Lek Vines to preparat antykoncepcyjny, stosowany w celu zapobiegania ciąży. Tabletki żółte zawierają dwa hormony żeńskie: gestoden i etynyloestradiol.
Nazwa | Vines |
Nazwa międzynarodowa | Gestodenum + Ethinylestradiolum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 60 mcg + 15 mcg |
Postać | Tabletki powlekane |
Skład - substancja czynna |
|
Skład - substancje pomocnicze | Aktywne tabletki powlekane:
Placebo tabletki powlekane:
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości | Antykoncepcyjne |
Zastosowanie | Zapobieganie ciąży. |
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Częste (mogą wystąpić u 1 na 10 pacjentów):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Leku Vines nie wolno przyjmować kobietom w ciąży. |
Karmienie piersią | Leku Vines nie należy stosować w okresie karmienia piersią. |
Dzieci | Brak danych. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Lek Vines nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn. |
Jak działa lek Vines?
Działanie leku Vines opiera się na współdziałaniu różnych czynników. Najważniejsze z nich to:
Kiedy stosuje się lek Vines?
Lek Vines stosuje się w celu zapobiegania ciąży.
Jak stosować lek Vines?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Każdy blister zawiera 24 żółte tabletki aktywne i 4 zielone tabletki placebo. Tabletki powinny być przyjmowane każdego dnia mniej więcej o tej samej porze dnia niezależnie od posiłków. Tabletki należy popijać niewielką ilością wody.
Należy uważać, aby nie pomylić tabletek: przez pierwsze 24 dni należy przyjmować żółtą tabletkę, a następnie białą tabletkę przez ostatnie 4 dni. Następnie należy od razu rozpocząć przyjmowanie tabletek z nowego blistra (24 żółte tabletki i 4 zielone tabletki). Nie ma zatem przerwy w przyjmowaniu tabletek pomiędzy dwoma opakowaniami. Ze względu na różnice w składzie tabletek konieczne jest rozpoczęcie przyjmowania od tabletki znajdującej się w górnym lewym rogu blistra i przyjmowanie ich codziennie. W celu zachowania właściwej kolejności należy przesuwać się zgodnie z kierunkiem strzałek na blistrze.
W ciągu 4 dni, w czasie których pacjentka przyjmuje zielone tabletki placebo, powinno rozpocząć się krwawienie (tak zwane krwawienie z odstawienia). Zwykle rozpoczyna się ono w 2. lub 3. dniu po przyjęciu ostatniej żółtej aktywnej tabletki leku. Po przyjęciu ostatniej zielonej tabletki placebo należy rozpocząć kolejny blister, niezależnie od tego, czy krwawienie się zakończyło. Oznacza to, że zastosowanie tabletek z nowego blistra powinno się zawsze rozpoczynać w tym samym dniu tygodnia, a krwawienie z odstawienia powinno się rozpoczynać w tym samym dniu każdego miesiąca. Lek Vines stosowany w ten sposób chroni przed zajściem w ciążę również w trakcie tych 4 dni, w czasie których pacjentka stosuje tabletki placebo.
Jeżeli w poprzednim miesiącu nie były stosowane środki antykoncepcyjne zawierające hormony:
Zmiana z innego złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego lub złożonego antykoncepcyjnego systemu terapeutycznego dopochwowego lub systemu transdermalnego:
Zmiana z metody wyłącznie progestagenowej (tabletki zawierające wyłącznie progestagen, wstrzyknięcia, implant lub system domaciczny (ang. IUD) uwalniający progestagen):
Po poronieniu lub przerwaniu ciąży
Po porodzie:
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Vines:
Brak jest doniesień dotyczących jakichkolwiek poważnych zaburzeń stanu zdrowia w przypadku jednorazowego przyjęcia więcej niż jednej tabletki leku Vines. W przypadku jednorazowego przyjęcia kilku tabletek leku Vines mogą pojawić się takie objawy jak nudności, wymioty lub krwawienie z narządów rodnych. W przypadku przyjęcia leku Vines przez dziecko należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Pominięcie zastosowania leku Vines:
Ostatnie 4 tabletki w czwartym rzędzie blistra to tabletki placebo. Jeżeli pominięta została jedna z tych tabletek, nie będzie to miało wpływu na skuteczność leku. Tabletki placebo, które pacjentka zapomniała przyjąć, należy wyrzucić.
Jeśli pacjentka zapomni przyjąć żółte tabletki aktywne (tabletki 1-24 z blistra), należy wykonać następujące czynności:
Jeśli przyjęcie tabletki opóźniło się o mniej niż 24 godzin, ochrona antykoncepcyjna jest zachowana. Wtedy tabletka leku Vines powinna zostać przyjęta natychmiast po uświadomieniu sobie faktu jej pominięcia, a kolejną tabletkę należy przyjąć o zwykłej porze.
Jeśli przyjęcie tabletki opóźniło się o więcej niż 24 godzin, możliwe jest zmniejszenie ochrony antykoncepcyjnej. Im więcej kolejnych tabletek zostało pominiętych, tym wyższe ryzyko zmniejszenia skuteczności tabletek Vines. Ryzyko zajścia w ciążę jest szczególnie wysokie w przypadku pominięcia tabletki na początku lub na końcu opakowania. Dlatego, należy przestrzegać następujących zasad:
Pominięcie więcej niż jednej tabletki:
Należy skonsultować się z lekarzem.
Pominięcie 1 tabletki w pierwszym tygodniu:
Należy przyjąć tabletkę natychmiast po uświadomieniu sobie faktu jej pominięcia (nawet jeśli oznacza to konieczność przyjęcia dwóch tabletek jednocześnie), a kolejną tabletkę przyjąć o zwykłej porze.
W ciągu kolejnych 7 dni należy stosować dodatkową antykoncepcję w postaci metody mechanicznej.
Jeśli w tygodniu, w którym pominięto tabletkę doszło do stosunku seksualnego, istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Pominięcie 1 tabletki w drugim tygodniu:
Należy przyjąć tabletkę natychmiast po uświadomieniu sobie faktu jej pominięcia (nawet jeśli oznacza to konieczność przyjęcia dwóch tabletek jednocześnie), a kolejną tabletkę przyjąć o zwykłej porze. Skuteczność leku pozostaje niezmieniona i nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji.
Pominięcie 1 tabletki w trzecim lub czwartym tygodniu:
Można wybrać jedną z poniższych możliwości, bez konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji:
W przypadku pominięcia przyjęcia tabletek i braku wystąpienia spodziewanego krwawienia istnieje możliwość ciąży. Przed rozpoczęciem kolejnego opakowania należy skonsultować się z lekarzem.
Przerwanie stosowania leku Vines:
Stosowanie leku Vines można przerwać w dowolnym momencie. Jeśli przyczyną przerwania stosowania jest planowanie ciąży, podjęcie prób poczęcia zaleca się po wystąpieniu pierwszej prawidłowej miesiączki. Ułatwi to wyznaczenie daty porodu.
Jeśli przyczyną nie jest planowanie ciąży, należy skonsultować się z lekarzem w celu wyboru innej metody antykoncepcji.
W razie jakichkolwiek watpliwości związanych ze stosowaniem leku Vines należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Kiedy nie stosować leku Vines?
Nie należy stosować leku Vines w przypadku:
Jak każdy lek, lek Vines może powodować działania niepożądane, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
U wszystkich kobiet stosujących złożone hormonalne środki antykoncepcyjne istnieje zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi w żyłach (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa) lub zakrzepów krwi w tętnicach (tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe).
Częste (mogą wystąpić u 1 na 10 pacjentów):
Niezbyt częste (mogą wystąpić u 1 na 100 pacjentów):
Rzadkie (mogą wystąpić u 1 na 1000 pacjentów):
Bardzo rzadkie (mogą wystąpić u 1 na 10 000 pacjentów):
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli u pacjentki występuje jakikolwiek z następujących stanów lub jeśli objawy te pojawią się/pogorszą w czasie stosowania leku Vines:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku Vines nie wolno przyjmować kobietom w ciąży. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę lub podejrzewa, że mogła zajść w ciążę, powinna natychmiast przerwać stosowanie leku Vines i skontaktować się z lekarzem.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku Vines nie należy stosować w okresie karmienia piersią.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Niektóre leki mogą wpływać na stężenie leku Vines we krwi oraz zmniejszać skuteczność zapobiegania ciąży lub wywołać nieoczekiwane krwawienia. Są to np. leki:
Środek antykoncepcyjny Vines może również wpływać na działanie innych leków, np.:
Nie należy stosować leku Vines jeśli pacjentka choruje na zapalenie wątroby typu C i przyjmuje leki zawierająceombitaswir/ parytaprewir/ rytonawir i dasabuwir, ponieważ może to prowadzić do zwiększenia wyników badań krwi oceniających czynność wątroby (zwiększenie poziomu wątrobowego enzymu AlAT). Lekarz zaleci inny rodzaj antykoncepcji przed rozpoczęciem leczenia tymi lekami.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Brak danych.
Lek Vines nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn.
Jak przechowywać lek Vines?