Dulsevia to lek, który zawiera substancję czynną duloksetynę. Zwiększa on stężenie serotoniny i noradrenaliny w układzie nerwowym i wskazany jest między innymi do stosowania u dorosłych w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych uogólnionych czy bólu w neuropatii cukrzycowej.
Nazwa | Dulsevia |
Nazwa międzynarodowa | Duloxetinum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka |
|
Postać | Kapsułki dojelitowe |
Skład - substancja czynna | Duloksetyna |
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości |
|
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo często (więcej niż 1 na 10 pacjentów):
oraz inne działania niepożądane (patrz poniżej). |
Możliwe interakcje z |
oraz z innymi lekami (patrz poniżej). |
Ciąża | Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. |
Karmienie piersią | Pacjentka powinna poinformować lekarza w przypadku gdy karmi piersią. Nie zaleca się stosowania duloksetyny podczas karmienia piersią. |
Dzieci | Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, chyba że lekarz zaleci inaczej. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Lek Dulsevia może powodować senność lub zawroty głowy. Pacjent nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn, zanim nie sprawdzi swojej reakcji na ten lek. |
Jak działa lek Dulsevia?
Dulsevia to lek, który zawiera substancję czynną duloksetynę. Zwiększa on stężenie serotoniny i noradrenaliny w układzie nerwowym i wskazany jest między innymi do stosowania u dorosłych w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych uogólnionych czy bólu w neuropatii cukrzycowej.
U większości osób z depresją lub lękiem lek Dulsevia zaczyna działać w przeciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia terapii, ale może to potrwać od 2 do 4 tygodni, zanim dojdzie do poprawy samopoczucia. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli po upływie tego czasu pacjent nie odczuje poprawy. Nawet jeśli nastąpi poprawa samopoczucia pacjenta, lekarz może zalecić kontynuowanie przyjmowania leku Dulsevia, aby zapobiec nawrotom depresji lub lęku.
U osób z bólem w neuropatii cukrzycowej polepszenie stanu może nastąpić po kilku tygodniach. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli nie doszło do poprawy po upływie 2 miesięcy.
Kiedy stosuje się lek Dulsevia?
Lek Dulsevia wskazany jest do stosowania u dorosłych w leczeniu:
Jak stosować lek Dulsevia?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Dulsevia to lek doustny. Kapsułkę należy połykać w całości, popijając wodą.
Leczenie depresji i bólu w neuropatii cukrzycowej
Zazwyczaj stosowana dawka leku Dulsevia to 60 mg raz na dobę, jednak to lekarz zaleca dawkę odpowiednią dla danego pacjenta.
Leczenie zaburzeń lękowych uogólnionych
Zazwyczaj stosowana dawka początkowa leku Dulsevia to 30 mg raz na dobę. U większości pacjentów dawka ta jest następnie zwiększana do 60 mg raz na dobę, jednak to lekarz zaleca odpowiednią dawkę dla konkretnego pacjenta. Dawka może być zwiększona maksymalnie do 120 mg na dobę, w zależności od reakcji pacjenta na leczenie.
Przyjmowanie leku Dulsevia codziennie o tej samej porze dnia ułatwia zapamiętanie jej zażywania.
Czas stosowania
To lekarz informuje pacjenta, jak długo należy przyjmować lek Dulsevia. Nie należy przerywać stosowania leku Dulsevia na własną rękę ani zmieniać stosowanej dawki bez konsultacji z lekarzem. W razie zaprzestania leczenia, stan pacjenta może się nie poprawić, może stać się bardziej poważny i trudny do leczenia.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Dulsevia
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Dulsevia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawy przedawkowania obejmują:
Pominięcie przyjęcia leku Dulsevia
W razie pominięcia dawki należy zażyć ją najszybciej jak to możliwe. Jeśli jednak zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę i zażyć następną jak zazwyczaj. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Nie należy zażywać większej dawki dobowej leku Dulsevia niż zostało to zalecone przez lekarza.
Przerwanie stosowania leku Dulsevia
Nie należy przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem, nawet gdy pacjent poczuje się lepiej. Jeśli lekarz zdecyduje, że pacjent nie musi już przyjmować leku, zaleci zmniejszanie dawki przez co najmniej 2 tygodnie.
Nagłe przerwanie stosowania leku może spowodować:
Objawy te zazwyczaj nie są poważne i ustępują w ciągu kilku dni. Jeśli jednak są uciążliwe, należy skontaktować się z lekarzem.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Kiedy nie stosować leku Dulsevia?
Leku Dulsevia nie powinno się stosować w przypadku:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Dulsevia może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działania te są zwykle od łagodnych do umiarkowanych i przeważnie ustępują po kilku tygodniach.
Bardzo częste (więcej niż 1 na 10 pacjentów):
Częste (u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów):
U dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18. roku życia z depresją, którzy leczeni byli tym lekiem, obserwowano spadek masy ciała po rozpoczęciu przyjmowania leku. Po 6 miesiącach leczenia masa ciała zwiększała się i wyrównywała z tą zaobserwowaną u innych dzieci i nastolatków w tym samym wieku i o tej samej płci.
Niezbyt częste (u nie więcej niż 1 na 100 pacjentów):
Rzadkie (u nie więcej niż 1 na 1000 osób):
Bardzo rzadko (u nie więcej niż 1 na 10 000 osób):
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Dulsevia należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą jeśli:
Dulsevia może wywoływać niepokój lub niemożność spokojnego usiedzenia, lub ustania w jednym miejscu. W razie wystąpienia takich objawów należy skontaktować się z lekarzem.
Zaburzenia czynności seksualnych
Leki takie jak Dulsevia, czyli inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI) mogą powodować wystąpienie zaburzeń czynności seksualnych. W niektórych przypadkach objawy utrzymywały się także po przerwaniu leczenia tymi lekami.
Myśli samobójcze, pogłębienie depresji lub zaburzeń lękowych
Osoby, u których występuje depresja i/lub zaburzenia lękowe, mogą czasami mieć myśli o samookaleczeniu się lub popełnieniu samobójstwa. Takie zachowania czasem nasilają się na początku stosowania leków przeciwdepresyjnych, ponieważ leki te zaczynają działać dopiero po pewnym czasie (zazwyczaj po około dwóch tygodniach leczenia).
Wystąpienie myśli samobójczych, myśli o samookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa jest bardziej prawdopodobne, jeśli:
Jeśli u pacjenta występują myśli samobójcze lub myśli o samookaleczeniu, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala.
Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie krewnych lub przyjaciół o depresji, lub zaburzeniach lękowych, a także poproszenie ich o przeczytanie ulotki tego leku. Pacjent może zwrócić się z prośbą o pomoc do krewnych lub przyjaciół i prosić o informowanie go, gdy zauważą, że objawy depresji lub lęku nasiliły się, lub wystąpiły niepokojące zmiany w zachowaniu.
Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat
Zazwyczaj lek Dulsevia nie powinien być przyjmowany przez dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat. U pacjentów w wieku poniżej 18. roku życia, którzy przyjmują leki z tej grupy, większe jest ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak:
Mimo tego lekarz może zalecić stosowanie leku Dulsevia u pacjentów w wieku poniżej 18. roku życia, jeżeli zdecyduje, że jest to dla nich korzystne. W razie wątpliwości związanych z zaleceniem stosowania leku Dulsevia u pacjenta w wieku poniżej 18 lat należy skonsultować się z lekarzem. Należy poinformować go, jeżeli u pacjenta w wieku poniżej 18 lat przyjmującego lek Dulsevia wystąpi lub nasili się którekolwiek z wymienionych działań niepożądanych. Należy podkreślić, że brak jest długoterminowych danych o bezpieczeństwie stosowania leku Dulsevia w tej grupie wiekowej dotyczących wzrostu, dojrzewania, a także rozwoju poznawczego i rozwoju zachowania.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Pacjentka powinna poinformować lekarza, jeżeli podczas przyjmowania leku Dulsevia zajdzie w ciążę lub gdy stara się zajść w ciążę. Pacjentka może przyjmować lek Dulsevia dopiero po rozważeniu z lekarzem możliwych korzyści z leczenia i ryzyka dla płodu.
Należy się upewnić, czy położna i/lub lekarz wiedzą, że pacjentka przyjmuje lek Dulsevia. Stosowanie leków takich jak Dulsevia podczas ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodków, w której dziecko oddycha szybciej i sinieje. Objawy te pojawiają się zazwyczaj w pierwszej dobie życia. Jeśli u dziecka wystąpiły takie objawy, należy koniecznie skontaktować się z położną lub lekarzem.
Jeśli pacjentka przyjmuje lek Dulsevia pod koniec ciąży, u noworodka mogą wystąpić pewne objawy, które zazwyczaj występują w chwili narodzin lub w ciągu kilku kolejnych dni. Objawy mogą obejmować: wiotkość mięśni, drżączkę, trudności w karmieniu, drżenie, problemy z oddychaniem i napady drgawek. Jeśli pacjentka zauważy którykolwiek z tych objawów, lub martwi ją stan zdrowia dziecka, powinna skontaktować się z lekarzem lub położną.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Pacjentka powinna poinformować lekarza w przypadku gdy karmi piersią. Nie zaleca się stosowania duloksetyny podczas karmienia piersią. Kobiety karmiące piersią powinny zwrócić się do lekarza lub farmaceuty po poradę.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent ma zamiar przyjmować, również tych, które wydawane są bez recepty.
Duloksetyna, substancja czynna leku Dulsevia, może występować także w lekach stosowanych w leczeniu innych chorób:
Należy unikać równoczesnego stosowania więcej niż jednego z tych leków. Pacjent powinien skontaktować się z lekarzem, jeśli przyjmuje także inne leki zawierające duloksetynę.
Lekarz zadecyduje, czy można przyjmować lek Dulsevia równocześnie z innymi lekami. Nie należy zaczynać ani przerywać stosowania innych leków, również leków dostępnych bez recepty i preparatów ziołowych, bez konsultacji z lekarzem.
Należy poinformować lekarza w przypadku przyjmowania któregokolwiek z wymienionych poniżej leków:
Lek Dulsevia z jedzeniem, piciem
Lek Dulsevia można przyjmować w trakcie posiłków lub między nimi.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Należy zachować ostrożność spożywając alkohol podczas przyjmowania leku Dulsevia.
Lek Dulsevia może powodować senność lub zawroty głowy. Pacjent nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn, zanim nie sprawdzi swojej reakcji na ten lek.
Jak przechowywać lek Dulsevia?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.