Zahron ASA to lek na receptę dla osób dorosłych zawierający dwie substancje czynne rozuwastatynę oraz kwas acetylosalicylowy. Rozuwastatyna należy do grupy leków zwanych statynami i obniża poziom cholesterolu, a kwas acetylosalicylowy należy grupy leków zwanych lekami przeciwpłytkowymi. Połączenie substancji czynnych zmniejsza ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca, po przebytym już zawale lub jeśli pacjent cierpi na niestabilną dławicę piersiową. Stosowanie Zahron ASA pozwala na uproszczenie terapii, zastępując dwa oddzielne leki jedną kapsułką
Lek Zahron ASA jest dostępny w trzech różnych dawkach 5 mg + 100 mg, 10 mg + 100 mg i 20 mg + 100 mg.
Nazwa | Zahron Asa |
Nazwa międzynarodowa | Rosuvastatinum + Acidum acetylsalicylicum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 5 mg + 100 mg |
Postać | Kapsułki twarde |
Skład - substancja czynna |
|
Skład - substancje pomocnicze | Tabletka powlekana z rozuwastatyną:
Otoczka tabletki
Tabletka z kwasem acetylosalicylowym:
Osłonka kapsułki:
Czarny tusz:
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości |
|
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Częste (rozuwastatyna) (występujące nie częściej niż u 1 na 10 osób):
Częste (kwas acetylosalicylowy) (występujące nie częściej niż u 1 na 10 osób):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Nie należy przyjmować leku Zahron ASA, jeśli pacjentka jest w ciąży. |
Karmienie piersią | Nie należy przyjmować leku Zahron ASA, jeśli pacjentka karmi piersią. |
Dzieci | Lek Zahron ASA nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Większość pacjentów może prowadzić pojazdy podczas stosowania leku Zahron ASA. W razie wystąpienia zawrotów głowy, nudności, bólu głowy lub zmęczenia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. |
Jakie działanie mają substancje czynne leku Zahron Asa?
Zmniejszenie ryzyka wystąpienia kolejnego zawału serca, jeśli pacjent przebył zawał serca lub jeśli u pacjenta występują napady bólu w klatce piersiowej (niestabilna dławica piersiowa).
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli
Lekarz ustali odpowiednią moc dawki dla pacjenta, w zależności od stanu zdrowia, aktualnego leczenia i indywidualnego ryzyka.
Lek ten nie jest odpowiedni do rozpoczynania leczenia. Leczenie należy rozpocząć od oddzielnego podawania substancji czynnych; po ustaleniu odpowiednich dawek możliwa jest zmiana na lek Zahron ASA o odpowiedniej mocy dawki.
Zalecana dawka to jedna kapsułka na dobę.
Lek ten należy przyjmować podczas posiłków. Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze.
Kapsułki należy połykać, popijając dużą ilością płynu; nie należy ich rozgniatać ani rozgryzać.
Jeżeli pacjent zostanie przyjęty do szpitala lub będzie leczony z powodu innej choroby, należy poinformować personel medyczny, że przyjmuje lek Zahron ASA.
Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
Nie ma konieczności modyfikacji dawki u pacjentów w podeszłym wieku.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Lek Zahron ASA nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Zmiana dawki nie jest konieczna u pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek.
Stosowanie leku Zahron ASA jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Stosowanie leku Zahron ASA jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Zahron ASA
W celu uzyskania porady należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.
Pominięcie przyjęcia leku Zahron ASA
Nie należy się martwić. W przypadku pominięcia kapsułki należy całkowicie pominąć tę dawkę.
Następną dawkę należy przyjąć o właściwej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie przyjmowania leku Zahron ASA
Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo należy przyjmować lek. Po przerwaniu przyjmowania leku Zahron ASA stężenie cholesterolu może ponownie wzrosnąć. Jeżeli pacjent przerwie stosowanie leku przed otrzymaniem odpowiednich zaleceń, może dojść do nawrotu schorzenia.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy przerwać stosowanie leku Zahron ASA i natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych bardzo rzadkich, ciężkich działań niepożądanych po przyjęciu tego leku.
Należy także przerwać przyjmowanie leku Zahron ASA i natychmiast skontaktować się z lekarzem:
Zgłaszano następujące działania niepożądane. Jeśli którekolwiek z nich spowoduje u pacjenta dolegliwości lub będzie się utrzymywało dłużej niż tydzień, należy skontaktować się z lekarzem.
ROZUWASTATYNA
Często (występujące nie częściej niż u 1 na 10 osób):
Niezbyt często (występujące nie częściej niż u 1 na 100 osób):
Rzadko (występujące nie częściej niż u 1 na 1000 osób):
Bardzo rzadko (występujące nie częściej niż u 1 na 10 000 osób):
Nieznana częstość występowania (nie można określić częstości występowania na podstawie dostępnych danych):
Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli u pacjenta występuje osłabienie rąk lub nóg, nasilające się po okresach aktywności, podwójne widzenie lub opadanie powiek, trudności z połykaniem lub duszności.
KWAS ACETYLOSALICYLOWY
Często (występujące nie częściej niż u 1 na 10 osób):
Niezbyt często (występujące nie częściej niż u 1 na 100 osób):
Rzadko (występujące nie częściej niż u 1 na 1000 osób):
Bardzo rzadko (występujące nie częściej niż u 1 na 10 000 osób):
Częstość nieznana (nie można określić częstości występowania na podstawie dostępnych danych):
Jeśli którekolwiek z tych działań niepożądanych okaże się ciężkie lub jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Zahron ASA należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
Należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza, jeśli objawy się nasilą lub jeśli wystąpią ciężkie lub niespodziewane działania niepożądane, np. nietypowe objawy krwawienia, ciężkie reakcje skórne lub jakiekolwiek inne objawy ciężkiej alergii (patrz punkt „Możliwe działania niepożądane”).
Metamizol (substancja o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym) może zmniejszać wpływ kwasu acetylosalicylowego na agregację płytek krwi (zlepianie się komórek krwi i powstawanie zakrzepu), jeżeli te leki stosuje się jednocześnie. Dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania metamizolu u pacjentów otrzymujących małe dawki kwasu acetylosalicylowego w celu ochrony mięśnia sercowego.
U niewielkiej liczby osób statyny mogą oddziaływać na wątrobę. Jest to identyfikowane za pomocą prostego badania, które pozwala wykryć podwyższoną aktywność enzymów wątrobowych we krwi. Z tego powodu lekarz zwykle zaleci wykonanie tego badania krwi (badanie czynności wątroby) przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia lekiem Zahron ASA.
Podczas stosowania tego leku lekarz będzie ściśle kontrolował stan pacjenta, jeśli pacjent choruje na cukrzycę lub jest narażony na ryzyko rozwoju cukrzycy. Ryzyko wystąpienia cukrzycy jest prawdopodobne, jeśli pacjent ma wysokie stężenie cukru i tłuszczów we krwi, ma nadwagę i wysokie ciśnienie tętnicze krwi.
Należy zachować ostrożność, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu (pacjent może odczuwać pragnienie z suchością w ustach), ponieważ równoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego może prowadzić do pogorszenia czynności nerek.
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent planuje zabieg chirurgiczny (nawet niewielki, np. ekstrakcja zęba), ponieważ kwas acetylosalicylowy rozrzedza krew i może zwiększać ryzyko krwawienia.
Kwas acetylosalicylowy może powodować zespół Reya, gdy jest podawany dzieciom. Zespół Reya jest bardzo rzadką chorobą, która obejmuje mózg i wątrobę i może doprowadzić do zgonu. Z tego powodu leku Zahron ASA nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
U pacjentów z ciężkim niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej: kwas acetylosalicylowy może powodować przyspieszony rozpad lub rozpad czerwonych krwinek lub pewną formę niedokrwistości. Ryzyko to może być spowodowane przez czynniki takie jak wysokie dawki, gorączka lub ostre zakażenia.
Małe dawki kwasu acetylosalicylowego powodują zmniejszenie wydalania kwasu moczowego. Może to wywołać atak dny moczanowej u pacjentów z grupy ryzyka.
W przypadku skaleczenia lub zranienia krwawienie może trwać nieco dłużej niż zwykle. Jest to związane z działaniem kwasu acetylosalicylowego. Niewielkie skaleczenia i zranienia (np. podczas golenia) zwykle nie mają znaczenia. Jeśli u pacjenta wystąpią nietypowe krwawienia (w nietypowym miejscu lub o nietypowym czasie trwania), należy skontaktować się z lekarzem.
W związku ze stosowaniem rozuwastatyny notowano występowanie ciężkich reakcji skórnych, w tym zespół Stevensa-Johnsona i reakcja polekowa z eozynofilią i objawami ogólnymi (DRESS). Jeśli wystąpi którykolwiek z objawów opisanych w punkcie 4, należy przerwać stosowanie leku Zahron ASA i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Leków zawierających kwas acetylosalicylowy nie należy stosować długotrwale ani w dużych dawkach bez konsultacji z lekarzem.
Lek Zahron ASA zawiera laktozę.
Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Lek Zahron ASA zawiera olej sojowy.
Nie stosować w razie stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne albo soję
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Nie należy przyjmować leku Zahron ASA, jeśli pacjentka jest w ciąży. W przypadku zajścia w ciążę podczas przyjmowania leku Zahron ASA należy natychmiast przerwać jego przyjmowanie i poinformować o tym lekarza. Kobiety powinny unikać zajścia w ciążę w trakcie przyjmowania leku Zahron ASA, stosując odpowiednią antykoncepcję.
Nie należy przyjmować leku Zahron ASA, jeśli pacjentka karmi piersią.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie, ostatnio lub planowanych do przyjęcia.
Lek Zahron ASA może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie:
Jeżeli pacjent będzie musiał przyjmować doustnie kwas fusydowy w celu leczenia zakażenia bakteryjnego, konieczne będzie tymczasowe odstawienie leku Zahron ASA. Lekarz poinformuje pacjenta, kiedy można bezpiecznie wznowić stosowanie tego leku. Przyjmowanie leku Zahron ASA z kwasem fusydowym może w rzadkich przypadkach prowadzić do osłabienia, tkliwości lub bólu mięśni (rabdomiolizy).
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Spożywanie alkoholu może potencjalnie zwiększać ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego i wydłużać czas krwawienia.
Większość osób może prowadzić samochód i obsługiwać maszyny w trakcie stosowania leku Zahron ASA – nie wpłynie to na ich zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jednak u niektórych osób podczas stosowania leku Zahron ASA występują zawroty głowy. Jeśli kapsułki powodują nudności, zawroty głowy lub zmęczenie bądź ból głowy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn i należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.