Babka płesznik – pewny sposób na kłopoty z trawieniem
Naturalnym środowiskiem Babki płesznik są tereny śródziemnomorskie, dlatego nazywa się ja często babką śródziemnomorską. Inne, alternatywne jej nazwy, to płesznic i pchlica. Babka płesznik charakteryzuje się podłużnymi, ciemnobrązowymi nasionkami z połyskiem, bardzo podobnymi do siemienia lnianego.
Substancje śluzowe – bezcenne na układ pokarmowy
Jak się okazuje, nie tylko wygląd zewnętrzny tych dwóch roślin świadczy o ich podobieństwie. Tak samo, jak siemię, nasionka babki po zetknięciu z wodą tworzą gęsty śluz, tzw. kleik, będący idealną ochroną dla śluzówki jelit, przełyku i żołądka. Dzięki tym właściwościom Babka płesznik pomaga w wielu dolegliwościach układu pokarmowego. Wspiera leczenie choroby wrzodowej, problemów z jelitami (uchyłkowatość, nadwrażliwość) i z odbytem (hemoroidy, wrzody), biegunek i zaparć. Oprócz tego poprawia się też flora bakteryjna w jelitach.
Babka płesznik a smukła sylwetka
Babka płesznik ma bardzo duże znaczenie także przy odchudzaniu, ponieważ zawarty w niej w dużej ilości błonnik pęcznieje w żołądku, co wpływa na odczuwanie sytości. Błonnik wchłania tłuszcze, przyśpiesza metabolizm (usprawnia się perystaltyka jelit) oraz pomaga w pozbyciu się złego cholesterolu. Co więcej, babka płesznik jednocześnie podnosi poziom cholesterolu dobrego. Nasionka babki absorbują też substancje toksyczne i metale ciężkie z organizmu, ułatwiając ich wydalanie.
Inne właściwości babki płesznik
Jej zaletami leczniczymi mogą też cieszyć się osoby, mające kłopoty skórne, typu – atopowe zapalenie skóry, trądzik czy łuszczyca. Na te i podobne im schorzenia stosuje się napar do okładów, otrzymany ze śluzu nasion babki. Dzięki właściwościom nawilżającym i odżywiającym napar można stosować na skórę suchą.
Śluz pozyskany z Babki płesznik pomoże też odzyskać blask zniszczonym i matowym włosom. Wystarczy połączyć rozdrobniony śluz z nasion z naftą kosmetyczną oraz miodem i żółtkiem. Sporządzona maseczka poradzi sobie z rozdwojonymi końcówkami oraz swędzącą skórą głowy.
Oprócz tego babka płesznik ma właściwości przeciwzapalne. Przyczynia się także do redukcji glukozy we krwi.
Jak stosować?
Najlepiej na zimno, ponieważ wtedy działanie babki płesznik jest optymalne. Nasiona można dodawać do musli, jogurtów, sałatek, a także soku. Trzeba pamiętać, że podczas jej stosowania powinno się pić duże ilości wody.