Ontozry to lek zawierający cenobamat, substancję czynną należącą do grupy leków przeciwpadaczkowych. Lek ten stosuje się w terapii wspomagającej dorosłych pacjentów z padaczką, u których mimo leczenia co najmniej dwoma innymi lekami przeciwpadaczkowymi nie uzyskano dostatecznej kontroli napadów.
Jak działa lek Ontozry?
Lek przeznaczony jest do leczenia napadów ogniskowych, które mogą występować samodzielnie lub ulegać wtórnemu uogólnieniu. Ogniskowe napady padaczkowe wynikają z nieprawidłowej aktywności mózgu w jednej półkuli, podczas gdy wtórne uogólnienie oznacza ich rozprzestrzenienie na obie półkule mózgu.
Lek Ontozry przeznaczony jest dla dorosłych pacjentów z padaczką. Ontozry stosowany jest jako lek wspomagający w celu poprawy kontroli napadów padaczkowych, co może zwiększyć komfort życia pacjentów i zmniejszyć częstość napadów.
Nazwa | Ontozry |
Nazwa międzynarodowa | Cenobamate |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka |
|
Postać | Tabletki, Tabletki powlekane |
Skład - substancja czynna | Cenobamate |
Skład - substancje pomocnicze | Zawartość tabletki i tabletki powlekanej:
Otoczka: Tabletki powlekane 25 mg i 100 mg
Tabletki powlekane 50 mg
Tabletki powlekane 150 mg i 200 mg
|
Dostępne opakowania | Ontozry 12,5 mg + 25 mg
Ontozry 50 mg
Ontozry 100 mg
Ontozry 150 mg
Ontozry 200 mg
|
Działanie / właściwości | Lek Ontozry, zawierający cenobamat, działa poprzez modulatorowe działanie na receptory GABA oraz hamowanie kanałów sodowych, co pomaga w redukcji wyładowań neuronów i kontrolowaniu napadów padaczkowych. Jego podwójny mechanizm działania przyczynia się do zmniejszenia częstotliwości napadów ogniskowych u pacjentów z oporną na leczenie padaczką. |
Zastosowanie | Lek Ontozry jest przeznaczony dla dorosłych pacjentów z padaczką, u których mimo stosowania co najmniej dwóch innych leków przeciwpadaczkowych nie osiągnięto dostatecznej kontroli napadów. Stosuje się go w leczeniu napadów ogniskowych, które mogą występować z wtórnym uogólnieniem lub bez niego. |
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo często występują:
Często występują:
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Lek Ontozry można przyjmować w okresie ciąży wyłącznie jeżeli pacjentka i lekarz uzna, że jest to absolutnie konieczne. Pacjentka musi stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie i do 4 tygodni po okresie leczenia cenobamatem. Należy omówić z lekarzem najbardziej skuteczne metody antykoncepcji. |
Karmienie piersią | Podczas leczenia produktem Ontozry należy przerwać karmienie piersią. |
Dzieci | Nie zaleca się stosowania leku Ontozry u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, ponieważ nie badano go z udziałem tej grupy. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Podczas przyjmowania leku Ontozry może wystąpić senność, uczucie niestabilności albo zmęczenia oraz może pogorszyć się widzenie. Wystąpienie tych działań jest bardziej prawdopodobne w momencie rozpoczęcia leczenia albo po zwiększeniu dawki. W razie spowolnienia reakcji i dopóki pacjent nie wie, jak wpływa na niego lek, nie należy prowadzić pojazdów, jeździć na rowerze ani używać żadnych narzędzi albo maszyn. |
Lek Ontozry, zawierający cenobamat, działa poprzez modulatorowe działanie na receptory GABA oraz hamowanie kanałów sodowych, co pomaga w redukcji wyładowań neuronów i kontrolowaniu napadów padaczkowych. Jego podwójny mechanizm działania przyczynia się do zmniejszenia częstotliwości napadów ogniskowych u pacjentów z oporną na leczenie padaczką.
Lek Ontozry jest przeznaczony dla dorosłych pacjentów z padaczką, u których mimo stosowania co najmniej dwóch innych leków przeciwpadaczkowych nie osiągnięto dostatecznej kontroli napadów. Stosuje się go w leczeniu napadów ogniskowych, które mogą występować z wtórnym uogólnieniem lub bez niego.
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek Ontozry przyjmuje się razem z innymi lekami stosowanymi w leczeniu padaczki.
Dorośli:
Dawka będzie stopniowo dostosowywana co 2 tygodnie, aż do osiągnięcia dawki, która pozwoli uzyskać najlepszy efekt terapeutyczny. Lekarz określi odpowiednią dawkę dobową dla pacjenta i może być konieczne dostosowywanie jej również później w trakcie kuracji.
Zalecana dawka dobowa to od 200 mg do 400 mg raz na dobę.
Sposób użycia:
Osoby w podeszłym wieku (w wieku 65 lat i starsze):
W badaniach klinicznych z zastosowaniem cenobamatu nie wzięła udziału wystarczająca liczba pacjentów w wieku 65 lat i starszych, aby można było ustalić, czy odpowiadają oni na leczenie inaczej niż młodsi pacjenci. Istnieją doniesienia, że u osób w podeszłym wieku przyjmujących przeciwpadaczkowe produkty lecznicze częściej występują działania niepożądane, takie jak zmęczenie, zaburzenia chodu, upadki, ataksja, zaburzenia równowagi, nieukładowe zawroty głowy i senność. Co do zasady, należy zachować ostrożność przy doborze dawki dla pacjentów w podeszłym wieku, zwykle zaczynając od dolnej granicy zakresu dawkowania, ze względu na większą częstość występowania u nich upośledzenia czynności wątroby albo nerek oraz chorób współistniejących, jak również możliwe interakcje u pacjentów przyjmujących wiele leków.
Zaburzenia czynności nerek:
W przypadku stosowania cenobamatu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego (klirens kreatyniny od 30 do <90 ml/min) albo o nasileniu ciężkim (klirens kreatyniny <30 ml/min) należy zachować ostrożność i można rozważyć zmniejszenie dawki docelowej. Maksymalna zalecana dawka w przypadku pacjentów z łagodnymi, umiarkowanymi albo ciężkimi zaburzeniami czynności nerek wynosi 300 mg/dobę. Nie należy stosować cenobamatu u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek ani u pacjentów poddawanych hemodializom.
Zaburzenia czynności wątroby:
Stwierdzono zwiększenie ekspozycji na cenobamat u pacjentów z przewlekłą chorobą wątroby. Nie jest wymagana zmiana dawki początkowej, może być jednak konieczne rozważenie zmniejszenia dawek docelowych o maksymalnie 50%. Maksymalna zalecana dawka dla pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby wynosi 200 mg/dobę. Nie należy stosować cenobamatu u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
Dzieci i młodzież:
Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Ontozry u dzieci w wieku od 0 miesięcy do 18 lat. Dane nie są dostępne.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Ontozry:
Pominięcie przyjęcia leku Ontozry:
Przerwanie przyjmowania leku Ontozry:
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Kiedy nie należy przyjmować leku Ontozry:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Jeśli u pacjenta wystąpi którekolwiek z poniższych poważnych działań niepożądanych, należy niezwłocznie powiedzieć o tym lekarzowi:
Rzadko występują:
Po zastosowaniu tego leku mogą wystąpić inne działania niepożądane wymienione poniżej. Należy poinformować lekarza w razie wystąpienia któregokolwiek z poniższych działań:
Bardzo często występują:
Często występują:
Niezbyt często występują:
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Ontozry albo w trakcie leczenia należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:
Dzieci i młodzież:
Lek Ontozry zawiera laktozę:
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek Ontozry można przyjmować w okresie ciąży wyłącznie jeżeli pacjentka i lekarz uzna, że jest to absolutnie konieczne. Pacjentka musi stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie i do 4 tygodni po okresie leczenia cenobamatem.
Należy omówić z lekarzem najbardziej skuteczne metody antykoncepcji.
Podczas leczenia produktem Ontozry należy przerwać karmienie piersią.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie, lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Przyjmowanie leku Ontozry z określonymi innymi lekami może wpływać na działanie innych leków albo na działanie leku Ontozry. Nie należy rozpoczynać ani przerywać przyjmowania innych leków bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Należy poinformować lekarza w przypadku przyjmowania któregokolwiek z poniższych leków, ponieważ może być konieczne dostosowanie dawki:
Nie należy przyjmować tego leku z alkoholem. Lek Ontozry może nasilać działanie alkoholu, takie jak uczucie zmęczenia albo senność, nie powinno się pić alkoholu podczas przyjmowania tego leku.
Podczas przyjmowania leku Ontozry może wystąpić senność, uczucie niestabilności albo zmęczenia oraz może pogorszyć się widzenie. Wystąpienie tych działań jest bardziej prawdopodobne w momencie rozpoczęcia leczenia albo po zwiększeniu dawki.
W razie spowolnienia reakcji i dopóki pacjent nie wie, jak wpływa na niego lek, nie należy prowadzić pojazdów, jeździć na rowerze ani używać żadnych narzędzi albo maszyn.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i blistrze.
Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.