Lek Remirta ORO występuje w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej. Jego substancją czynną jest mirtazapina. Stosowany jest w terapii depresji u osób dorosłych.
Nazwa | Remirta ORO |
Nazwa międzynarodowa | Mirtazapinum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka |
|
Postać | Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej |
Skład - substancja czynna | Mirtazapina |
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości | Przeciwdepresyjne |
Zastosowanie | Depresja u osób dorosłych |
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo częste działania niepożądane:
Częste działania niepożądane:
|
Możliwe interakcje z | Inhibiotarmi monoaminooksydazy |
Ciąża | Podczas stosowania leku Remirta ORO w okresie ciąży należy zachować ostrożność, ze względu na ograniczone badania dotyczące bezpieczeństa stosowania tego leku. |
Karmienie piersią | Lekarz ocenia ryzyko stosowania leku podczas karmienia piersią |
Dzieci | Lek nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 18 roku życia, chyba że lekarz zadecyduje inaczej |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Lek Remirta ORO wpływa na zdolności psychomotoryczne |
Jak działa lek Remirta ORO?
Lek Remirta ORO wykazuje działanie przeciwdepresyjne Jego działania widać dopiero po 1-2 tygodnach leczenia. Po 2-4 tygodniach pacjent może poczuć się lepiej. Jeśli po 2-4 tygodniach pacjent nie zauważy poprawy bądź poczuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Kiedy stosuje się lek Remirta ORO?
Lek Remirta ORO stosuje się w terapii depresji u osób dorosłych.
Jak stosować lek Remirta ORO?
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie
Zalecana dawka początkowa to 15 mg lub 30 mg na dobę.
Po kilku dniach leczenia lekarz może zalecić zwiększenie dawki do optymalnej dla pacjenta (od 15 mg do 45 mg na dobę). Dawka ta jest zwykle taka sama u pacjentów w różnym wieku. Niemniej jednak u pacjentów w podeszłym wieku lub pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, lub wątroby lekarz może dostosować dawkę.
Lek Remirta ORO pacjent winien zażywać o stałej porze. Najlepiej przyjmować lek w pojedynczej dawce przed spaniem. Lekarz może jednak zalecić stosowanie leku w dwóch dawkach podzielonych w ciągu dnia - jedna dawka rano, jedna wieczorem przed snem. Większą dawkę należy przyjmować wieczorem przed snem.
Lek należy przyjmować doustnie.
Pierwsze symptomy poprawy, pacjent może odczuć po 1-2 tygodniach terapii a po 2-4 tygodniach może nastąpić poprawa samopoczucia. Ważne by pacjent omawiał z lekarzem swój stan podczas stosowania leku Remirta ORO. W przypadku braku reakcji lekarz może zwiększyć dawkę. Po kolejnych 2-4 tygodniach należy ponownie omówić z lekarzem dotychczasowe efekty terapeutyczne. Zazwyczaj pacjent będzie stosował lek aż do ustąpienia objawów depresji, czyli około 4-6 miesięcy.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Remirta ORO
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdyż mogą wystąpić objawy takie jak: senność, dezorientacja, przyspieszona czynność serca, zmiany rytmu serca (przyspieszenie akcji, nieregularny rytm) i (lub) omdlenia. Mogą to być objawy komorowych zaburzeń rytmu serca tzw. "Torsade de pointes", groźnych dla życia.
Pominięcie dawki leku Remirta ORO
Jeśli lek jest przyjmowany raz na dobę:
Jeśli lek jest przyjmowany dwa razy na dobę:
Przerwanie terapii lekiem Remirta ORO
Lek powinien być zażywany tak długo, jak wskazał lekarz. Dopóki pacjent stosuje lek, będzie on skuteczny. Bez konsultacji lekarskiej nie należy samemu podejmować decyzji o przerwaniu terapii. Samoistne przerwanie stosowania leku może skutkować nawrotem depresji i pojawieniem się objawów tj. odczuwane nudności, zwroty głowy, pobudzenie lub lęk i ból głowy. Objawy te nie powinny wystąpić w przypadku stopniowego odstawiania leku. Lekarz poinstruuje pacjenta o prawidłowym schodzeniu z dawki.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości ze strony pacjenta może on skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Kiedy nie stosować leku Remirta ORO?
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Remirta ORO może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek niżej wymienione objawy, należy lek odstawić i skontaktować się jak najszybciej z lekarzem:
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób):
Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 1000 osób):
Częstość nieznana (częstość nie może być ustalona na podstawie dostępnych danych):
Do pozostałych działań niepożądanych mirtazapiny zaliczyć możemy:
Bardzo częste działania niepożądane (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób):
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób):
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób):
Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 1000 osób):
Częstość nieznana (częstość nie może być ustalona na podstawie dostępnych danych):
Dodatkowo u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia zauważono dodatkowo znaczny przyrost masy ciała, pokrzywka oraz zwiększenie stężenia triglicerydów we krwi.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Remirta ORO należy omówić to z lekarzem, farmaceutą bądź pielęgniarką.
Nie należy przyjmować leku Remirta ORO lub przed przyjęciem leku Remirta ORO należy skonsultować się z lekarzem, jeśli kiedykolwiek po przyjęciu leku z mirtazapiną lub innych leków u pacjenta pojawiła się wysypka skórna o dużym nasileniu albo łuszczenie się skóry, tworzenie się pęcherzy lub zmiany w jamie ustnej.
Dzieci i młodzież
Lek Remirta ORO nie jest wskazany do stosowania u dzieci poniżej 18 roku życia ze względu na brak dowodów potwierdzających skuteczność leku w tej grupie wiekowej. Dzieci przyjmujące lek Remirta ORO są bardziej narażone na wystąpienie działań niepożądanych tj: próby samobójcze, myśli samobójcze oraz wrogość (szczególnie agresja, zachowania buntownicze i przejawy gniewu). Mimo tego lekarz może zadecydować o przepisaniu leku pacjentowi w tej grupie wiekowej. W przypadku wątpliwości bądź rozwoju lub nasilenia się działań niepożądanych należy skonsultować się z lekarzem. Dodatkowo nie ma badań stwierdzających długoterminowe bezpieczeństwo stosowania leku Remirta ORO w tej grupie wiekowej dotyczących wzrostu, dojrzewania oraz rozwoju poznawczego i rozwoju zachowania. Dodatkowo u dzieci poniżej 18 roku życia obserwowano częściej niż u osób dorosłych znaczne zwiększenie masy ciała.
Myśli samobójcze i pogłębienie depresji
Osoby z depresją mogą przejawiać myśli o samookaleczeniu się lub o popełnieniu samobójstwa. Takie objawy mogą nasilać się na początku stosowania leków przeciwdepresyjnych, gdyż ich działania uwidacznia się dopiero po upływie około dwóch tygodni a czasem nawet później.
Powyższe objawy są najczęściej spotykane u:
Jeśli u pacjenta pojawią się myśli samobójcze, należy natychmiast poinformować o tym fakcie lekarza lub udać się do szpitala.
Warto poinformować o niebezpieczeństwie pojawiania się myśli samobójczych rodzinę lub przyjaciół, by w razie pojawienia się bądź nasilenia się tych objawów poinformowali lekarza.
Szczególną ostrożność należy zachować także, jeśli u pacjenta występuje jeden z poniższych stanów:
W przypadku objawów zakażenia jak gorączka, ból gardła czy zapalenie jamy ustnej, należy przerwać stosowane leku Remirta ORO i skontaktować się niezwłocznie z lekarzem w celu wykonania badań krwi; w rzadkich przypadkach takie objawy mogą zwiastować zaburzenia powstawania komórek krwi w szpiku kostnym; choć rzadko, najczęściej objawy mogą pojawić po 4-6 tygodniu leczenia.
Pacjenci w podeszłym wieku mogą wykazywać zwiększoną wrażliwość na lek i częściej wykazywać działania niepożądane leku.
U osób stosujących mirtazapinę odnotowywano poważne reakcje skórne, w tym zespół Stevensa-Johnsona (SJS), toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (TEN) i reakcję polekową z towarzyszącą eozynofilią i objawami ogólnymi (DRESS). Należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się niezwłocznie z lekarzem. Jeżeli u pacjenta kiedykolwiek wystąpiła poważna reakcja skórna, nie powinno się kontynuować leczenia lekiem Remirta ORO.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Podczas stosowania leku Remirta ORO w okresie ciąży należy zachować ostrożność, ze względu na ograniczone badania dotyczące bezpieczeństwa stosowania tego leku.
W przypadku gdy mirtazapina przyjmowana jest w okresie ciąży lub niedługo przed porodem, należy obserwować noworodka ze względu na ryzyko wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych.
Pacjentka winna uprzedzić lekarza oraz położną o zażywaniu leku Remirta ORO bądź innych podobnych, zwłaszcza w trzech ostatnich miesiącach ciąży, gdyż może dojść do wzrostu ryzyka wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN). Charakterystycznymi objawami są przyspieszony oddech i sinica. Objawy te pojawiają się zwykle w pierwszej dobie po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie lekarza i (lub) położną.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, bez recepty oraz produkty ziołowe są już stosowane bądź planuje przyjmować pacjent.
Leku Remirta ORO nie wolno przyjmować w tym samym czasie z:
Należy zachować ostrożność stosując lek Remirta ORO w połączeniu z:
W przypadku rozpoczęcia w tym samym czasie terapii tymi lekami i Remirtą ORO, stężenie mirtazapiny we krwi może się zwiększyć. W takiej sytuacji lekarz może zlecić zmniejszenie dawki mirtazapiny a po zakończeniu leczenia tymi lekami - ponowne zwiększenie dawki mirtazapiny
Połączenie tych leków z mirtazapiną może wpływać na zmniejszenie stężenia mirtazapiny we krwi. Lekarz może zlecić zwiększenie dawki leku Remirta ORO a po zakończeniu terapii tymi lekami - powrót do wyjściowej dawki mirtazapiny
Podczas terapii lekiem Remirta ORO odradza się pacjentowi jednoczesne spożywanie alkoholu ze względu na ryzyko odczuwania wzmożonej senności.
Lek Remirta ORO wpływa na zdolności psychomotoryczne. Pacjent powinien upewnić się, czy zdolności te nie będą zaburzone przed rozpoczęcie prowadzenia pojazdów bądź obsługi maszyn. Również w przypadku pacjentów poniżej 18 roku życia, przed uczestnictwem w ruchu drogowym, pacjent winien upewnić się, czy jest zdolny do prowadzenia pojazdu (rower).
Jak przechowywać lek Remirta ORO?
Lek należy przechowywać: