Poradnik
lub
Ulubione0 produktów
Zaloguj się lub załóż konto, aby mieć dostęp do Listy życzeń i zapisywać ulubione produkty na Twoim koncie.
Paxtin zawiera substancję czynną paroksetynę, która należy do grupy leków zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Stosowana jest w leczeniu chorób psychicznych, takich jak depresja i zaburzenia lękowe.
Nazwa | Paxtin |
Nazwa międzynarodowa | Paroxetinum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka |
|
Postać | Tabletki powlekane |
Skład - substancja czynna | Paroksetyna |
Skład - substancje pomocnicze | Rdzeń tabletki:
Otoczka tabletki:
|
Dostępne opakowania | 30 tabletek |
Działanie / właściwości |
|
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo często (mogą dotyczyć więcej niż 1 na 10 pacjentów):
Często (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 10 pacjentów):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Lek nie powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. |
Karmienie piersią | Lek może przenikać do mleka matki. Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku, chyba że lekarz zaleci inaczej. |
Dzieci | Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Podczas stosowania leku Paxtin należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ mogą pojawić się takie objawy jak: senność, zawroty głowy, splątanie i zaburzenia widzenia. Jeżeli wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów, ani obsługiwać maszyn. |
Jak działa lek Paxtin?
Lek Paxtin wykazuje działanie przeciwdepresyjne. Jego działanie polega na zwiększeniu stężenia serotoniny w mózgu, czyli neuroprzekaźnika, którego poziom u pacjentów chorujących na depresję lub zaburzenia lękowe jest niższy niż u zdrowych pacjentów.
Kiedy stosuje się lek Paxtin?
Lek Paxtin wskazany jest do stosowania u pacjentów dorosłych w leczeniu:
Jak stosować lek Paxtin?
Ten lek należy zawsze stosować z zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Depresja
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
Zaburzenia lękowe z napadami lęku
Fobie społeczne, zaburzenia lękowe uogólnione, zaburzenia lękowe poourazowe
Zasady stosowania leku:
Pacjenci w podeszłym wieku
Maksymalna dawka dla pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia) wynosi 40 mg na dobę.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Lekarz może zalecić stosowanie niższej dawki leku u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku
W momencie zastosowania większej dawki paroksetyny należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub udać się do szpitala zabierając ze sobą opakowanie leku. Objawami przedawkowania leku są: gorączka, mimowolne skurcze mięśniowe.
Pominięcie zastosowania leku
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku i przypomni sobie o tym przed pójściem spać, powinien przyjąć lek bezzwłocznie, a następnego dnia przyjmować go jak zwykle. Należy przyjąć kolejną dawkę leku według ustalonego schematu dawkowania.
Przerwanie stosowania leku
W żadnym wypadku nie powinno się odstawiać leku Paxtin samodzielnie. Lekarz decyduje o zakończeniu terapii lekiem. W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia objawów odstawienia, lekarz może zalecić powolne zmniejszanie dawki leku (np. o 10 mg co tydzień). Objawy odstawienne w większości przypadków są łagodne i ustępują samoistnie w ciągu 2 tygodni, natomiast jeśli będą bardzo uciążliwe dla pacjenta, lekarz może zalecić, aby lek wycofywać jeszcze wolniej. Nawet w przypadku wystąpienia objawów odstawienia, możliwe jest przerwanie stosowania paroksetyny.
W razie obawy przed objawami odstawienia, należy skonsultować się z lekarzem.
Częste objawy odstawienia (dotyczą mniej niż 1 na 10 pacjentów):
Niezbyt częste objawy odstawienia (mogą występować rzadziej niż u 1 na 100 osób):
Kiedy nie stosować leku Paxtin?
Leku nie należy przyjmować w przypadku:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Paxtin może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Należy zaprzestać stosowania leku Paxtin i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którekolwiek z wymienionych poniżej działań niepożądanych.
Niezbyt często (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 100 pacjentów):
Rzadko (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 1000 pacjentów):
Bardzo rzadko (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 10 000 pacjentów):
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
Jeśli pacjent podczas stosowania paroksetyny poczuje lęk, powinien skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Inne możliwe działania niepożądane występujące w trakcie leczenia:
Bardzo często (mogą dotyczyć więcej niż 1 na 10 pacjentów):
Często (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 10 pacjentów):
Niezbyt często (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 100 pacjentów):
Rzadko (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 1000 pacjentów):
Bardzo rzadko (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 10 000 pacjentów):
Częstość nieznana (nie można określić częstości na podstawie dostępnych danych):
Przed rozpoczęciem stosowania leku Paxtin należy omówić to z lekarzem:
Jeśli którekolwiek z przedstawionych ostrzeżeń dotyczą pacjenta, a nie zostało to omówione wcześniej z lekarzem, należy skontaktować się z nim ponownie.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat
Zazwyczaj paroksetyny nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Pacjenci z tej grupy stosujący lek Paxtin są szczególnie narażeni na wystąpienia działań niepożądanych, takich jak:
W badaniach klinicznych dotyczących pacjentów poniżej 18 lat stosujących paroksetynę, częstymi działaniami niepożądanymi występującymi u mniej niż 1 na 10 pacjentów były:
U niektórych pacjentów poniżej 18 lat biorących udział w badaniach występowały objawy odstawienia po zaprzestaniu stosowania paroksetyny. Objawy te były w większości podobne do tych obserwowanych u osób dorosłych po odstawieniu leku. Ponadto u pacjentów poniżej 18 lat często (u mniej niż 1 na 10 pacjentów) występowały:
Myśli samobójcze, pogłębienie depresji lub zaburzeń lękowych
U pacjentów chorujących na depresję lub zaburzenia lękowe, mogą czasami pojawiać się myśli o samookaleczeniu lub o popełnieniu samobójstwa. Zdarza się, że takie zaburzenia nasilają się na początku stosowania leków przeciwdepresyjnych, ponieważ leki te zaczynają działać zazwyczaj po upływie 2 tygodni, czasem później. Wystąpienie takich stanów jest bardziej prawdopodobne, jeżeli:
Jeśli w jakimkolwiek czasie u pacjenta wystąpią myśli samobójcze lub myśli o samookaleczeniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala.
Istotne działania niepożądane, które obserwowano podczas stosowania paroksetyny
U niektórych pacjentów przyjmujących paroksetynę może pojawić się:
Objawy mogą się nasilać, prowadząc do utraty przytomności. Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy skontaktować się z lekarzem.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Przyjmowanie leku Paxtin przez kobiety w pierwszych miesiącach ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dzieci, szczególnie wad serca. Stosowanie leku (zwłaszcza w 3 ostatnich miesiącach ciąży) może rówież zwiększać ryzyko wystąpienia u niemowląt zespołu przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodków (PPHN), powodującego przyspieszony oddech i sinicę skóry. Objawy te występują zwykle w pierwszej dobie po porodzie. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i/lub położną, jeśli u noworodka wystąpią poniższe objawy:
Jeśli po urodzeniu u dziecka wystąpi którykolwiek z tych objawów lub istnieją obawy o jego zdrowie, należy skontaktować się z lekarzem lub położną.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek może w niewielkich ilościach przenikać do mleka matki. Przyjmując lek nie należy karmić piersią bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Niektóre substancje zawarte w stosowanych preparatach mogą wpływać na działanie paroksetyny lub zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Paroksetyna może także wpływać na działanie innych leków. Lek Paxtin wykazuje interakcje z:
W niektórych przypadkach jednoczesnego stosowania leku Paxtin z innymi lekami lub suplementami rozwija się zespół serotoninowy lub złośliwy zespół neuroleptyczny, w przebiegu których obserwuje się: uczucie pobudzenia, silne rozdrażnienie, splątanie, niepokój, uczucie gorąca, pocenie się, drżenie, dreszcze, halucynacje, sztywność mięśni, nagłe skurcze mięśni, szybkie bicie serca. Objawy mogą się nasilać i prowadzić do utraty przytomności.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu, gdyż może on nasilić objawy choroby lub działania niepożądane leku.
Podczas stosowania leku Paxtin należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ mogą pojawić się takie objawy jak: senność, zawroty głowy, splątanie i zaburzenia widzenia. Jeżeli wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów, ani obsługiwać maszyn.
Jak przechowywać lek Paxtin?