Starazolin to lek dla dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia wskazany do stosowania w objawowym leczeniu stanów, którym towarzyszy obrzęk i przekrwienie spojówek, wywołanych czynnikami drażniącymi, takimi jak: kurz, dym, soczewki kontaktowe, wiatr, jaskrawe światło, chlorowana woda oraz kosmetyki. Lek można stosować również w alergicznych stanach zapalnych, takich jak: katar sienny oraz uczulenie na pyłki traw. Starazolin łagodzi pieczenie, świąd, bolesność, nadmierne łzawienie i podrażnienie.
Obrzęk i przekrwienie spojówek, a także alergiczne stany zapalne, takie jak: katar sienny i uczulenie na pyłki traw, zmęczenie oczu.
1 ml zawiera:
Zmniejszenie przekrwienia i obrzęku spojówek, łagodzenie pieczenia, świądu, bolesności, nadmiernego łzawienia i podrażnienia.
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek może być używany w ciągu 28 dni od pierwszego otwarcia butelki. Starazolin jest płynem jałowym. Nie należy dotykać końcówki zakraplacza, a po zakropleniu butelkę natychmiast szczelnie zakręcić. W przypadku pojemników jednorazowych należy oderwać pojemniczek od listka. Ukręcić wydłużony koniec zbiorniczka, następnie delikatnie nacisnąć zbiorniczek, a wyciśnięte krople zakroplić do oka (oczu) po uprzednim odrzuceniu dwóch pierwszych kropli. Ilość pozostała po zakropleniu nie nadaje się do dalszego stosowania. Przed zastosowaniem leku należy zdjąć soczewki kontaktowe i założyć je ponownie po około 15 minutach od zakroplenia leku.
Przechowywać w temperaturze do 25ºC, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Często (u mniej niż 1 na 10 pacjentów):
Bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów):
Może wystąpić niewyraźne widzenie, podrażnienie spojówek, rzadko rozszerzenie źrenic. Istnieje zagrożenie, zwłaszcza u noworodków i dzieci do 2 lat, objawami związanymi z wchłonięciem leku, w tym również po jego połknięciu. Najważniejszymi objawami niepożądanymi są: zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak podwyższone ciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, tachykardia (przyspieszone bicie serca), tachyarytmia (niemiarowość akcji serca), reaktywna bradykardia (zwolnione bicie serca).
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Ciąża
Karmienie piersią
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek zawiera benzalkoniowy chlorek
Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.
ul. Karolkowa 22/24
01-207 Warszawa
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.