Aswagandha to nazwa, która wielu osobom nic nie mówi – jest egzotyczna i nie wzbudza żadnych skojarzeń. Okazuje się jednak, że to po prostu indyjski żeń-szeń, który ma wiele właściwości. Od dawna jest wykorzystywany w medycynie ajurwedyjskiej. Ma wielorakie zastosowanie i jest używana głównie w celu zwiększenia sił witalnych i poprawy pracy umysłu.
Żeń-szeń indyjski, czyli ashwagandha (znana również pod nazwą witania ospała) ma wiele właściwości, dlatego też jest od dawna stosowana w medycynie ajurwedyjskiej. Stosuje się ją wspomagająco w przypadku zaburzeń związanych ze snem, jak i przy łagodzeniu objawów związanych z gruźlicą, astmą, zapaleniem oskrzeli czy nawet bielactwem i przewlekłymi chorobami wątroby. Żeń-szeń indyjski wspomaga łagodzenie dolegliwości związanych z zaburzeniami miesiączkowania. Za właściwości ashwagandhy odpowiadają związki takie jak witanolidy, które działają przeciwbakteryjnie, a także glikowitanolidy, czyli związki wspomagające odporność organizmu.
To jednak nie koniec właściwości indyjskiego żeń-szenia. Ma on również zbawienny wpływ na poprawę pracy umysłu (podobnie jak żeń-szeń europejski). Poprawia pamięć i koncentrację, dlatego po preparat powinny sięgnąć osoby, które są narażone na duży wysiłek umysłowy (studenci, pracownicy naukowi, osoby zatrudnione w korporacji), a także osoby starsze ze względu na możliwe neurodegeneracje. Dodatkowo żeń-szeń indyjski pomaga w walce ze stresem i osłabieniem organizmu, na co również narażone są wymienione wyżej grupy społeczne.
Ze względu na szereg właściwości ashwagandha warta jest wdrożenia do codziennej diety. Producenci oferują żeń-szeń indyjski głównie w formie kapsułek i tabletek, nierzadko dodając do wyciągu z żeń-szenia także inne substancje wspomagające. Zaleca się przyjmowanie jednej do nawet czterech kapsułek bądź tabletek dziennie w zależności od rodzaju produktu i zapotrzebowania.