Neupro zawiera jako substancję czynną rotygotynę, która należy do grupy leków zwanych agonistami dopaminy.
Nazwa | Neupro |
Nazwa międzynarodowa | Rotygotyna |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka |
|
Postać | System transdermalny, plaster |
Skład - substancja czynna | Rotygotyna |
Skład - substancje pomocnicze | Pozostałe składniki to:
Warstwa pokrywająca:
Warstwa ochronna:
|
Dostępne opakowania | Opakowania pojedyncze:
Zestaw plastrów (dawki 2 mg/ 24h, 4 mg/ 24h, 6 mg/ 24h, 8 mg/ 24h):
|
Działanie / właściwości | Agonista dopaminy |
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Zespół niespokojnych nóg (RLS): Bardzo częste (mogące wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
Częste (mogące wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):
Choroba Parkinsona: Bardzo częste (mogące wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
Częste (mogące wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Nie należy stosować leku Neupro w czasie ciąży, ponieważ wpływ rotygotyny na przebieg ciąży i nienarodzone dziecko nie jest znany. |
Karmienie piersią | Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Neupro. Rotygotyna może przenikać do mleka kobiet i oddziaływać na dziecko, może też zmniejszać ilość wytwarzanego mleka kobiecego. |
Dzieci | Nie należy stosować leku Neupro u dzieci w wieku poniżej 18 lat, ponieważ nie wiadomo czy lek jest bezpieczny i skuteczny w tej grupie wiekowej. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Neupro może powodować znaczną senność oraz nagłe zasypianie. W przypadku wystąpienia tych objawów nie wolno prowadzić pojazdów. Zanotowano pojedyncze przypadki, kiedy osoby zasypiały w trakcie prowadzenia pojazdów, powodując wypadki. |
Jak działa lek Neupro?
Neupro zawiera rotygotynę (agonistę dopaminy), która pobudza pewien rodzaj komórek i wiążą się z receptorami dopaminowymi w mózgu.
Kiedy stosuje się lek Neupro?
Lek Neupro jest stosowany u dorosłych w leczeniu objawów:
Dawki 1 mg/ 24h, 2 mg/ 24h, 3 mg/ 24h:
Dawki 2 mg/ 24h, 4 mg/ 24h, 6 mg/ 24h, 8 mg/ 24h:
Jak stosować lek Neupro?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawka leku Neupro zależy od rodzaju choroby. Plastry z dawkami 1 mg/ 24 h, 2 mg/ 24h, 3 mg/ 24 h są stosowane w leczeniu zespołu niespokojnych nóg, natomiast plastry z dawkami 2 mg/ 24h, 4 mg/ 24 h, 6 mg/ 24 h i 8 mg/ 24 h są stosowane w leczeniu choroby Parkinsona.
W celu uzyskania odpowiedniej dawki można zastosować więcej niż jeden plaster zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku dawek większych niż 8 mg/24 h (dawka zalecona przez lekarza wyższa niż dostępne) należy stosować kilka plastrów, w celu uzyskania zalecanej dawki. Nie należy przecinać plastra na części.
Leczenie w chorobie Parkinsona:
Pacjenci nieprzyjmujący lewodopy - wczesny okres choroby Parkinsona:
Pacjenci przyjmujący lewodopę - zaawansowany okres choroby Parkinsona:
Leczenie zespołu niespokojnych nóg:
Jak stosować plastry leku Neupro?
Gdzie nalepić plaster?
Lepką stronę plastra przyłożyć na czystą, suchą, zdrową skórę w następujących miejscach, na:
Aby uniknąć podrażnienia skóry:
Zapobieganie odklejaniu się plastra lub jego odpadnięciu:
Jak przylepiać plaster:
Każdy plaster jest zapakowany w oddzielną saszetkę. Przed otwarciem saszetki należy zdecydować, gdzie zamierzamy nalepić plaster i sprawdzić, czy stary plaster został usunięty. Plaster Neupro nalepić na skórę zaraz po otwarciu saszetki i zdjęciu warstwy ochronnej. Aby nakleić plaster, należy:
Jak usunąć zużyty plaster?
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Neupro:
Zastosowanie większej niż zalecana przez lekarza dawki leku Neupro może spowodować objawy niepożądane, takie jak:
W takim przypadku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem albo szpitalem, aby uzyskać dalsze zalecenia.
Pominięcie wymiany plastra o zwykłej porze:
Jeśli pacjent zapomni wymienić plaster o zwykłej porze, należy zmienić plaster natychmiast po stwierdzeniu tego faktu. Usunąć stary plaster i użyć nowego. Jeśli pacjent zapomni o naklejeniu nowego plastra po usunięciu poprzedniego, należy zastosować nowy plaster od razu po stwierdzeniu tego faktu. W obu przypadkach następnego dnia należy nalepić nowy plaster o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Neupro:
Nie wolno przerywać stosowania leku Neupro bez kontaktu z lekarzem. Nagłe przerwanie leczenia może spowodować wystąpienie zaburzenia zwanego złośliwym zespołem neuroleptycznym, co może stanowić zagrożenie życia. Do objawów tego zespołu należą:
Jeśli lekarz zaleci przerwanie stosowania leku Neupro, dawkę dobową leku Neupro należy zmniejszać stopniowo:
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Kiedy nie stosować leku Neupro?
Leku Neupro nie należy stosować jeśli:
Bezpośrednio przed wykonaniem badania przy użyciu rezonansu magnetycznego (MRI) lub kardiowersji, aby uniknąć poparzenia skóry, należy odkleić plaster Neupro, ponieważ zawiera on aluminium. Po badaniu lub zabiegu można nalepić nowy plaster.
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Wystąpienie działań niepożądanych jest bardziej prawdopodobne na początku leczenia:
Pacjent może odczuwać nudności i wymiotować na początku leczenia. Te działania niepożądane są zwykle łagodne lub umiarkowane i krótkotrwałe. Należy skontaktować się z lekarzem, jeżeli działania te trwają przez dłuższy czas lub niepokoją pacjenta.
Odczyny skórne związane ze stosowaniem plastra:
Może wystąpić utrata przytomności:
Lek Neupro może spowodować utratę przytomności. Może to się zdarzać zwłaszcza na początku stosowania leku Neupro lub podczas zwiększania dawki. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent traci przytomność lub ma zawroty głowy.
Zmiany zachowania i zaburzenia myślenie:
Należy poinformować lekarza jeśli pacjent zauważy jakiekolwiek zmiany w zachowaniu i myśleniu lub oba te rodzaje zmian. Lekarz ustali, w jaki sposób kontrolować lub ograniczyć te objawy. Należy poinformować rodzinę lub opiekunów o stosowaniu tego leku i poprosić ich o przeczytanie tej ulotki. Dzięki temu będą oni mogli poinformować pacjenta lub lekarza, jeśli zauważą nietypowe zmiany zachowania. Lek Neupro może powodować nieodparty popęd lub pokusę, którym nie można się oprzeć, takie jak przymus wykonania pewnych czynności, które mogą być szkodliwe dla pacjenta lub innych osób – te objawy występują głównie u pacjentów z chorobą Parkinsona. Mogą do nich należeć:
Lek Neupro może powodować też inne nietypowe zachowania i zaburzenia myślenia, do których należą:
Należy poinformować lekarza jeśli pacjent zauważy jakiekolwiek zmiany w zachowaniu i myśleniu lub oba te rodzaje zmian. Lekarz ustali, w jaki sposób kontrolować lub ograniczyć te objawy.
Reakcje alergiczne:
Należy skontaktować się z lekarzem jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej – takie jak opuchnięcie twarzy, języka lub warg.
Działania niepożądane mogące wystąpić w przypadku stosowania leku Neupro w chorobie Parkinsona:
Bardzo często (mogące wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
Często (mogące wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):
Niezbyt często (mogące wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów):
Rzadko (mogące wystąpić rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów):
Częstość nieznana (nie można określić na podstawie dostępnych danych):
Działania niepożądane mogące wystąpić w przypadku stosowania leku Neupro w zespole niespokojnych nóg:
Bardzo często (mogące wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
Często (mogące wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):
Niezbyt często (mogące wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów):
Rzadko (mogące wystąpić rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów):
Częstość nieznana (nie można określić na podstawie dostępnych danych):
Należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą jeśli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane wymienione powyżej.
Przed rozpoczęciem stosowania Neupro należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką, ponieważ:
W leczeniu choroby Parkinsona i zespołu niespokojnych nóg należy stopniowo redukować dawki leków, jak i stopniowo je odstawiać. Należy powiedzieć lekarzowi, jeżeli po odstawieniu lub zmniejszeniu dawki leku Neupro u pacjenta występują objawy, takie jak:
Może wystąpić utrata przytomności:
Lek Neupro może spowodować utratę przytomności. Może to się zdarzać zwłaszcza na początku stosowania Neupro lub podczas zwiększania dawki. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent traci przytomność lub ma zawroty głowy.
Zmiany zachowania i zaburzenia myślenia:
Lek Neupro może powodować objawy niepożądane, które wpływają na zmianę zachowania (sposobu zachowania). Należy poinformować rodzinę lub opiekunów o stosowaniu tego leku i poprosić ich o przeczytanie tej ulotki. Dzięki temu będą oni mogli poinformować pacjenta lub lekarza, jeśli zauważą nietypowe zmiany zachowania, takie jak:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku Neupro w czasie ciąży, ponieważ wpływ rotygotyny na przebieg ciąży i nienarodzone dziecko nie jest znany.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Neupro. Rotygotyna może przenikać do mleka kobiet i oddziaływać na dziecko, może też zmniejszać ilość wytwarzanego mleka kobiecego.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza, jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Podczas jednoczesnego stosowania leku Neupro i lewodopy niektóre działania niepożądane mogą się nasilić. Dotyczy to takich działań niepożądanych jak:
Nie należy zażywać poniższych leków podczas stosowania Neupro, ponieważ może to zmniejszyć skuteczność leku Neupro. Do leków tych należą:
Przed zastosowaniem leku Neupro należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent przyjmuje:
Lekarz poinformuje pacjenta czy bezpieczne jest jednoczesne stosowanie wymienionych leków podczas przyjmowania Neupro.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Należy omówić z lekarzem, czy spożywanie alkoholu jest bezpieczne podczas stosowania leku Neupro.
Neupro może powodować znaczną senność oraz nagłe zasypianie. W przypadku wystąpienia tych objawów nie wolno prowadzić pojazdów. Zanotowano pojedyncze przypadki, kiedy osoby zasypiały w trakcie prowadzenia pojazdów, powodując wypadki. Jeśli pacjent jest bardzo senny, nie może również używać narzędzi ani maszyn, ani podejmować jakichkolwiek czynności, których wykonywanie mogłoby zagrozić pacjentowi lub innym osobom.
Jak przechowywać lek Neupro?
Lek należy przechowywać:
Usuwanie wykorzystanych i niewykorzystanych plastrów:
Wykorzystane plastry nadal zawierają rotygotynę, która może być szkodliwa dla innych osób. Wykorzystany plaster należy złożyć lepką stroną do środka, a następnie umieścić w oryginalnej saszetce i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa wyrzucić w miejscu niedostępnym dla dzieci.