Zotral to lek, który zawiera substancję czynną sertralinę. Należy ona do grupy leków nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Stosowana jest w leczeniu zaburzeń depresyjnych i/lub zaburzeń lękowych.
Nazwa | Zotral |
Nazwa międzynarodowa | Sertralinum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka |
|
Postać | Tabletki powlekane |
Skład - substancja czynna | Sertralina |
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania | 28 tabletek |
Działanie / właściwości |
|
Zastosowanie | Dorośli:
Dorośli oraz dzieci i młodzież w wieku od 6 do 17 lat:
|
Przeciwwskazania |
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta. |
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta. |
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Najczęstszym działaniem niepożądanym są nudności. Działania niepożądane zależą od zastosowanej dawki i często przemijają w miarę kontynuowania leczenia. Bardzo często występujące działania niepożądane (więcej niż 1 na 10 pacjentów):
oraz inne działania niepożądane (patrz poniżej). |
Możliwe interakcje z |
oraz z innymi lekami (patrz poniżej). |
Ciąża | Lek można stosować u kobiet w ciąży tylko, gdy według lekarza korzyści ze stosowania leku są większe niż ryzyko dla rozwijającego się płodu. |
Karmienie piersią | Lek można stosować u kobiet w okresie karmienia piersią tylko jeśli według lekarza korzyści ze stosowania leku przeważają nad ryzykiem zagrożeń dla dziecka. |
Dzieci | Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat z wyjątkiem pacjentów z chorobą obsesyjno-kompulsyjną. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Lek może wywierać wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Należy poczekać z wykonywaniem tych czynności do momentu, gdy będzie wiadomo jaki wpływ wywiera lek Zotral na pacjenta. |
Jak działa lek Zotral?
Zotral to lek, który zawiera substancję czynną sertralinę. Należy ona do grupy leków nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Stosowana jest w leczeniu depresji, zapobieganiu jej nawrotom, zespołu lęku społecznego, pourazowego (PTSD), a także lęku napadowego i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.
Kiedy stosuje się lek Zotral?
u dorosłych:
u dorosłych oraz u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat:
Jak stosować lek Zotral?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Dorośli:
Depresja i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne:
50 mg na dobę.
Dawkę dobową można zwiększać stopniowo o 50 mg, w odstępach co najmniej jednego tygodnia prze kilka tygodni.
Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 200 mg na dobę.
Lęk napadowy, zespół lęku społecznego i zespół lęku pourazowego:
rozpoczynać od dawki 25 mg/dobę, zwiększając ją do 50 mg/dobę po upływie tygodnia. Dawkę dobową można następnie stopniowo zwiększać o 50 mg w ciągu kilku tygodni. Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 200 mg na dobę.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
Lek Zotral może być stosowany w leczeniu dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat tylko z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi.
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat:
Zalecana dawka początkowa to 25 mg na dobę.
Po tygodniu lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 50 mg na dobę.
Maksymalna dawka wynosi 200 mg na dobę.
Młodzież w wieku od 13 do 17 lat:
Zalecana dawka początkowa to 50 mg na dobę.
Maksymalna dawka wynosi 200 mg na dobę.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i nerek
Pacjenci z chorobami wątroby lub nerek powinni poinformować o nich lekarza prowadzącego, a następnie postępować zgodnie z zaleceniami.
Lek Zotral można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od nich.
Lek przyjmować raz na dobę, rano lub wieczorem.
To lekarz informuje pacjenta, jak długo powinien przyjmować lek. Okres leczenia zależy od rodzaju choroby i od reakcji pacjenta. Poprawa może nastąpić dopiero po kilku tygodniach. Leczenie depresji powinno zazwyczaj trwać przez 6 miesięcy od czasu poprawy.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Zotral
W razie przypadkowego zażycia zbyt dużej ilości leku Zotral, należy koniecznie zawiadomić lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku niezależnie od tego, czy znajduje się w nim lek, czy nie.
Objawy przedawkowania u dorosłych to:
senność
nudności, wymioty
przyspieszenie akcji serca
drżenie
pobudzenie
zawroty głowy
utrata przytomności (rzadko)
Pominięcie przyjęcia leku Zotral
W przypadku pominięcia przyjęcia leku, nie należy przyjmować pominiętej tabletki. Należy przyjąć kolejną tabletkę o właściwej porze.
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Zotral
Leku Zotral nie należy odstawiać bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Lekarz
powinien stopniowo zmniejszać dawkę leku Zotral przez okres kilku tygodni, aż do przerwania jego stosowania. Nagłe odstawienie leku może powodować działania niepożądane takie jak:
Jeżeli podczas odstawiania leku Zotral wystąpią jakiekolwiek z wymienionych działań niepożądanych bądź inne działania niepożądane, należy zwrócić się do lekarza prowadzącego.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Kiedy nie stosować leku Zotral?
Leku Zotral nie powinno się stosować w przypadku:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Zotral może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Najczęstszym działaniem niepożądanym są nudności. Działania niepożądane zależą od zastosowanej dawki i często przemijają w miarę kontynuowania leczenia.
Należy koniecznie poinformować lekarza, jeśli po przyjęciu tego leku u pacjenta wystąpią jakiekolwiek z poniższych objawów, ponieważ mogą one być ciężkie:
reakcja alergiczna lub alergia, z objawami takimi jak:
Są to objawy zespołu serotoninowego lub złośliwego zespołu neuroleptycznego. Rzadko może on wystąpić, gdy pacjent przyjmuje pewne leki w tym samym czasie, co lek Zotral. Wówczas lekarz może przerwać leczenie stosowane u pacjenta
Po wprowadzeniu do obrotu obserwowano w badaniach klinicznych u dorosłych pacjentów:
Bardzo często występujące działania niepożądane (więcej niż 1 na 10 pacjentów):
Często występujące działania niepożądane (u mniej niż 1 na 10 pacjentów):
Niezbyt często występujące działania niepożądane (u mniej niż 1 na 100 pacjentów):
Rzadko występujące działania niepożądane (u mniej niż 1 na 1000 pacjentów):
Częstość nieznana:
Dodatkowe działania niepożądane występujące u dzieci i młodzieży
W badaniach klinicznych z udziałem dzieci i młodzieży działania niepożądane były zazwyczaj podobne do występujących u dorosłych. Najczęściej występującymi działaniami
niepożądanymi były bóle głowy, bezsenność, biegunka i nudności.
Objawy występujące po przerwaniu stosowania
Po nagłym przerwaniu stosowania leku mogą wystąpić zawroty głowy, drętwienie, zaburzenia snu, pobudzenie, lęk, bóle głowy, nudności, wymioty i dreszcze.
U pacjentów przyjmujących tego rodzaju leki zaobserwowano zwiększone ryzyko złamań kości.
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Zotral należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
Niepokój psychoruchowy/akatyzje:
Istnieje ryzyko wystąpienia stanu charakteryzującego się niepokojem ruchowym i przymusem wykonywania ruchów (często z niemożnością usiedzenia lub ustania w miejscu (akatyzja)). Występuje on na ogół w ciągu pierwszych tygodni leczenia. Należy skontaktować się jednak z lekarzem w przypadku zwiększania dawki leku, ponieważ może być to szkodliwe u pacjentów, u których występują takie objawy.
Objawy z odstawienia:
Ryzyko wystąpienia objawów z odstawienia zależy od długości leczenia, dawki leku i szybkości zmniejszania tej dawki. Objawy te wykazują zwykle słabe lub umiarkowane nasilenie, ale u niektórych pacjentów mogą być one ciężkie. Pojawiają się zazwyczaj w ciągu pierwszych dni po zakończeniu leczenia. Zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu 2 tygodni, ale u niektórych pacjentów mogą trwać dłużej (nawet przez 2–3 miesiące lub dłużej). W przypadku decyzji o przerwaniu leczenia sertraliną zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki leku w ciągu kilku tygodni lub miesięcy oraz skonsultowanie z lekarzem sposobu zakończenia leczenia.
Myśli samobójcze, pogłębienie depresji lub zaburzeń lękowych
Osoby, u których występuje depresja i/lub zaburzenia lękowe, mogą czasami mieć myśli o samookaleczeniu się lub popełnieniu samobójstwa. Takie zachowania czasem nasilają się na początku stosowania leków przeciwdepresyjnych.
Wystąpienie myśli samobójczych, myśli o samookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa jest bardziej prawdopodobne, jeśli:
Jeśli u pacjenta występują myśli samobójcze lub myśli o samookaleczeniu, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala.
Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie krewnych lub przyjaciół o depresji lub zaburzeniach lękowych, a także poproszenie ich o przeczytanie ulotki tego leku. Pacjent może zwrócić się z prośbą o pomoc do krewnych lub przyjaciół i prosić o informowanie go, gdy zauważą, że objawy depresji lub lęku nasiliły się lub wystąpiły niepokojące zmiany w zachowaniu.
Dzieci i młodzież
Zasadniczo sertraliny nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, z wyjątkiem pacjentów z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym. U pacjentów w wieku poniżej 18. roku życia podczas stosowania leków z omawianej grupy, stwierdza się zwiększoną możliwość wystąpienia:
Jednak lekarz może zdecydować o przepisaniu leku Zotral pacjentowi w wieku poniżej 18 lat, jeśli będzie to w interesie pacjenta. Jeśli lekarz przepisze lek Zotral pacjentowi w wieku poniżej 18. roku życia i opiekun dziecka będzie chciał to przedyskutować, należy się skontaktować z lekarzem. Jeśli podczas stosowania leku Zotral pojawi się lub nasili którykolwiek z wymienionych powyżej objawów, należy powiadomić lekarza. Dodatkowo, nie potwierdzono bezpieczeństwa długotrwałego przyjmowania leku Zotral pod względem jego wpływu na wzrost, dojrzewanie, uczenie się (funkcje poznawcze) oraz zachowanie w tej grupie wiekowej.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć
dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie potwierdzono definitywnie bezpieczeństwa stosowania leku Zotral u kobiet w ciąży. Lek można stosować u kobiet w ciąży tylko, gdy według lekarza korzyści ze stosowania leku są większe niż ryzyko dla rozwijającego się płodu.
Należy się upewnić, czy położna i/lub lekarz wiedzą, że pacjentka przyjmuje lek Zotral.
Stosowanie leków takich jak Zotral podczas ciąży, szczególnie w ostatnim trymestrze, może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodków, w której dziecko oddycha szybciej i sinieje. Objawy te pojawiają się zazwyczaj w pierwszej dobie życia. Jeśli u dziecka wystąpiły takie objawy, należy koniecznie skontaktować się z położną lub lekarzem.
U noworodka mogą wystąpić także działania niepożądane, które zwykle pojawiają się w ciągu pierwszych 24 godzin po porodzie:
Jeśli u dziecka wystąpiły wymienione objawy lub matka ma wątpliwości odnośnie stanu zdrowia dziecka, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem lub położną.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Istnieją badania świadczące o przenikaniu sertraliny do mleka matki. Lek można stosować u kobiet w okresie karmienia piersią tylko jeśli według lekarza korzyści ze stosowania leku przeważają ryzyko zagrożeń dla dziecka.
Stosowanie leku Zotral jednocześnie z poniższymi lekami może powodować ciężkie działania niepożądane:
Przed zażyciem leku Zotral należy poinformować lekarza o przyjmowaniu któregokolwiek z wymienionych poniżej leków:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Zotral z jedzeniem i piciem
Lek Zotral w postaci tabletek powlekanych można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od nich.
Nie należy stosować leku Zotral razem z sokiem grejpfrutowym, ponieważ może to spowodować zwiększenie stężenia sertraliny w organizmie.
Podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu.
Leki zmieniające sposób myślenia i zachowanie, takie jak Zotral, mogą wywierać wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Należy poczekać z wykonywaniem tych czynności do momentu, gdy będzie wiadomo jaki wpływ wywiera lek Zotral na pacjenta.
Jak przechowywać lek Zotral?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania.