Wyposażenie apteczki domowej
Aby jak najlepiej przygotować się na nagłe, nieprzewidziane wypadki, domowa apteczka powinna być skompletowana, przechowywana według kilku istotnych reguł. Leki, wyroby medyczne oraz produkty opatrunkowe powinny mieć swoje stałe miejsce – ułatwi to dostęp do nich w sytuacji nagłej, wymagającej szczególnego pośpiechu. Miejsce to powinno być suche oraz o temperaturze pokojowej, a także niedostępne dla dzieci i zwierząt. Optymalnym miejscem, w którym powinna być przechowywana apteczka domowa to zamykane pudełko ulokowane w pokoju, w szafce lub szufladzie (najlepiej zamykanej na klucz). Wyposażenie apteczki powinno zawierać wyłącznie produkty przed upływem daty ważności. Aby tego dopilnować, warto co jakiś czas sprawdzać, czy domowa apteczka posiada kompletny zestaw nieprzeterminowanych leków, wyrobów medycznych oraz innych produktów. Należy unikać wyrzucania ulotek dołączonych do opakowania oraz samych opakowań. Blistry mogą ulec uszkodzeniu, natomiast ulotki są niezbędne do sprawdzenia wszystkich istotnych informacji na temat danego produktu. Jeśli domownicy regularnie stosują leki na choroby przewlekłe, wyposażenie apteczki powinno być uzupełnione o zapas niezbędnych leków lub wyrobów medycznych, najlepiej w pudełku podpisanym imieniem domownika, który je przyjmuje.
Apteczka domowa – jak ją skompletować
Apteczka domowa, a szczególnie jej skompletowanie może budzić u pacjentów wątpliwości. Przed przystąpieniem do gromadzenia odpowiednich produktów, warto oszacować, jakich lekarstw i akcesoriów będziemy potrzebować, a także – w jakich ilościach. Jeśli zależy nam, by wyposażenie apteczki było jak najlepiej skompletowane, dobrze jest uzupełnić je o produkty przydatne także w sytuacjach nieprzewidzianych. Dobrze skomponowana domowa apteczka będzie miała w swoim składzie m.in.:
- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
- leki przeciwalergiczne,
- leki przeciwbiegunkowe,
- leki łagodzące objawy przeziębienia,
- leki na problemy trawienne,
- preparaty miejscowe (na wypadek stłuczeń, urazów lub obrzęków),
- materiały opatrunkowe oraz środki do dezynfekcji,
- środki łagodzące oparzenia,
- środki ułatwiające gojenie się ran.
Wielu pacjentów dba również o to, aby apteczka domowa zawierała:
Apteczka domowa – tego należy unikać
By wyposażenie apteczki służyło nam jak najskuteczniej i zgodnie z jego przeznaczeniem, warto pamiętać także o unikaniu:
- stosowania leków po terminie ważności, o zmienionej konsystencji, barwie lub zapachu,
- przetrzymywania resztek antybiotyku (ich skuteczność gwarantowana jest wyłącznie przy zastosowaniu pełnej kuracji).