Co zawierają kosmetyki z mocznikiem?
Wybierając preparaty mocznikiem, sprawdź dokładnie ich przeznaczenie i skład. Oprócz składnika głównego mogą się w nich znaleźć inne substancje, np. ceramidy z grupy lipidów. Ich obecność ma zapewnić skórze nawilżenie, elastyczność i chronić ją przed utratą wody.
Balsamy do ciała z mocznikiem mogą zawierać glicerynę, która ma wzmocnić poziom nawilżenia i regenerować skórę. Stosowana jest na nadmierne rogowacenie naskórka, ma łagodzić podrażnienia.
Mocznik w połączeniu z kwasem mlekowym wykazuje działanie zmiękczające nadmiernie złuszczający się naskórek. Dodatek kwasu mlekowego ma wygładzać skórę..
Jak wybierać balsam z mocznikiem?
O właściwościach, jakie wykazują balsamy do ciała z mocznikiem, decyduje w głównej mierze jego stężenie.
- 2% – ma pobudzić regenerację naskórka, przyspieszając podział komórek w skórze – w tym stężeniu stosowany jest najczęściej w kremach nawilżających i regenerujących,
- 3-10% – ma nawilżać i zmiękczać skórę, poprzez zwiększenie ilości wody w warstwie rogowej naskórka. Wykorzystywany jest głównie w preparatach do stóp, balsamach i kremach,
- 10% – wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Występuje w tonikach do skóry tłustej i trądzikowej,
- 10-30% – poprzez rozbijanie wiązań wodorowych keratyny, zmiękcza skórę oraz zwiększa jej przepuszczalność, czym ułatwia wnikanie substancji aktywnych leków lub kosmetyków w głąb skóry,
- 30-40% – wykazuje działanie złuszczające skórę. Wysoki mocznik stosowany jest w kuracjach złuszczających, peelingach, preparatach do skóry suchej, zrogowaciałej,
- 40-50% – ma działanie mocno złuszczające. Przepisywany jest przez dermatologów na receptę m.in. w leczeniu atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy.
Ze względu na właściwości zatrzymywania wody w naskórku i nawilżania, kremy do ciała z mocznikiem mogą sprawdzić się do pielęgnacji cery suchej, atopowej, wrażliwej i alergicznej . Może być pomocny pielęgnacji cery trądzikowej, przesuszonych kolan, łokci i pękających pięt.
Produkty z mocznikiem dedykowane są również dla osób w okresie menopauzy, gdy skóra często staje się sucha i wiotka, na skutek spadku poziomu hormonów. Pomogą zregenerować skórę po zbyt długim opalaniu czy kąpielach w słonej wodzie — sól morska i inne substancje występujące w morzu czy basenach mogą wzmagać wysuszenie naskórka. Z ich stosowaniem należy jednak uważać przy uszkodzeniu skóry, stanach zapalnych czy podrażnieniach.