Mówiąc o moczeniu nocnym mamy na myśli częste mimowolne oddawanie moczu w trakcie snu. Problem ten dotyka wielu dzieci w wieku od 6 do kilkunastu lat, częściej chłopców niż dziewczynek. Jedną z głównych przyczyn jego występowania jest wzmożona produkcja moczu i/lub zmniejszona pojemność pęcherza nocą. Moczenie może powodować u dziecka duży dyskomfort psychiczny, dlatego rodzice powinni być dla niego wyrozumiali i cierpliwi.
Z myślą o dzieciach borykających się z tym problemem stworzono majtki treningowe na noc, których zadaniem jest zabezpieczenie łóżka i pościeli przed wilgocią, a także zapewnienie pociechom komfortu oraz zdrowego, nieprzerywanego snu. Dostępne w ofercie Gemini produkty są przeznaczone zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców w różnym wieku.
Nocne moczenie to wbrew pozorom dosyć powszechny problem, z którym mierzy się wiele dzieci na pewnym etapie rozwoju. Dokładne określenie szacowanej liczby nie jest jednak możliwe, gdyż jest to często zjawisko ukrywane, traktowane jako powód do wstydu. Przez długie lata sądzono, że jedną z głównych przyczyn jego występowania są problemy emocjonalne dziecka, powodowane między innymi niepowodzeniami w szkole czy trudną sytuacją rodzinną. Obecnie częściej sądzi się, że stanowią one wynik nocnego moczenia, nie zaś jego czynnik wyzwalający.
Moczenie w nocy zwykle występuje bez dodatkowych symptomów i współistniejących schorzeń. Może być rodzinne. Często dotyka dzieci, których rodzice również zmagali się z nocnym moczeniem. Zwykle problem ten wymaga terapii i specjalnego postępowania, dostosowanego do wieku dziecka i przyczyny jego występowania. U niektórych dzieci może jednak minąć samoistnie.
Zdarza się, że moczenie może współtowarzyszyć schorzeniom i dolegliwościom takim jak m.in.:
Kiedy zauważysz, że Twoje dziecko zmaga się z problemem moczenia nocnego, wybierz się z nim na konsultację lekarską. Pamiętaj, że zjawisko to jest powszechne i na pewno nie należy się go wstydzić. Lekarz na wizycie ma za zadanie określić czy moczeniu współtowarzyszą inne dolegliwości, czy jest samoistnym objawem występującym u zdrowego dziecka. W razie wątpliwości może zlecić badania, które mają na celu ewentualne potwierdzenie istniejącej choroby. W zależności od tego, jaki charakter ma niekontrolowane oddawanie moczu, stosuje się odpowiednie postępowanie terapeutyczne.
Kiedy moczenie nie ma związku z żadną chorobą, zazwyczaj terapia skupia się wokół zmiany nawyków i edukowania dziecka.
Majtki treningowe na noc zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić dziecku komfort nieprzerywanego przykrym uczuciem wilgoci snu. Żeby właściwie spełniały swoją funkcję, muszą być chłonne i miękkie, a także przyjazne dla skóry pociech. Dodatkowo przypominają zwykłe majteczki, dzięki czemu dzieci mogą czuć się w nich pewniej. Odpowiednio dopasowane przylegają do ciała, zapewniając wygodę i nie ograniczając ruchów ich użytkowników. Majtki na nocne moczenie to praktyczna pomoc w przejściu przez ten kłopotliwy etap w życiu dzieci. Wiele z nich wyposażonych jest w przyjazne wzory, odpowiednie zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Dzięki temu dzieci chętniej ubierają je do spania.