Lek Oprymea występuje w postaci tabletek oraz tabletek o przedłużonym uwalnaniu. Jego substancję czynną stanowi pramipeksol. Stosowany jest w leczeniu choroby Parkinsona oraz objawów zespołu niespokojnych nóg.
Lek Oprymea stosuje się w:
Nazwa | Oprymea |
Nazwa międzynarodowa | Pramipexolum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | Tabletki:
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu:
|
Postać | Tabletki, Tabletki o przedłużonym uwalnianiu |
Skład - substancja czynna | Pramipeksol |
Skład - substancje pomocnicze | Tabletki:
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu:
|
Dostępne opakowania | Tabletki:
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu:
|
Działanie / właściwości | Antagonista receptora dopaminowego |
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania | Uczulenie na pramipeksol lub którąkolwiek z substancji pomocniczych |
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo częste:
Częste:
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku w okresie ciąży. |
Karmienie piersią | Lek Oprymea nie powinien być stosowany przez kobietę w okresie laktacji. |
Dzieci | Zastosowanie leku Oprymea u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia nie jest wskazane. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Podczas stosowania leku Oprymea może dojść do objawów takich jak omamy (widzenie, słyszenie lub odczuwanie rzeczy, których nie ma), senność lub epizodów nagłego zasypiania (szczególnie u pacjentów z chorobą Parkinsona), które wykluczają możliwość prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. |
Jak działa lek Oprymea?
Lek Oprymea należy do grupy leków agonistów dopaminy. Oznacza to, że pobudzają receptory dopaminy w mózgu. Powoduje to wygenerowanie imuplsów nerwowych w mózgu, dzięki czemu ułatawiają kontrolę ruchów ciała pacjentowi.
Kiedy stosuje się lek Oprymea?
Lek Oprymea stosuje się w:
Jak stosować lek Oprymea?
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości pacjent winien skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Lek Oprymea pacjent powinien przyjmować raz na dobę mniej więcej o tej samej porze, niezależnie od posiłku. Tabletki najlepiej popijać wodą i połykać całe.
W pierwszym tygodniu leczenia dawka dobowa wynosi 0,26 mg pramipeksolu. Dawkę należy zwiększać co 5-7 dni, aż do osiągnięcia właściwej kontroli objawów (dawki podtrzymującej).
Zestaw Oprymea do rozpoczynania leczenia jest stosowany tylko i wyłącznie do rozpoczęcia terapii lekiem Oprymea.
Dawkę dobową zwiększa się z kolejnym tygodniem.
Najczęściej stosowana dawka podtrzymująca wynosi 1,05 mg na dobę. Jednak lekarz może jeszcze zwiększyć tę dawkę nawet do 3,15 mg pramipekslu na dobę. Zdarza się, że lekarz jako dawkę podtrzymującą ustala 0,26 mg.
Pacjenci z chorobami nerek
U tej grupy pacjentów lekarz najczęściej zaleca przyjmowanie dawki początkującej w ilości jednej tabletki 0,26 mg, co drugi dzień przez pierwszy tydzień. Następnie dochodzi do zwiększenia częstotliwości dawkowania do jednej tabletki 0,26 mg raz na dobę. W przypadku konieczności dalszego zwiększenia dawki, lekarz zwiększa dawkęo 0,26 mg pramipeksolu.
Jeżeli podczas stosowania leku Oprymea stan nerek pacjenta pogorszy się, lekarz może zadecydować o podjęciu alternatywnego leczenia.
Zmiana na inny lek (z leku Oprymea tabletki o natychmiastowym uwalnianiu)
Lekarz przeliczy dawkę leku na podstawie dotychczasowo stosowanych shematów, aby dawki zmienione były adekwatne do wcześniej stosowanych.
Należy przyjąć lek Oprymea (tabletki o natychmiastowym uwalnianiu) w dniu przed planowaną zmianą. Następnie należy przyjąć lek Oprymea tabletki o przedłużonym działaniu rano następnego dnia i nie przyjmowć już tabletek o natychmiastowym uwalniaiu Oprymea.
Tabletki
Choroba Parkinsona
Dawkę dobową należy przyjmować w 3 równych dawkach.
W pierwszym tygodniu najczęściej stosowana dawka wynosi jedna tabletka 0,088 mg trzy razy na dobę.
Następnie dawkę należy zwiększyć co 5-7 dni, zgodnie z zaleceniami lekarza, aż do momentu osiągnięcia właściwej kontroli objawów (dawki podtrzymującej).
Najczęściej stosowana dawka podtrzymująca wynosi 1,1 mg na dobę. Jednakże może się okazać, że dawkę trzeba zwiększyć. W takim przypadku lekarz może zwiększyć dawkę leku do maksymalnej wielkości 3,3 mg pramipeksolu na dobę. Możliwe jest również stosowane mniejszej dawki podtrzymującej w wielkości trzech tabletek 0,088 mg leku Oprymea na dobę.
Pacjenci z chorobami nerek
W tej grupie pacjentów z umairkowanymi bądź ciężkimi chorobami nerek, lekarz może przepisać mneijszą dawkę leku. Wtedy tabletki będą przyjmowane raz lub dwa razy na dobę. W przypadku pacjentów z umiarkowaną chorobą nerek najczęściej stosowana dawka początkowa wynosi 1 tabletka 0,088 mg leku Oprymea dwa razy na dobę. W przypadku ciężkiej choroby nerek najczęściej stosowana dawwka początkowa wynosi 1 tabletka 0,088 mg leku Oprymea raz na dobę.
Zespół niespokojnych nóg
Lek przykujme się zwyczajowo raz na dobę, wieczorem, 2-3 godziny przed pójściem spać.
W pierwszym tygodniu leczenia zazwyczaj stosowana dawka wynosi 1 tabletka 0,088 mg leku na dobę.
Następnie dawkę należy zwiększyć co 4-7 dni, zgodnie z zaleceniami lekarza, aż do uzyskania odpowiedniej kontroli objawów.
Dawka dobowa nie powinna być większa niż 6 tabletek 0,088 mg leku Oprymea lub 0,54 mg (0,75 mg soli pramipeksolu)
W przypadku zaniechania leczenia n aokres dłuższy niż kilka dni ponowne leczenie należy rozpocząć od najmniejszej dawki. Następnie można zwiększać dakę, tak jak za pierwszym razem. W przypadku pytań, skonsultować się z lekarzem.
Po upływie 3 mieisęcy lekarz skontroluje terapię i zadecyduje o kontynuacji bądź zaniechaniu leczenia.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Oprymea
W przypadku zażycia przez pacjenta większej dawki należy:
Pominięcie dawki leku Oprymea
Jeżeli pacjent pominął przyjęcie tabletki o przedłużonym uwalnianiu (w czasie mniej niż 12h) należy natychmiast przyjąć pominiętą dawkę i przyjąć kolejną o zwykłej porze. Natomiast gdy od pominiętej dawki upłynęło więcej niż 12 godzin, pacjent przyjmuje tylko kolejną dawkę o zwykłej porze
W przypadku tabletek Oprymea nie należy się martwić. Wystarczy przyjąć tylko kolejną dawkę o zwykłej porze, nie zażywając tej pominiętej.
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie terapii lekiem Oprymea
Pacjent nie może przerwać sam kuracji. Grozi to nawrotem i nasileniem się objawów choroby. Jeżeli lekarz podejmie decyzję o przerwaniu kuracji, to będzie zalecał stopniowe zmniejszanie dawki.
Pacjenci z chorobą Parkinsona nie powinni sami przerywać leczenia lekiem Oprymea, gdyż takie zachowanie może doprowadzić do wystąpienia złośliwego zespołu neuroleptycznego. Do objawów tej choroby należą:
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza bądź farmaceuty.
Kiedy nie stosować leku Oprymea?
Lek Oprymea jest przeciwskazany w przypadku uczulenie na pramipeksol lub którąkolwiek z substancji pomocniczych.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Oprymea może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Bardzo częste (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób):
Częste (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób):
Niezbyt częste (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób):
Rzadkie (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 1000 osób):
Częstość nieznana (częstość nie może być ustalona na podstawie dostępnych danych):
Jeżeli u pacjenta pojawią się takowe objawy, należy skonsultować je z lekarzem, który doradzi sposób leczenia lub redukcji tych działań.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Oprymea należy omówić z lekarzem:
Jeżeli rodzina bądź znajomi pacjenta zauważą u niego pojawianie się zachowań, których wcześniej nie przejawiał a szkodzą jemu i otoczeniu i są to zachowania, którym pacjent nie może się oprzeć, to powinni oni powiadomić o tym lekara prowadzącego. Są to tak zwane zaburzenia kontroli impulsów i mogą objawiać się zachowania takimi jak:
Również ważne jest, by powiadomić lekarza o wystąpieniu u pacjenta objawów stanu pobudzenia maniakalnego (pobudzenie, euforia, nadmierne podniecenie) lub majaczenia (zmniejszona świadomość, dezorientacja lub utrata kontaktu z rzeczywistością).
W takich sytuacjach lekarz może zmniejszyć dawkę leku bądź zadecydować o jego odstawieniu.
W przypadku przerwania stosowania leku bądź zmniejszeniu dawki leku Oprymea, jeśli u pacjenta pojawiają się objawy depresji, apatii, niepokoju, zmęczenia, pocenia się lub bólu, należy powiadomić lekarza. Jeśli objawy trwają dłużej niż kilka tygodni, lekarz może zastosować alternatywną terapię.
Ważne jest, by pacjent stosujący lek Oprymea o przedłużonym uwalnianiu, wiedział, że są to specjalnie skonstruowane tabletki z których po połknięciu stopniowo uwalniana jest substancja czynna. Fragmenty tabletek mogą być czasem wydalane z kałem i mogą być w nim widoczne kawałki tabletek. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji nalezy poinformować lekarza.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku w okresie ciąży.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Lek Oprymea nie jest wskazany u kobiet w okresie laktacji, ze względu na ewentualne zahamowanie laktacji oraz przenikanie tej substancji do mleka matki.
Jeśli terapia lekiem Oprymea jest konieczna, należy zaprzestać karmienia piersią.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, bez recepty oraz produkty ziołowe są już stosowane bądź planuje przyjmować pacjent.
Leku Oprymea nie należy stosować razem z lekami przeciwpsychotycznymi.
Podczas terapii tym lekiem, należy zachować ostrozność przy jednoczesnym stosowania leków takich jak:
Pacjenci, zażywający lewodopę, wymagają zmniejszenia dawki tego leku przed rozpoczęciem terapii lekiem Oprymea.
Pacjenci zażywający leki, mogące powodować senność winni zachować szczególną ostrożność, jak również podczas spożywania alkoholu.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Podczas terapii lekiem Oprymea należy zachować ostrożność przy spożywaniu alkoholu.
Podczas stosowania leku Oprymea może dojść do objawów takich jak omamy (widzenie, słyszenie lub odczuwanie rzeczy, których nie ma), senność lub epizodów nagłego zasypiania (szczególnie u pacjentów z chorobą Parkinsona), które wykluczają możliwość prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.
Jak przechowywać lek Oprymea?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.