Fluoxetin Polpharma należy do grupy leków przeciwdepresyjnych nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Substancją czynną leku jest fluoksetyna.
Nazwa | Fluoxetin Polpharma |
Nazwa międzynarodowa | Fluoxetinum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 20 mg |
Postać | Kapsułki twarde |
Skład - substancja czynna | Fluoksetyna |
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania | 30 kapsułek |
Działanie / właściwości | Przeciwdepresyjne |
Zastosowanie | Dorośli
Dzieci w wieku 8 lat i starsze oraz młodzież
|
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo często (częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
Często (rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Fluoksetyna może być stosowana w okresie ciąży w porozumieniu z lekarzem, jednak należy zachować ostrożność, szczególnie w ostatnim trymestrze lub tuż przed porodem. |
Karmienie piersią | Podczas leczenia można karmić piersią jedynie w razie zdecydowanej konieczności. Kobietom karmiącym piersią może być zalecane stosowanie fluoksetyny w mniejszej dawce. |
Dzieci | Nie stosować u dzieci poniżej 8 roku życia. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Lek może wpływać na procesy myślowe i koordynację. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn bez konsultacji z lekarzem. |
Jak działa lek Fluoxetin Polpharma?
Lek Fluoxetin należy do grupy leków przeciwdepresyjnych nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Wykazuje działanie przeciwdepresyjne.
Kiedy stosuje się lek Fluoxetin Polpharma?
Dorośli:
Dzieci w wieku 8 lat i starsze oraz młodzież:
Jak stosować lek Fluoxetin Polpharma?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Sposób podania
Kapsułki należy połykać, popijając wodą. Nie należy żuć kapsułek.
Zalecana dawka
Dorośli
Depresja
Zalecana dawka to 20 mg na dobę. W razie konieczności lekarz może zmienić dawkę leku w ciągu pierwszych 3 do 4 tygodni leczenia. Dawkę można stopniowo i ostrożnie zwiększać, maksymalnie do 60 mg na dobę, upewniając się, że stosowana jest najmniejsza skuteczna dawka. Pierwsze efekty leczenia mogą być odczuwalne dopiero po pewnym czasie, zwykłe po kilku tygodniach leczenia. Pacjenci z depresją powinni przyjmować lek przez okres przynajmniej 6 miesięcy.
Bulimia (żarłoczność psychiczna)
Zalecana dawka to 60 mg na dobę.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
Zalecana dawka to 20 mg na dobę. W razie konieczności lekarz może zmienić dawkę leku po 2 tygodniach leczenia. Można stopniowo zwiększać dawkę, maksymalnie do 60 mg na dobę. Jeśli w ciągu 10 tygodni nie nastąpi poprawa stanu chorego, należy ponownie rozważyć zasadność leczenia lekiem Fluoxetin Polpharma.
Stosowanie u dzieci i młodzieży (od 8 do 18 lat)
Leczenie powinno być zainicjowane i nadzorowane przez specjalistę. Dawka początkowa to 10 mg na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do 20 mg na dobę po upływie tygodnia lub dwóch tygodni. Dawkę należy zwiększać ostrożnie, upewniając się, że pacjent otrzymuje lek w najmniejszej skutecznej dawce. Dzieci o mniejszej masie ciała mogą wymagać zastosowania mniejszej dawki. Jeśli w ciągu 6 miesięcy nie nastąpi poprawa stanu chorego, lekarz rozważy zasadność dalszego leczenia.
Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
U pacjentów w podeszłym wieku należy zwiększać dawkę, zachowując dużą ostrożność. Dawka dobowa nie powinna być większa niż 40 mg. Dawka maksymalna wynosi 60 mg na dobę.
Stosowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby
W przypadku zaburzeń czynności wątroby lub stosowania innych leków, które mogą wpływać na działanie fluoksetyny, lekarz może zalecić mniejszą dawkę lub przyjmowanie leku Fluoxetin Polpharma co drugi dzień.
Zastosowanie większej niż zalecana dawka leku
W przypadku zażycia zbyt dużej liczby kapsułek należy udać się do izby przyjęć lub ambulatorium najbliższego szpitala, lub zwrócić się do lekarza. Jeśli to możliwe, należy zabrać ze sobą opakowanie leku Fluoxetin Polpharma.
Do objawów przedawkowania należą:
Pominięcie zastosowania leku
W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć kolejną dawkę następnego dnia o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Przyjmowanie leku o tej samej porze każdego dnia pomaga pamiętać o jego zażyciu.
Przerwanie stosowania leku
Nie należy przerywać leczenia lekiem bez porozumienia z lekarzem, nawet gdy stan zdrowia się poprawi. Istotne jest nieprzerwane stosowanie leku. Należy zadbać o to, aby nigdy nie zabrakło leku do kontynuacji leczenia.
Po odstawieniu leku Fluoxetin Polpharma mogą wystąpić następujące objawy:
Kiedy nie stosować leku Fluoxetin Polpharma?
Leku Fluoxetin Polpharma nie stosować w przypadku:
Leczenie fluoksetyną można rozpocząć po 2 tygodniach od zakończenia przyjmowania nieodwracalnych inhibitorów MAO (np. tranylcyprominy).
Leczenie fluoksetyną można rozpocząć następnego dnia po zakończeniu przyjmowania odwracalnych inhibitorów MAO typu A (np. moklobemidu).
Nie należy stosować inhibitorów monoaminooksydazy przez minimum 5 tygodni po zakończeniu przyjmowania leku Fluoxetin Polpharma. Gdy lek Fluoxetin Polpharma był przyjmowany przez długi okres i (lub) w dużej dawce, lekarz powinien rozważyć zachowanie dłuższej przerwy przed rozpoczęciem leczenia inhibitorami MAO.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Fluoxetin Polpharma może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Należy zaprzestać stosowania leku Fluoxetin Polpharma i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych poniżej działań niepożądanych:
Należy także poinformować lekarza o wystąpieniu któregokolwiek z poniższych objawów, zwłaszcza jeżeli utrzymuje się on przez dłuższy czas lub jest szczególnie uciążliwy:
Inne działania niepożądane
Bardzo często (częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
Często (rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):
Niezbyt często (rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów):
Rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów):
Dzieci i młodzież w wieku od 8 do 18 lat
Stosowanie fluoksetyny u dzieci i młodzieży może zahamować tempo wzrostu lub opóźnić dojrzewanie płciowe. U dzieci często zgłaszano krwotoki z nosa.
Pacjenci w wieku powyżej 50 lat
U pacjentów powyżej 50 lat przyjmujących inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, występuje zwiększone ryzyko złamań kości. Mechanizm tego działania nie jest znany.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Fluoxetin Polpharma należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek Fluoxetin Polpharma jeśli:
U pacjentów z depresją lub stanami lękowymi mogą wystąpić niekiedy myśli o samookaleczeniu się, lub samobójstwie. Taki stan może się nasilać, kiedy pacjent pierwszy raz stosuje leki przeciwdepresyjne i może utrzymywać się, dopóki lek nie zacznie w pełni działać, co zwykle następuje po dwóch tygodniach leczenia, choć czasami później. Myśli takie zdarzają się częściej u pacjentów, którzy:
Pacjent może być nieświadomy występujących u niego objawów. Z tego względu może się okazać pomocna obserwacja zmian w zachowaniu pacjenta w trakcie leczenia dokonana przez jego przyjaciół lub członków rodziny, którzy powinni również przeczytać niniejszą ulotkę. W razie pogorszenia się stanu depresyjnego lub lękowego bądź jeśli wystąpią niepokojące zmiany zachowania, należy niezwłocznie powiadomić lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala.
W innych chorobach psychicznych, w których także stosuje się lek Fluoxetin Polpharma, ryzyko incydentów samobójczych również może być zwiększone. Z tego powodu podczas leczenia pacjentów cierpiących na inne zaburzenia psychiczne należy przedsięwziąć takie same środki ostrożności, jak w przypadku depresji i bulimii.
U pacjentów poniżej 18 lat przyjmujących leki przeciwdepresyjne tej klasy ryzyko wystąpienia zachowań samobójczych (próby i myśli samobójcze) oraz wrogości (objawiającej się głównie agresją, zachowaniami buntowniczymi i złością) jest zwiększone. Jeśli lekarz uzna to za korzystne dla stanu zdrowia pacjenta, lek można stosować u dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat w skojarzeniu z psychoterapią wyłącznie do leczenia umiarkowanych lub ciężkich epizodów dużej depresji.
Dane dotyczące długotrwałego wpływu na bezpieczeństwo stosowania leku Fluoxetin Polpharma u pacjentów w tej grupie wiekowej, w tym na wzrost, dojrzewanie oraz rozwój poznawczy i emocjonalny są ograniczone, dlatego nie należy stosować tego leku w innych wskazaniach.
Leku Fluoxetin Polpharma nie należy stosować w leczeniu dzieci w wieku poniżej 8 lat.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Fluoksetyna może być stosowana w okresie ciąży w porozumieniu z lekarzem, jednak należy zachować ostrożność, szczególnie w ostatnim trymestrze lub tuż przed porodem.
U dzieci, których matki przyjmowały fluoksetynę podczas pierwszych kilku miesięcy ciąży może wystąpić zwiększone ryzyko wrodzonych wad serca. Pacjentka wraz z lekarzem mogą zadecydować o stopniowym odstawianiu fluoksetyny w czasie ciąży. Jednakże w zależności od okoliczności, lekarz może zalecić kontynuowanie przyjmowania leku.
Stosowanie podczas ciąży leków, takich jak Fluoxetin Polpharma, szczególnie w trzech ostatnich miesiącach ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN). Do objawów należy przyspieszony oddech i sinica. Objawy te pojawiają się zwykle w pierwszej dobie po porodzie. Gdy wystąpią one u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i (lub) położną.
Również u noworodków, których matki stosowały fluoksetynę w ostatnich 3 miesiącach ciąży zgłaszano objawy, takie jak:
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Fluoksetyna jest wydzielana z mlekiem kobiecym i może wywołać u dziecka działania niepożądane. Podczas leczenia można karmić piersią jedynie w razie zdecydowanej konieczności. Kobietom karmiącym piersią może być zalecane stosowanie fluoksetyny w mniejszej dawce.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Nie należy stosować Fluoxetin Polpharma z:
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o przyjmowaniu następujących leków:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Nie należy pić alkoholu podczas leczenia.
Lek może wpływać na procesy myślowe i koordynację. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn bez konsultacji z lekarzem.
Jak przechowywać lek Fluoxetin Polpharma?