Poradnik

Arnika

Arnika

Bylina o nazwie arnika (łac. Arnica) to właściwie duża rodzina roślin astrowatych, do których zalicza się obecnie ok. 30 odmian. Przedstawiciele tego gatunku zasiedlają przede wszystkim Amerykę Północą, a największy z nich to Arnica montana. W Polsce jest pod ochroną. Kwitnienie przypada na okres od czerwca do sierpnia. Związki zawarte w roślinie znane są ze swoich właściwości działania na naskórek i w związku z tym ekstrakt z arniki wykorzystywany jest jako składnik maści, żeli oraz innych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Arnika posiada żółte kwiaty zebrane w koszyki. Ich nasiona obecne w puchu kielichowym przenoszone są przez wiatr. Bylina ta ma rozbudowany i głęboki system korzeniowy oraz naprzeciwlegle ułożone, wydłużone liście.

Znalezione produkty : 6
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Flos-Lek, żel pod oczy na sińce, obrzmienia z arniką, 15 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Flos-Lek, żel pod oczy na sińce, obrzmienia z arniką, 15 ml
10,39 zł
GorVita, żel z arniką i bursztynem, 200 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
GorVita, żel z arniką i bursztynem, 200 ml
19,99 zł
EkaMedica Arnika, maść kremowa, 200 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
EkaMedica Arnika, maść kremowa, 200 ml
13,39 zł
Alter Heideschafer, maść z arniką, 250 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Alter Heideschafer, maść z arniką, 250 ml
16,49 zł
Arnika, biomaść z liofilizowanym ekstraktem z kwiatów arniki, 50 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Arnika, biomaść z liofilizowanym ekstraktem z kwiatów arniki, 50 ml
37,49 zł
Flos-Lek Pharma, Żel do powiek i pod oczy z arniką plus, 15 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Flos-Lek Pharma, Żel do powiek i pod oczy z arniką plus, 15 ml
11,99 zł
1 - 6 z 6 produktów

Zastosowanie arniki w kosmetykach

Górska roślina arnika znana jest z obecności wielu cennych składników. Jej kwiaty zawierają m.in. olejki eteryczne, fitosterole, flawonoidy, saponinę, karotenoidy i arnicynę. Kłącza bogate są w garbniki. Produkty oparte na jej ekstrakcie stosowane są w kuracjach wspomagających gojenie się ran, siniaków, oparzeń i stłuczeń. Arnika wspiera też ochronę skóry przed uszkodzeniem oksydacyjnym wywołanym ekspozycją na promieniowanie UV. Substancje zawarte w roślinie mogą być stosowane w łagodzeniu obrzęków, pomagają one bowiem usuwać nadmiar płynów fizjologicznych.

Arnika w maści

Polecana jest w pielęgnacji skóry w przypadku obtłuczeń i obrzęków. Ma również działanie relaksacyjne, dlatego można ją używać podczas masażu. Maści z arniką przenikają do głębokich warstw skóry i regenerują ją.

Naturalne produkty z dodatkiem ekstraktu z tej byliny mogą być stosowane na całe ciało jako kosmetyki pielęgnacyjne.

Arnika w żelu

Przeznaczona jest do stosowania miejscowego. Maści pod oczy z ekstraktem z kwiatów arniki wpływają na zmniejszenie opuchlizny i sińców pod oczami. Dzięki obecności karotenoidów skóra nabiera zdrowego kolorytu.

Jak powstają siniaki?

Siniak, inaczej krwiak, zdarza się nie tylko dzieciom. Wylew podskórny krwi powstaje na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych. Wygląda nieestetycznie i najczęściej rozpoczyna się od fioletowo-różowej zmiany i po upływie czasu zmienia się na żółtą, zielonkawą lub brązową. Siniaki najczęściej powstają na skutek upadków i uderzeń, ale mogą być również konsekwencją bardzo poważnych schorzeń, w tym anemii czy cukrzycy.

Podatność na siniaki

Obecność siniaków na ciele może świadczyć o szeregu problemów zdrowotnych. W warunkach fizjologicznych występują często u kobiet podczas miesiączki. Pękanie podskórne naczyń może pojawić się przy przewlekłym stosowaniu leków, w tym kortykosteroidów, preparatów zawierających heparynę oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Siniaki tworzą się również częściej u osób z niedoborami witaminy C, ponieważ jest to substancja wzmacniająca kruche ściany naczyń włosowatych. Bardziej narażone są także osoby chorujące na skazę krwotoczną, wynikającą z niedoboru lub zaburzenia funkcjonowania płytek krwi.

Co stosować na siniaki?

Większość siniaków nie jest groźna dla zdrowia. Przebarwienia skórne znikają po upływie kilku dni od momentu pojawienia się. Proces ten można jednak przyspieszyć, korzystając z kilku sposobów. Na obolałe miejsce zaleca się przykładanie zimnego kompresu z kostek lodu. Wpływa to na obkurczenie naczyń krwionośnych i zminimalizowanie bólu, a także zapobiega dalszym wylewom krwi. Dostępne jest bez recepty wiele produktów zawierających w składzie heparynę (działającą przeciwzakrzepowo i zmniejszającą obrzęk), escynę (uszczelniającą naczynia krwionośne), arnikę oraz wyciągi z żywokostu (przyspieszające regenerację). Ponadto powszechnie stosuje się plastry, żele i okłady chłodzące (np. na bazie mentolu).

Dołącz do nas
Facebook logo Instagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki