Poradnik
lub
Ulubione0 produktów
Zaloguj się lub załóż konto, aby mieć dostęp do Listy życzeń i zapisywać ulubione produkty na Twoim koncie.
Lek Stediril 30 to złożony doustny produkt antykoncepcyjny zawierający dwa rodzaje żeńskich hormonów płciowych - estrogen oraz progestagen. Lek jest stosowany w celu zapobiegania ciąży.
Nazwa | Stediril 30 |
Nazwa międzynarodowa | Levonorgestrelum + Ethinylestradiolum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 150 mcg + 30 mcg |
Postać | Tabletki drażowane |
Skład - substancja czynna |
|
Skład - substancje pomocnicze | Rdzeń tabletki:
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości |
|
Zastosowanie | Zapobieganie ciąży |
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo często (u więcej niż 1 na 10 pacjentek):
Często (u od 1 do 10 na 100 pacjentek):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Nie należy stosować leku w ciąży. |
Karmienie piersią | Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią. |
Dzieci | Lek przeznaczony jest wyłącznie do stosowania przez kobiety w wieku reprodukcyjnym i nie powinien być stosowany przez dzieci |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn |
Jak działa lek Stediril 30?
Lek Stediril zawiera dwie substancje czynne - etynyloestradiol i lewonorgestrel, których mechanizm działania polega na zmniejszaniu wydzielania gonadotropin celem zahamowania czynności jajników.
Mechanizm zapobiegania ciąży jest efektem:
Kiedy stosuje się lek Stediril 30?
Lek Stediril 30 stosowany jest u kobiet w wieku reprodukcyjnym w celu zapobiegania ciąży. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na skuteczność antykoncepcyjną jest przyjmowanie leku zgodnie z zaleceniami.
Jak stosować lek Stediril 30?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Lek Stediril 30 należy przyjmować według schematu:
Tabletki należy połykać w całości, w razie potrzeby popijając wodą. Należy zwrócić uwagę na oznaczenia dni tygodnia oraz strzałki ukazujące kierunek prawidłowego przyjmowania leku.
W ciągu kilku dni od przyjęcia ostatniej tabletki z blistra nastąpi krwawienie z odstawienia, które przypomina miesiączkę. Krwawienie to może nie zakończyć się przed rozpoczęciem następnego blistra. Nie ma konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji podczas 7 dni przerwy w stosowaniu leku, pod warunkiem prawidłowego przyjmowania tabletek i rozpoczęcia o czasie kolejnego blistra.
Po 7 dniach przerwy należy rozpocząć kolejny blister (nawet gdy krwawienie się nie zakończyło). W celu zapewnienia skuteczności leku zawsze należy rozpoczynać o czasie nowy blister.
Lek jest przyjmowany prawidłowo, gdy każde kolejne opakowanie rozpoczyna się tego samego dnia tygodnia.
Rozpoczęcie stosowania (pierwsze zastosowanie lub pierwsze zastosowanie po przerwie)
Zmiana z innego leku antykoncepcyjnego zawierającego 21 tabletek
Zmiana z innego leku antykoncepcyjnego zawierającego 28 tabletek
Zmiana z innego leku zawierającego tylko progestagen (tabletki zawierające tylko progestagen, implant podskórny, wkładka domaciczna, iniekcja)
We wszystkich 3 wymienionych wyżej przypadkach należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji (np. prezerwatywę) do czasu prawidłowego przyjęcia pierwszych siedmiu tabletek leku Stediril 30.
Rozpoczęcie stosowania leku po poronieniu lub aborcji
Rozpoczęcie stosowania po urodzeniu dziecka
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku
Wystąpienie działań niepożądanych po zażyciu więcej niż 1 tabletki jest mało prawdopodobne, jednak należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Pominięcie zastosowania leku
Pominiętą tabletkę należy przyjąć tak szybko jak jest to możliwe, a kolejne tabletki należy przyjmować o zwykłej porze (ochrona antykoncepcyjna nie uległa zmniejszeniu)
Należy możliwie najszybciej zażyć tylko ostatnią pominiętą tabletkę (co może oznaczać zażycie nawet dwóch tabletek tego samego dnia). Wcześniej pominięte tabletki należy zostawić w blistrze i przyjmować kolejne tabletki jak zazwyczaj. Dodatkowo należy stosować niehormonalne metody antykoncepcji (np. prezerwatywy) przez kolejnych 7 dni.
Należy mieć na uwadze, że:
Jeżeli pacjentka zapomniała zażyć którąkolwiek tabletkę z blistra i nie wystąpiło krwawienie w trakcie okresu bez tabletek, może oznaczać to, że jest w ciąży. Zanim rozpocznie się przyjmowanie tabletek z kolejnego blistra, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą lub wykonać test ciążowy.
Jeżeli pacjentka rozpoczęła nowy blister z opóźnieniem, to może nie być chroniona przed ciążą. Jeśli stosunek miał miejsce w ciągu ostatnich 7 dni, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Należy zastosować dodatkowe środki antykoncepcyjne (np. prezerwatywę) przez 7 kolejnych dni.
Wystąpienie wymiotów lub biegunki
W przypadku wystąpienia wymiotów lub uciążliwej biegunki substancje czynne mogły nie zostać całkowicie wchłonięte. Należy kontynuować przyjmowanie tabletek o zwykłej porze. Należy także stosować dodatkową antykoncepcję (np. prezerwatywy) w trakcie choroby i przez 7 dni po wyzdrowieniu.
Opóźnienie wystąpienia krwawienia z odstawienia
Jeżeli nie wystąpiło krwawienie z odstawienia, a wszystkie tabletki były przyjmowane prawidłowo, jest mało prawdopodobne, że pacjentka jest w ciąży. Jeżeli istnieje ryzyko zajścia w ciążę (np. przez pomijanie tabletek lub przyjmowanie innych leków), należy wykonać test ciążowy przed rozpoczęciem kolejnego opakowania.
Natomiast jeżeli pacjentka chce opóźnić wystąpienie krwawienia z odstawienia, należy opuścić 7 - dniową przerwę i natychmiast rozpocząć przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania. Krwawienie z odstawienia można opóźnić o dowolny czas, maksymalnie do przyjęcia wszystkich tabletek z nowego opakowania. W tym czasie może wystąpić plamienie lub krwawienie śródcykliczne.
Kiedy nie stosować leku Stediril 30?
Leku Stediril 30 nie wolno stosować w przypadku:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjentki.
Jak każdy lek, lek Stediril 30 może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Należy zaprzestać stosowania leku Stediril 30 i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala, jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych poniżej działań niepożądanych:
Inne działania niepożądane leku:
Bardzo częste (u więcej niż 1 na 10 pacjentek):
Częste (u od 1 do 10 na 100 pacjentek):
Niezbyt częste (u od 1 do 10 na 1000 pacjentek):
Rzadkie (u od 1 do 10 na 10000 pacjentek):
Bardzo rzadkie (u mniej niż 1 na 10000 pacjentek):
O nieznanej częstości (częstość nie może zostać określona na podstawie dostępnych danych):
Stediril 30 a zakrzepica
Stosowanie leku Stediril może zwiększyć ryzyko wystąpienia zakrzepów zlokalizowanych w:
Stosowanie leku może nieznacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia zakrzepów, nazywanych zakrzepicą, szczególnie w pierwszym roku stosowania. O ile zakrzep w żyle nogi nie zawsze jest poważny, to w bardzo rzadkich przypadkach może się oderwać i przemieścić z żył do płuc, co może spowodować zagrażający życiu zator żyły płucnej. Ryzyko powstawania zakrzepów jest tylko nieznacznie zwiększone w wyniku stosowania leku Stediril 30, jednak jest dodatkowo zwiększane od takich czynników jak:
Objawy wystąpienia zakrzepu:
W bardzo rzadkich przypadkach zakrzepy mogą tworzyć się w naczyniach krwionośnych serca lub mózgu. U młodych kobiet ryzyko wystąpienia zawału lub udaru określa się jako niezwykle małe. Czynnikami ryzyka zwiększającymi ryzyko wystąpienia tych incydentów są:
Objawy zawału sera lub udaru mózgu:
Stediril 30 a operacja lub unieruchomienie
Należy zaprzestać stosowania leku:
Jeżeli którakolwiek sytuacja dotyczy pacjentki, należy omówić to z lekarzem.
Stediril 30 a nowotwór
Leku nie należy stosować u pacjentek, u których występuje lub w przeszłości występował rak piersi, ponieważ nieznacznie zwiększa ryzyko wystąpienia tego nowotworu.
Ryzyko wystąpienia raka piersi zwiększa się:
Stosowanie leku przez długi czas zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika i macicy, jednak dostępne dane sugerują z kolei nieznaczne zwiększenie ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy.
Stediril a choroby wątroby
Jeżeli podczas stosowania leku wystąpią objawy świadczące o uszkodzeniu wątroby takie jak: ból brzucha, zażółcenie skóry lub oczu należy jak najszybciej zgłosić się to lekarza.
Stediril 30 a wzrok
Podczas stosowania leku u pacjentek noszących soczewki kontaktowe może wystąpić uczucie dyskomfortu, a nawet nietolerancja na soczewki kontaktowe. W przypadku wystąpienia innych, poważniejszych objawów ze strony oczu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Stediril 30 a ciśnienie krwi
Podczas stosowania leku może wystąpić wzrost ciśnienia krwi. W przypadku występowania problemów z ciśnieniem krwi należy skonsultować się z lekarzem.
Stediril 30 a reakcje immunologiczne
Lek może wywołać lub nasilić objawy obrzęku naczynioruchowego, tj.: nagły obrzęk tkanek, czasem powodujący trudności z oddychaniem i przełykaniem oraz pokrzywka.
Stediril 30 a wpływ na węglowodany i lipidy
Jeżeli u pacjentki w wywiadzie zdiagnozowano problemy z tolerancją glukozy, cukrzycę lub nieprawidłowe stężenie lipidów we krwi należy poinformować o tym lekarza, który zleci regularne badania.
Stediril 30 a krwawienie z dróg rodnych
Podczas stosowania leku, szczególnie w ciągu pierwszych trzech miesięcy, może wystąpić krwawienie śródcykliczne. Jeżeli krwawienia te utrzymują się lub nawracają po około trzech cyklach należy skonsultować się z lekarzem celem wykluczenia niehormonalnych przyczyn takich jak ciąża lub niektóre choroby.
Stediril 30 a zaburzenia psychiczne
U kobiet przyjmujących lek (lub inne leki hormonalne środki antykoncepcyjne) zgłaszano występowanie obniżenia nastroju lub depresji (w tym o przebiegu ciężkich z myślami samobójczymi). Jeżeli wystąpią powyższe problemy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Pacjentki z depresją w wywiadzie należy poddać ścisłej kontroli.
Stediril 30 a badania medyczne
Przed przepisaniem po raz pierwszy leku należy przeprowadzić kompletny wywiad lekarski. Należy regularnie zgłaszać się do lekarza w celu wykonania wymazu z szyjki macicy.
Kolejna wizyta powinna mieć miejsce po trzech miesiącach stosowania leku. Raz na rok należy zgłosić się do lekarza na badanie kontrolne, które będzie wyglądało jak pierwsze badanie.
W przypadku pacjentek, u których zdiagnozowano ostudę ciążową w przeszłości podczas stosowania leku, mogą wystąpić plamy barwnikowe na twarzy, tzw. ostuda. Pacjentkom ze skłonnością do występowania ostudy zaleca się unikania ekspozycji na światło słoneczne oraz promieniowanie ultrafioletowe.
Stediril 30 a palenie
Pacjentkom przyjmującym lek zaleca się stanowczo zaprzestanie palenia papierosów, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu krążenia i serca. Ryzyko to wzrasta z wiekiem (szczególnie istotne jest to u pacjentek powyżej 35 lat) i ilością wypalanych papierosów.
Stediril a migrena i ból głowy
Jeżeli podczas przyjmowania leku Stediril 30 pojawi się migrena, niewystępująca wcześniej, należy skonsultować się z lekarzem. Może okazać się konieczna zmiana leku na inny preparat.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjentki.
Jeżeli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku Stediril 30 w czasie ciąży. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy wykluczyć ciążę. Jeżeli kobieta zajdzie w ciąże w trakcie stosowania leku, należy go odstawić.
Jeżeli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Stediril 30 w okresie karmienia piersią. Niewielkie ilości substancji czynnych leku i (lub) ich metabolitów wykryto w mleku matki oraz odnotowano nieliczne przypadki wystąpienia działań niepożądanych u dzieci, np. żółtaczkę, powiększenie piersi.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę, jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Stosowanie leku Stediril 30 u pacjentek z wirusowym zapaleniem wątroby typu C stosujących ombitaswir/parytaprewir/rytonawir i dazabuwir jest przeciwwskazane, ponieważ mogą one zwiększać wyniki testów czynności wątroby.
Równoczesne stosowanie leku Stediril 30 z:
Etynyloestradiol może wpływać na metabolizm innych leków, powodując w osoczu i tkankach:
Inne istotne interakcje, które należy wziąć pod uwagę:
Leki i substancje, które mogą zmniejszać stężenie etynyloestradiolu w osoczu:
Leki i substancje, które mogą zwiększać stężenie etynyloestradiolu w osoczu:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjentki.
Brak danych dotyczących możliwej interakcji między lekiem a alkoholem.
Lek Stediril 30 nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Jak przechowywać lek Stediril 30?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci w temperaturze poniżej 25oC.