Poradnik
Badanie CRP

Badanie CRP

Znalezione produkty : 1
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
LabHome CRP-Screen, test z krwi do badania poziomu białka CRP, diagnostyka infekcji i stanów zapalnych, 1 sztuka - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
LabHome CRP-Screen, test z krwi do badania poziomu białka CRP, diagnostyka infekcji i stanów zapalnych, 1 sztuka
29,29 zł
1 - 1 z 1 produktów

Badanie CRP – co to takiego?

Termin CRP (C Reactive Protein) odnosi się do białka C reaktywnego (glikoproteiny). Białko to powstaje pod wpływem cytokin zapalnych w wątrobie, komórkach tłuszczowych, a także w ściankach naczyń tętniczych. Badanie CRP wykonuje się zawsze wtedy, gdy występują podejrzenia wystąpienia w organizmie stanu zapalnego lub w celu sprawdzenia postępów leczenia danej infekcji. Oprócz tego wykonuje się je także u osób, u których pojawia się ryzyko problemów sercowo-naczyniowych oraz przed planowanym zabiegiem chirurgicznym. Białko C reaktywne jest odpowiedzią układu immunologicznego na stan zapalny – uruchamiane jest w celu wyeliminowania czynnika powodującego infekcję i pobudzenia pracy ciałek odpornościowych. Trzeba jednak pamiętać, że norma białka CRP może się zmieniać nawet kilka razy w ciągu 24 godzin, szczególnie wtedy, gdy organizm zmaga się z zakażaniem bakteryjnym lub wirusowym. Należy mieć to na uwadze za każdym razem, kiedy wykonywane jest badanie krwi CRP, aby prawidłowo zinterpretować jego wynik.

Kiedy podwyższa się CRP

Podwyższone CRP może sugerować wiele schorzeń i infekcji toczących się w organizmie. Są to przede wszystkim choroby bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze. Wyższe CRP pojawia się na przykład przy chorobach tkanki łącznej. Największe stężenie białka C reaktywnego odnotowuje się w chorobach nowotworowych, autoimmunologicznych chorobach zapalnych, przy niewydolności nerek, w niektórych zakażeniach bakteryjnych, np. salmonellą i Helicobacter pylori. Troszkę niższą wartość CRP osiąga w przypadku schorzeń wywołanych bakteriami Gramm-ujemnymi, typu gronkowce i paciorkowce lub pasożytami.

U noworodka badanie CRP może wykazać większą wartość białka C reaktywnego w czasie występowania u niego infekcji okołoporodowej. Wtedy musi przejść antybiotykoterapię, a kiedy poziom białka CRP spadnie, dziecko może zostać wypisane do domu.

Normy CRP

Stężenie białka C reaktywnego u osoby chorej wskazuje wynik powyżej 3,1 mg/I, natomiast gdy przekroczy wartość 10 mg/I, należy przypuszczać, że pojawił się w organizmie stan zapalny. O takim zdarzeniu może poinformować nas wysoce skuteczne, ultraczułe badanie krwi CRP, które bez problemu wykonamy samodzielnie, posiadając w domu test diagnostyczny. Należy pamiętać, że trochę inną wartość może mieć CRP u różnych osób. Jest to zależne od płci, stosowania używek, czasem wieku, rasy, przebytych i przechodzonych aktualnie chorób, masy ciała i złej diety.

Badanie CRP w domu – jak najbardziej możliwe

Teraz już w warunkach domowych można zrobić szybki test półilościowy – badanie krwi CRP. Składa się on między innymi z płytki testowej wraz z pipetą, probówki, plastikowej butelki z roztworem, kroplomierza.

Odpowiednią ilość roztworu należy przelać do probówki. Następnie trzeba przygotować miejsce wkłucia, umyć wodą z mydłem palec pub piętę i zdezynfekować za pomocą roztworu. Kiedy skóra wyschnie, można przejść do ustawienia na jednorazowym sterylnym lancecie głębokości wkłucia i przyłożyć mocno do skóry. Następnie należy zwolnić przycisk za pomocą kciuka (wciskać do momentu usłyszenia cichego kliknięcia). Należy masować palec lub lekko uciskać, aby wydostała się kropla krwi, którą trzeba pobrać mikropipetą do zaznaczonego na niej poziomu i połączyć z płynem w próbówce. Czas oczekiwania na wynik wynosi 5. minut.

Badanie krwi CRP – jak odczytać jego wynik?

Interpretacja wyniku testu jest bardzo prosta. Nie powinna jednak następować po 10 minutach od zakończenia badania – to zasada, która obejmuje każde wykonywane samodzielnie badanie krwi CRP. Porównując wartość białka z normami, szybko jesteśmy w stanie ocenić potencjalne zagrożenie wystąpieniem reakcji zapalnej. W razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie testu i jego wyniku należy skonsultować się z lekarzem.