Trifas to lek moczopędny należący do grupy leków nazywanych diuretykami pętlowymi. Wykazuje działanie przeciwobrzękowe oraz obniżające ciśnienie tętnicze. Występuje w postaci tabletek, roztworu do wstrzykiwań oraz roztworu do infuzji.
Nazwa | Trifas |
Nazwa międzynarodowa | Torasemidum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | Tabletki:
Roztwór do wstrzykiwań:
Roztwór do infuzji:
|
Postać | Tabletki, Roztwór do infuzji, Roztwór do wstrzykiwań |
Skład - substancja czynna | Torasemid |
Skład - substancje pomocnicze | Tabletki:
Roztwór do infuzji, Roztwór do wstrzykiwań:
|
Dostępne opakowania | Tabletki:
Roztwór do wstrzykiwań:
Roztwór do infuzji:
|
Działanie / właściwości |
|
Zastosowanie | W zależności od dawki i postaci leku, Trifas wykazuje różne wskazania do stosowania. Tabletki:
Roztwór do wstrzykiwań:
Roztwór do infuzji:
|
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 osób):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Lek Trifas może być stosowany przez kobiety ciężarne jedynie po konsultacji z lekarzem. Powinna być zastosowana jedynie najniższa dawka leku. |
Karmienie piersią | Lek Trifas jest przeciwwskazany do stosowania przez kobiety karmiące piersią, ponieważ nie wiadomo czy torasemid przenika do mleka kobiecego. |
Dzieci | Lek Trifas jest przeznaczony do stosowania przez pacjentów powyżej 18 roku życia. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Lek Trifas może upośledzać zdolność aktywnego uczestnictwa w ruchu ulicznym, obsługiwania urządzeń mechanicznych lub pracy bez bezpiecznego oparcia dla stóp. |
Jak działa lek Trifas?
Trifas jest lekiem doustnym, roztworem do wstrzykiwań lub roztworem do podania we wlewie dożylnym, wskazanym do stosowania u pacjentów dorosłych z nadciśnieniem tętniczym a także chorujących na niewydolność serca. Substancja czynna leku - torasemid wykazując działanie moczopędne rozluźnia naczynia krwionośne oraz zmniejsza obrzęki i wysięki. Lek w odpowiedniej dawce stosowany jest także aby zapobiegać nawrotom zatrzymania wody w organizmie. W efekcie obserwuje się działanie hipotensyjne i poprawę czynności serca.
Kiedy stosuje się lek Trifas?
Lek Trifas stosowany jest u pacjentów dorosłych w celu:
W zależności od dawki i postaci leku, Trifas wykazuje odmienne wskazania do stosowania.
Lek w tabletkach zawierający 10 mg torasemidu jako jedyny stosowany jest w celu zapobiegania obrzękom i wysiękom. Z kolei w leczeniu nadciśnienia tętniczego stosuje się Trifas w tabletach w dawce 200 mg lub roztwór do infuzji (10 mg/ ml). Trifas w iniekcji stosowany jest u pacjentów, u których konieczne jest leczenie dożylne np. w przypadku wystąpienia obrzęku płuc spowodowanego nagłym osłabieniem serca.
Należy mieć na uwadze, że lek w tabletkach w dawce 200 mg oraz roztwór do infuzji (10 mg/ ml) może być stosowany tylko w przypadku ciężkich zaburzeń czynności nerek, nie w przypadku prawidłowej czynności nerek.
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Tabletki:
Trifas należy stosować rano, popijając niewielką ilością płynu. Tabletkę można przyjmować niezależnie od posiłku. Czas trwania terapii tym lekiem ustala lekarz. Należy pamiętać, że tabletkę można podzielić na:
Takie postępowanie umożliwia dostosowanie dawkowania do indywidulanych wymagań pacjenta.
Dawka 10 mg:
Dawka 200 mg:
Pominięcie zastosowania leku
Zastosowanie za małej dawki jak i jej pominięcie zmniejsza skuteczność działania leku. Może to się objawiać dolegliwościami takimi jak:
W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć ją jak najszybciej. Nie należy jednak przyjmować pominiętej dawki, jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.
Przerwanie stosowania leku
Przerwanie lub przedwczesne zakończenie terapii może prowadzić do nasilenia dolegliwości. W żadnym przypadku nie powinno się zmieniać lub przerywać leczenia zleconego przez lekarza bez uprzedniej konsultacji.
Roztwór do wstrzykiwań:
Roztwór przeznaczony jest do podania dożylnego, w powolnym wstrzyknięciu. W żadnym wypadku leku nie należy podawać dotętniczo oraz mieszać z innymi lekami w iniekcji lub we wlewie dożylnym (kroplówce). O czasie leczenia tym lekiem decyduje lekarz, ale torasemidu w tej postaci nie powinno się podawać dłużej niż przez tydzień. W przypadku kontynuowania leczenia, zalecana jest jak najszybsza zmiana postaci dożylnej formy produktu na postać doustną. Podczas leczenia wymagane jest dokładne monitorowanie stanu pacjenta.
Dawkowanie:
Roztwór do infuzji:
Roztwór leku należy podawać dożylnie w powolnym wlewie, zwykle przez pompę infuzyjną. Szybkość wlewu nie powinna przekroczyć 0,4 ml roztworu na minutę (4 mg torasemidu). W żadnym wypadku leku nie powinno się podawać dotętniczo oraz mieszać z innymi lekami we wlewie dożylnym (kroplówce). O czasie leczenia tym lekiem decyduje lekarz, ale torasemidu w tej postaci nie powinno się podawać dłużej niż przez tydzień. W przypadku kontynuowania leczenia, zalecana jest jak najszybsza zmiana postaci dożylnej formy produktu na postać doustną. Podczas leczenia wymagane jest dokładne monitorowanie stanu pacjenta.
Dawkowanie:
Jeżeli jest taka potrzeba, lek można rozcieńczyć zgodnymi z nim roztworami. Zawartość jednej ampułki można podać z 0,9% izotonicznym roztworem chlorku sodu lub 5% roztworem glukozy o pojemnościach:
Tak przygotowany roztwór należy użyć natychmast, a nieużyty roztwór z ampułki należy wyrzucić.
Informacje dotyczące wszystkich postaci leku Trifas.
Pacjenci z niewydolnością wątroby
Leczenie powinno być prowadzone ze szczególną ostrożnością, z uwagi na możliwość zwiększenia stężenia torasemidu we krwi.
Pacjenci w podeszłym wieku
Nie jest wymagane modyfikowanie dawki u pacjentów w podeszłym wieku.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku może spowodować:
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie.
Kiedy nie stosować leku Trifas?
Leku Trifas nie należy przyjmować jeśli pacjent:
Dodatkowo lek przeciwwskazany jest u pacjenta, u którego występują umiarkowane zaburzenia czynności nerek lub pracują one prawidłowo (klirens kreatyniny powyżej 30 ml/min i (lub) stężenie kreatyniny w surowicy poniżej 3,5 mg/100 ml). Z powodu ryzyka nadmiernej utraty wody i elektrolitów, lekarz powinien wziąć pod uwagę wyniki badań krwi pacjenta. Informacja dotyczy leku w tabletkach w dawce 200 mg oraz roztworu do infuzji (10 mg/ ml).
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Trifas może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 osób):
Niezbyt często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 osób):
Bardzo rzadko (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 000 osób):
W przypadku wystąpienia działań niepożądanych, które występują nagle i mają ciężki przebieg należy skonsultować się natychmiast z lekarzem. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre działania niepożądane mogą zagrażać życiu. Lekarz zadecyduje jakie analizy należy wykonać i czy leczenie powinno być kontynuowane. Jeśli wystąpią jakiekolwiek reakcje nadwrażliwości (np. ciężka alergiczna reakcja skórna), Trifas nie może zostać ponownie zastosowany.
Lek Trifas nie jest wskazany do stosowania w przypadku jeśli pacjent:
Dodatkowo szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów z umiarkowanymi do ciężkich zaburzeniami czynności nerek (klirensem kreatyniny od 20 do 30 ml/ min. i/ lub stężeniem kreatyniny w surowicy od 3,5 mg/ dl do 6 mg/ dl). Osterzeżenie dotyczy leku w tabletach w dawce 200 mg oraz roztworu do infuzji (10 mg/ ml).
Należy mieć na uwadze, że lek może dawać pozytywne wyniki testów antydopingowych.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Z powodu braku wystarczających badań dotyczących wpływu leku na płód, Trifas może być stosowany w okresie ciąży tylko po konsultacji z lekarzem i zastosowana może być jedynie najniższa dawka leku.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Stosowanie leku Trifas podczas karmienia piersią jest przeciwwskazane z uwagi na fakt, że nie wiadomo czy torasemid przenika do mleka kobiecego. Jeżeli zastosowanie leku przez kobietę karmiącą jest konieczne, powinna ona zaprzestać karmić piersią.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Stosowanie leku Trifas może mieć wpływ na działanie:
Na działanie leku Trifas Cor ma/ mają wpływ:
Dodatkowo:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
W trakcie leczenia lekiem Trifas Cor nie należy spożywać alkoholu.
Nawet w przypadku prawidłowego stosowania leku, Trifas może zmieniać czas reakcji i zaburzać zdolność aktywnego uczestnictwa w ruchu ulicznym, obsługiwania urządzeń mechanicznych lub pracy bez bezpiecznego oparcia dla stóp. Dotyczy to zwłaszcza początkowego okresu leczenia, okresu po zwiększeniu dawki lub po zastąpieniu innego leku, okresu rozpoczęcia równoległego leczenia innym produktem oraz w przypadku jednoczesnego spożycia alkoholu.
Jak przechowywać lek Trifas?
Lek Trifas należy przechowywać: