Czarny bez ze względu na szereg cennych właściwości, jakie wykazuje, wykorzystywany jest w całości, zarówno w lecznictwie, jak i w kosmetyce. Choć można korzystać ze skarbnicy wartościowych składników znajdujących się w każdej jego części, najczęściej wykorzystuje się kwiaty oraz owoce, w których stężenie poszczególnych składników jest najwyższe.
Nie od dziś i mówi się, iż jest to roślina lecznicza. W medycynie ludowej wykorzystywany do celów terapeutycznych. Staropolscy medycy korzystali z kolei z kory czarnego bzu. Mamy do czynienia z rośliną, która idealnie nadaje się do przyrządzenia soku, równie wartościowego i wartego rozważenia, czy nie włączyć go do codziennej diety.
W owocach czarnego bzu gości sporo glikozydów antocyjanowych, pektyn, garbników, cukrów oraz rzadkich kwasów organicznych, w tym kwasu szikimowego. Do tego występuje tu rutyna, prowitamina A, witamina C oraz witaminy z grupy B. Kwiaty są pełne flawonoidów, także garbników, olejków, triterpenów, steroli, soli mineralnych oraz kwasów fenolowych i organicznych.
Czarny bez sprawdza się nie tylko jako napar przy rozmaitych dolegliwościach, ale i dodatek do sałatek, tu najlepiej stosować kwiaty. Z owoców zaś można przyrządzać dżemy i soki.