Poradnik
Clotrimazolum

Clotrimazolum

Clotrimazolum

Grzybica skóry – jak sobie z nią radzić?

Do chorób zakaźnych wywoływanych przez grzyby chorobotwórcze zalicza się grzybicę skóry i błon śluzowych. Z takimi problemami pacjenci stosunkowo często zgłaszają się do lekarza rodzinnego oraz do dermatologa. Gatunków grzybów wyróżnia się ponad 200 000, ale tylko około 150 – 200 z nich powoduje rozwój chorób. Do zakażenia dochodzi bardzo często nie ze względu na brak higieny, a przez zachwianą homeostazę organizmu, która skutkuje łatwiejszym wnikaniem grzybów. Pośród przyczyn wymienia się również zbyt częsty kontakt z wodą i detergentami, które naruszają naturalną warstwę ochronną skóry.

Znalezione produkty : 3
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Clotrimazolum GSK 10 mg/ g, krem, 20 g - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Clotrimazolum GSK 10 mg/ g, krem, 20 g
8,19 zł
Clotrimazolum Aflofarm 10 mg/ g, krem, 20 g - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Clotrimazolum Aflofarm 10 mg/ g, krem, 20 g
3,29 zł
Clotrimazolum Medana, 10 mg/ ml, płyn na skórę, 15 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Clotrimazolum Medana, 10 mg/ ml, płyn na skórę, 15 ml
9,69 zł
1 - 3 z 3 produktów

Jak dochodzi do zakażenia skóry grzybami?

Grzybica skóry może być oczywiście wynikiem niewłaściwej higieny, jednak bardzo często jej podłoże znajduje się gdzie indziej. Pośród czynników predysponujących do jej wystąpienia wymienia się między innymi noszenie obuwia sportowego, które jest używane przez wiele osób, takiego jak na przykład łyżwy czy buty narciarskie. Nawet przymiarki w sklepie oraz noszenie niewygodnego obuwia, mogą skończyć się zakażeniem.

Wymieniając przyczyny zachorowania na grzybicę, nie można nie wspomnieć o tych najbardziej oczywistych, jak brak sterylności stosowanych urządzeń i narzędzi w gabinetach kosmetycznych czy salonach odnowy biologicznej. Ryzykowne może okazać się także korzystanie ze wspólnych ręczników i artykułów stosowanych do włosów czy dotykanie chorych zwierząt. Ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na grzybicę skóry zmagają się osoby zakażone wirusem HIV, chore na nowotwory, cierpiące na przewlekłe choroby metaboliczne oraz przewlekle stosujące niektóre leki.

Clotrimazolum – działanie zawartej w nim substancji czynnej

Clotrimazolum to lek przeciwgrzybiczy, który bazuje na substancji czynnej znanej jako klotrymazol . Jest to pochodna alkaloidu – imidazolu. Mowa o substancji organicznej w pierwotnej postaci białego lub jasnożółtego, krystalicznego proszku. Klotrymazol wykazuje działanie hamujące rozwój błony komórkowej grzybów.

Klotrymazol – goszczący w składzie Clotrimazolum – skutecznie radzi sobie z rodzajem grzybów, takich jak dermatofity. Są one zdolne do rozkładu kreatyny, przez co skutkują rozwojem grzybicy nie tylko skóry, ale i stóp oraz paznokci. Klotrymazol przeciwdziała także drożdżakom atakującym osłabiony organizm, jak i grzybom saprofitycznym oraz dimorficznym.

Clotrimazolum bazuje na substancji czynnej, która wpływa na wspomaganie leczenia grzybic skóry, infekcji błon śluzowych, łupieżu pstrego lub z zapaleniem ropnym. Klotrimazol wykazuje ponadto niewielkie działanie na niektóre bakterie oraz przeciwrzęsistkowe w przypadku występowania rzęsistka pochwowego.

Objawy grzybicy skóry

Rozwój grzybicy można poznać po objawach, takich jak okrągłe, rumieniowe zmiany. Na obrzeżach są one czerwone, natomiast w środku skóra wygląda na zdrowiejącą. Pojawia się uczucie swędzenia, a kolejne zmiany mnożą się i mogą zlewać się ze sobą lub powstawać w nowych miejscach, najczęściej w okolicach odsłoniętych części ciała.

Jakiekolwiek objawy tego typu, które zostają dostrzeżone na ciele, powinny być skonsultowane z lekarzem i zdiagnozowane, a w razie konieczności objęte leczeniem.