Lek Syndi - 35 zawiera octan cyproteronu i etynyloestradiol oraz stosowany jest w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, bardzo tłusta skóra i nadmierne owłosienie u kobiet w wieku rozrodczym.
Nazwa | Syndi - 35 |
Nazwa międzynarodowa | Cyproteroni acetas + Ethinylestradiolum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 2 mg + 0,035 mg |
Postać | Tabletki drażowane |
Skład - substancja czynna |
|
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości |
|
Zastosowanie | Leczenie chorób skóry:
oraz jako hormonalny środek antykoncepcyjny. |
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Często (rzadziej niż u 1 na 10 osób):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Nie należy przyjmować leku Syndi - 35 podczas ciąży lub w razie podejrzewania ciąży (wówczas należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem). |
Karmienie piersią | Nie należy stosować leku Syndi - 35 w okresie karmienia piersią. Należy skontaktować się z lekarzem, jeżeli pacjentka chce stosować tabletki antykoncepcyjne, a karmi piersią. |
Dzieci | Lek Syndi - 35 nie jest wskazany do stosowania u pacjentek przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Nie obserwowano wpływu leku Syndi - 35 na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. |
Jak działa lek Syndi - 35?
Lek Syndi - 35 wykazuje działanie antykoncepcyjne i przeciwtrądzikowe.
Kiedy stosuje się lek Syndi - 35?
Lek Syndi - 35 stosuje się w leczeniu chorób skóry:
oraz jako hormonalny środek antykoncepcyjny.
Jak stosować lek Syndi - 35?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Sposób stosowania
Regularne przyjmowanie leku Syndi - 35 zapewnia skuteczne działanie terapeutyczne oraz zapobiega ciąży. Nieregularne stosowanie leku Syndi - 35 może prowadzić do krwawień śródcyklicznych oraz pogarszać właściwości terapeutyczne i antykoncepcyjne leku.
Kiedy i w jaki sposób przyjmuje się tabletki
Opakowanie typu blister zawiera 21 tabletek. Na opakowaniu każda tabletka oznaczona jest dniem tygodnia, w którym należy ją zażyć. Tabletki należy przyjmować w kolejności wskazanej strzałką na opakowaniu, codziennie, mniej więcej o tej samej porze, popijając niewielką ilością płynu. Przez 21 kolejnych dni należy przyjmować 1 tabletkę na dobę, zgodnie ze strzałkami na blistrze. Każde kolejne opakowanie należy zaczynać po 7 - dniowej przerwie, podczas której nie przyjmuje się tabletek i kiedy zwykle pojawia się krwawienie z odstawienia. To „krwawienie z odstawienia” rozpoczyna się zwykle po 2 - 3 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki i może trwać jeszcze po rozpoczęciu kolejnego opakowania. Oznacza to, że zawsze należy rozpoczynać każde kolejne opakowanie w tym samym dniu tygodnia, a także, że krwawienie będzie występowało mniej więcej w tych samych dniach każdego miesiąca.
Stosowanie leku Syndi - 35 po raz pierwszy
Przyjmowanie tabletek należy rozpocząć w pierwszym dniu naturalnego cyklu miesiączkowego to jest w pierwszym dniu wystąpienia krwawienia miesiączkowego. Przyjmowanie tabletek można również rozpocząć w okresie między 2. a 5. dniem cyklu miesiączkowego. Wówczas podczas pierwszego cyklu przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek zaleca się stosowanie dodatkowej metody mechanicznej.
Zaleca się rozpoczęcie stosowania leku Syndi - 35 w 1. dniu po przyjęciu ostatniej tabletki zawierającej substancje czynne poprzedniego złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego, jednak nie później niż w 1. dniu po zwykłej przerwie w stosowaniu tabletek, zawierających substancje czynne lub placebo, poprzedniego złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego. W razie stosowania krążka dopochwowego lub systemu transdermalnego, należy rozpocząć stosowanie Syndi - 35 najlepiej w dniu ich usunięcia, ale nie później niż w dniu planowego ponownego ich zastosowania.
Można przerwać przyjmowanie minitabletki w dowolnym dniu i zamiast niej, o tej samej porze, przyjmować lek Syndi - 35. W ciągu pierwszych 7 dni należy stosować jednocześnie mechaniczne metody antykoncepcji.
Przyjmowanie leku rozpoczyna się w dniu, w którym miał być wykonany następny zastrzyk lub w dniu usunięcia implantu lub systemu terapeutycznego domacicznego. Jeżeli w ciągu pierwszych 7 dni przyjmowania tabletek utrzymuje się stosunki seksualne, należy stosować metody mechaniczne antykoncepcji.
Przyjmowanie leku Syndi - 35 można rozpocząć natychmiast. W takim przypadku nie jest konieczne stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji.
Lekarz powinien poinformować, że stosowanie tabletek trzeba rozpocząć od 21 do 28 dni po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze ciąży. W przypadku późniejszego rozpoczęcia przyjmowania tabletek lekarz powinien poinformować o konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji mechanicznej przez pierwsze 7 dni stosowania tabletek. Jeżeli doszło do stosunku, przed rozpoczęciem przyjmowania leku Syndi - 35 należy upewnić się, że nie jest się w ciąży lub poczekać do wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Syndi - 35
Mogą wystąpić:
Brak doniesień o występowaniu ciężkich działań niepożądanych po jednoczesnym zażyciu wielu tabletek leku Syndi - 35. Jeśli przyjęto większą dawkę leku niż zalecana lub lek przyjęło dziecko, należy poinformować o tym lekarza.
Pominięcie zastosowania leku Syndi - 35
Gdy minęło mniej niż 12 godzin od pominięcia tabletki, skuteczność antykoncepcyjna leku Syndi - 35 nie jest zmniejszona. Należy przyjąć tabletkę tak szybko, jak to możliwe i zażyć następną o zwykłej porze.
Jeśli minęło więcej niż 12 godzin od pominięcia tabletki, skuteczność działania leku Syndi - 35 może być mniejsza. Im więcej kolejnych tabletek pominięto, tym większe ryzyko zajścia w ciążę. Szczególnie duże ryzyko zajścia w ciążę występuje wówczas, gdy pominie się tabletki na początku lub na końcu opakowania. W takim przypadku należy przestrzegać zasad podanych poniżej.
Należy skontaktować się z lekarzem.
Należy przyjąć pominiętą tabletkę tak szybko, jak to tylko możliwe (nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek), a kolejne zażywać o stałej porze. Przez następne 7 dni należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji (np. prezerwatywę). Jeżeli w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki utrzymywano stosunki seksualne, możliwe jest zajście w ciążę. Należy bezzwłocznie poinformować o tym lekarza.
Należy przyjąć pominiętą tabletkę tak szybko, jak to tylko możliwe (nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek), a kolejne zażywać o stałej porze. Skuteczność antykoncepcyjna leku Syndi - 35 jest zachowana i nie jest konieczne stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych. Jednak jeśli wcześniej popełniono błędy w dawkowaniu lub jeżeli pominięto więcej niż 1 tabletkę, należy przez 7 dni stosować dodatkową (mechaniczną) metodę antykoncepcji.
Można wybrać jedną z następujących możliwości, bez potrzeby stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych, pod warunkiem, że stosowano właściwe dawkowanie przez 7 dni poprzedzających pominiętą dawkę. W przeciwnym razie należy zastosować pierwszą z wymienionych dwóch opcji oraz przez 7 kolejnych dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji:
Jeśli zapomni się o zażyciu tabletek i podczas pierwszej przerwy w przyjmowaniu tabletek nie wystąpi spodziewane krwawienie, możliwe, że jest się w ciąży. Przed rozpoczęciem następnego opakowania leku należy skonsultować się z lekarzem.
Postępowanie w przypadku:
wystąpienia zaburzeń żołądka i jelit (wymioty)
Jeśli w ciągu 3 do 4 godzin po zażyciu tabletki wystąpiły wymioty, substancje czynne leku Syndi - 35 mogą nie wchłonąć się całkowicie. Wówczas należy postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi pominięcia tabletki. Jeżeli pacjentka nie chce zmieniać schematu stosowania tabletek, powinna przyjąć dodatkową tabletkę z nowego (dodatkowego) opakowania. W razie ciężkich zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego należy stosować dodatkowe metody zapobiegania ciąży.
wystąpienia nieoczekiwanego krwawienia
U niektórych kobiet w czasie przyjmowania leku Syndi - 35, podobnie jak podczas stosowania innych środków hormonalnych, w pierwszych kilku miesiącach mogą występować nieregularne krwawienia (plamienia bądź krwawienia śródcykliczne). Pomimo tego należy kontynuować przyjmowanie tabletek. Problemy zazwyczaj ustępują po 3 cyklach stosowania leku Syndi - 35. Jeśli krwawienia utrzymują się, stają się obfite lub nawracają, należy skontaktować się z lekarzem.
Przerwanie stosowania leku Syndi - 35
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Kiedy nie stosować leku Syndi - 35?
Leku Syndi - 35 nie powinno się stosować:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Syndi - 35 może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Poniżej podano objawy zgłaszane przez pacjentki stosujące lek Syndi - 35, chociaż nie musiały być one spowodowane działaniem tego leku. Objawy te mogą występować w pierwszych kilku miesiącach przyjmowania leku Syndi - 35 i zwykle z czasem ustępują.
Należy zaprzestać stosowania leku Syndi - 35 i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych poniżej działań niepożądanych:
Często (rzadziej niż u 1 na 10 osób):
Niezbyt często (rzadziej niż u 1 na 100 osób):
Rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 osób):
Częstość nieznana:
U kobiet z wrodzonym obrzękiem naczynioruchowym estrogeny egzogenne mogą spowodować pojawienie się lub zaostrzenie jego objawów.
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Syndi - 35 należy poinformować lekarza o występowaniu:
Jeśli którykolwiek z wymienionych powyżej objawów występuje po raz pierwszy, powraca lub nasila się, należy skontaktować się ze swoim lekarzem.
W przypadku hirsutyzmu, jeśli objawy choroby wystąpiły niedawno bądź nasiliły się, należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.
Syndi - 35 i nowotwór
Rzadko opisywano przypadki łagodnych bądź złośliwych nowotworów wątroby, które powodowały zagrażające życiu krwotoki do jamy brzusznej u kobiet stosujących złożone doustne środki antykoncepcyjne. Jeżeli wystąpi silny ból w podbrzuszu, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Zaburzenia psychiczne
Niektóre kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne, w tym lek Syndi - 35, zgłaszały depresję lub spadek nastroju. Depresja może mieć ciężki przebieg, a czasami prowadzić do występowania myśli samobójczych. Gdy wystąpią zmiany nastroju i objawy depresji, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy przyjmować leku Syndi - 35 podczas ciąży lub w razie podejrzewania ciąży (wówczas należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem).
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku Syndi - 35 w okresie karmienia piersią. Należy skontaktować się z lekarzem, jeżeli pacjentka chce stosować tabletki antykoncepcyjne, a karmi piersią.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Niektóre leki mogą powodować, że działanie leku Syndi - 35 będzie mniej skuteczne lub mogą wystąpić niespodziewane krwawienia. Dotyczy to leków stosowanych w leczeniu:
Niektóre leki mogą zwiększać lub zmniejszać poziom Syndi - 35 we krwi. Dotyczy to leków stosowanych w leczeniu:
Nie należy stosować leku Syndi - 35, gdy pacjentka cierpi na zapalenie wątroby typu C i przyjmuje leki przeciwwirusowe zawierające ombitaswir, parytaprewir, rytonawir i dazabuwir. Może to spowodować podwyższone wyniki testów czynnościowych wątroby (wzrost stężenia enzymu wątrobowego ALT). Lekarz zaleci właściwy rodzaj antykoncepcji przed rozpoczęciem stosowania wymienionych leków. Można wznowić stosowanie leku Syndi - 35 po około 2 tygodniach od zakończenia leczenia tymi lekami.
Syndi - 35 może też wpływać na działanie innych leków, np. lamotryginy czy cyklosporyny.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Brak danych.
Nie obserwowano wpływu leku Syndi - 35 na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Jak przechowywać lek Syndi - 35?