Witamina B spełnia bardzo ważne role w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Stosowana nie tylko profilaktycznie, ale przede wszystkim w przypadku występowania niedoborów, jak i w stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminy z grupy B.
Do czynienia mamy tak naprawdę z grupą związków chemicznych, które różnią się pomiędzy sobą budową, ale wszystkie łączy ta sama cecha – rozpuszczalność w wodzie. Witamina B wykazuje labilność pod wpływem czynników środowiskowych. Jest usuwana z organizmu wraz z moczem oraz potem. Główne działanie, na które zwracamy uwagę w przypadku witaminy B, to aktywacja do działania pełnego metabolizmu komórkowego.
Witaminę B zaleca się do stosowania w trakcie rekonwalescencji oraz po przebytych zabiegach operacyjnych. Kolejno w czasie trwania ciąży oraz podczas laktacji. Suplementacja staje się niezbędną w przypadku nadkwasoty żołądka oraz na etapie kuracji lekami chemicznymi i przeczyszczającymi.
Witamina B decyduje o prawidłowej pracy układu nerwowego. Wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne człowieka. Jest w stanie łagodzić stany napięcia nerwowego, jak i poprawiać samopoczucie oraz nastrój.
Bierze udział w procesach metabolicznych. Decyduje o zwiększonej sprawności umysłu, czyli lepszej sprawności intelektualnej. Poza tym witamina B jest niezbędna dla zachowania prawidłowych procesów zachodzących w układach krążenia oraz pokarmowym.
Stosowana nie tylko profilaktycznie, ale i wspomagające po odbyciu antybiotykoterapii. Ponadto w występujących zaburzenia pracy układu pokarmowego, którym towarzyszy długotrwała biegunka. Suplementacja zalecana jest osobom, które są narażone na długotrwały stres. Kolejno osobom uzależnionym od nikotyny lub alkoholu. Odpowiednio dostosowana suplementacja wpływa na eliminację ryzyka występowania infekcji czy też przyspieszania procesów chorobowych
W każdym rodzaju pokarmu – warzywach, zbożach, mięsach, mleku, owocach odnaleźć można kwas pantotenowy. Najwięcej witaminy B5 odnajdziemy w otrębach pszennych, rybach morskich, ziarnach słonecznika czy w awokado.
Trudno dostarczyć organizmowi wymaganą dawkę, samodzielnie układając posiłki, ale pozwalają na to dostępne suplementy. W tej kategorii znajdują się produkty zawierające w swoim składzie witaminę B5, czyli kwas pantotenowy. Substancja dostępna jest w formie preparatów jednoskładnikowych oraz złożonych w postaci kapsułek, tabletek i proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.
Czynny biologicznie prawoskrętny izomer kwasu pantotenowego wpływa na syntezę koenzymu A, pełniącego funkcję przenośnika grup dwu-węglowych, tworząc ważny w metabolizmie komórkowym acetylo-koenzym A (acetylo-CoA). Związek ten wchodzi w Cykl Krebsa, co umożliwia przekształcenie całej cząsteczki glukozy lub kwasu tłuszczowego w energię. W ten sposób kwas pantotenowy przyczynia się do zachowania właściwego metabolizmu komórkowego.
Kwas pantotenowy umożliwiając produkcję CoA pośredniczy w biosyntezie kwasów tłuszczowych, acetylocholiny i cholesterolu. Przyczynia się on również do prawidłowej syntezy i metabolizmu hormonów o budowie steroidowej, witaminy D i niektórych grup neuroprzekaźników – m.in wspomnianej wyżej acetylocholiny.
Wpływ na metabolizm komórkowy i biosyntezę licznych ważnych cząsteczek sprawia, że kwas pantotenowy przyczynia się do zmniejszenia uczucia znużenia i zmęczenia. Ponadto wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu sprawności umysłowej.
Dla osób dorosłych przyjęto, że adekwatna podaż kwasu pantotenowego wynosi 5 mg na dobę, wzrastając u kobiet do 7 mg w okresie karmienia piersią. U dzieci adekwatny pobór powinien wynosić od 1,7-4 mg. W celu indywidualnego określenia dawki suplementacji kwasu pantotenowego najlepiej zapoznać się z ulotką lub informacją na opakowaniu przyjmowanego produktu.
Nie należy przekraczać dziennej dawki kwasu pantotenowego – zgodnie z zaleceniami na opakowaniu / w ulotce.
Kwas pantotenowy nie może stanowić zamiennika zbilansowanej oraz zróżnicowanej diety. Należy stosować go szczególnie ostrożnie w trakcie ciąży i okresie karmienia piersią.
Niedostateczna podaż kwasu pantotenowego w diecie skutkować może m.in.:
Z rzadkich, choć bardzo poważnych skutków niedoborów witaminy B5, warto wyróżnić niedoczynność nadnerczy.