakcie stosowania leku.
Jak przechowywać lek Mysimba?