Spośród wszystkich dolegliwości niemowląt, z jakimi zmaga się większość rodziców, jednym z najczęściej spotykanych problemów jest bez wątpienia biegunka u dziecka. Pojawia się zazwyczaj w chłodniejszej połowie roku, kiedy organizmy maluchów, osłabione wszechobecnymi wirusami, zaczynają zmagać się ze spadkiem odporności. Aby zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom i niepotrzebnemu męczeniu się dziecka, warto jak najwcześniej podjąć odpowiednie działania i nauczyć się szybko reagować w przypadku wystąpienia pierwszych niepokojących symptomów – zlekceważenie objawów może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia dziecka.
O biegunce można mówić w momencie, gdy dziecko odda przynajmniej trzy luźne stolce na dobę lub w wypadku, gdy luźniejszemu, pojedynczemu stolcowi towarzyszą pasma śluzu lub krwi. Ponadto typowym objawom towarzyszy często brak apetytu i osłabienie – czasem także gorączka. Przyczyn wystąpienia biegunki może być sporo; najczęściej biegunka u dziecka jest związana z podrażnieniem przewodu pokarmowego. Dzieje się tak, gdy posiłek jest np. zbyt obfity albo zbyt tłusty lub zawiera składniki, które wywołują u dziecka taką, a nie inną reakcję (często biegunki powodują np. suszone owoce, chociaż jest to sprawa indywidualna dla każdego malucha). Biegunka u dziecka może być także sygnałem infekcji, np. wywołanej rotawirusami. Często jest także konsekwencją alergii lub zatrucia czy nietolerancji pokarmowej. Biegunka objawia się zazwyczaj także bólami brzucha i ogólnym złym samopoczuciem. Chorującemu dziecku konieczne jest dostarczanie odpowiednich ilości płynów w celu uniknięcia odwodnienia, a także uzupełnienie strat elektrolitów.
Wszystkie świeżo upieczone mamy powinny być świadome, że niemowlęta karmione w sposób naturalny zmagają się z biegunką znacznie rzadziej, ponadto przechodzą ją łagodniej. By całkiem jej zapobiec, nie wystarczy jednak przestrzegać podstawowych zasad, takich jak zdrowa dieta i unikanie przekarmiania oraz nadmiaru soków owocowych i pokarmów ciężkostrawnych. Rozmaitość przyczyn i dolegliwości, jakimi objawia się biegunka u dziecka, wymaga często nie tylko naturalnego nawadniania oraz uzupełniania elektrolitów i soli mineralnych (np. poprzez spożywanie pokarmów bogatych w marchew), ale także sięgnięcia po odpowiednie leki. W ofercie dla najmłodszych dostępnych jest wiele preparatów, które chronią przed nieprzyjemnymi konsekwencjami, z jakimi wiąże się biegunka u dziecka. Najczęściej są to leki w saszetkach (należy rozpuścić je w wodzie) lub zawiesiny doustne i syropy.