Kiedy należy stosować elektrolity dla dzieci?
Produkty tego rodzaju są zarówno preparatami o specjalnym przeznaczeniu dietetycznym, jak i środkami służącymi do uzupełniania diety w składniki aktywne preparatu – czyli suplementami diety.
Elektrolity pełnią bardzo ważne funkcje w utrzymaniu właściwej pracy:
- układu krążenia,
- ośrodkowego układu nerwowego,
- układu kostno-stawowego,
- mięśni,
- układu wewnątrzwydzielniczego.
Powszechnie mówi się, że bez wody nie da się żyć. To prawda, jednak sama woda nie wystarczy. To, co wpływa na sposób, w jaki zachowuje się nasza woda w organizmie, zależy od elektrolitów. Większość nawodnienia organizmu stanowi tzw. płyn pozakomórkowy, który znajduje się m.in. w świetle przewodu pokarmowego, naczyniach krwionośnych, tkankach, mięśniach, skórze i tkance tłuszczowej.
Płyny w naszym organizmie mają określoną osmolalność, co oznacza, że utrzymują właściwe ciśnienie osmotyczne, które odpowiada za to, czy osocze krąży w naczyniach, czy też ucieka na zewnątrz, prowadząc do biegunek, obrzęków i przesięków różnego rodzaju.
Na osmolalność naszego osocza wpływają następujące elektrolity:
- potas,
- wapń,
- fosfor,
- magnez.
Rodzajów odwodnienia jest bardzo wiele – może być hipertoniczne, hipotoniczne lub izotoniczne. Wszystko zależy, czy utracie wody towarzyszy utrata elektrolitów, czy też nie. Nawiązując do biegunek i wymiotów, należy zwrócić uwagę na fakt, że nasz organizm potrzebuje bezwzględnie płynów o optymalnej osmolalności, aby mogły się wchłonąć przez przewód pokarmowy. Woda destylowana lub też mocno osolony i osłodzony napój doprowadzi do ucieczki wody do światła przewodu pokarmowego i nasilenia stopnia odwodnienia.
Jak stosować elektrolity dla dzieci?
Zasady stosowania poszczególnych preparatów opisane są na opakowaniach produktów do doustnego uzupełniania elektrolitów. Ilość użytych saszetek/tabletek zależy od:
- wieku,
- wagi,
- stopnia odwodnienia,
- zdolności do przyjmowania płynów doustnie – co jest niemożliwe np. przy nasilonej nadmiernie biegunce.
Należy pamiętać, że nawadnianie jest procesem długofalowym. Wstępna faza intensywnego nawadniania powinna być następnie podtrzymywana poprzez dalsze nawadnianie zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
Elektrolity dla dzieci przeważnie w swoim składzie zawierają:
- chlorek sodu,
- glukozę,
- cytrynian potasu,
- wapń,
- magnez,
- witaminę C,
- inne witaminy.
Niektóre preparaty dodatkowo są wzbogacone o żywe kultury bakterii probiotycznych – np. Lactobacillus rhamnosus.
W nawadnianiu dzieci należy pamiętać o tym, aby nie przekraczać zalecanej porcji dobowej elektrolitów.
Ile płynu potrzebuje dziecko?
Z reguły elektrolity dla dzieci w opisie zastosowania definiują ilość płynów, w jakich trzeba rozpuszczać saszetki, aby zapewnić właściwe nawodnienie i optymalną osmolalność roztworu (około 230 mOsm/l).
Zapotrzebowanie dobowe na płyny zależy od wagi ciała. Dla dzieci do 10 kilogramów wynosi 100ml/kg. Dla dzieci od 10 do 20 kg – 1000ml + 50ml/ml na kilogram masy ciała. Dla dzieci powyżej 20 kg – 1500ml + 20ml na każdy kolejny kilogram masy ciała. Jest to prosta reguła, która pozwoli kontrolować nawodnienie.
Uzupełnianie strat w trakcie biegunki z reguły polega na pojeniu, nawet małymi łyczkami, aby w ciągu czterech godzin otrzymało 20ml/kg masy ciała. Te proste zalecenia powinny znacząco ułatwić nawadnianie.
Przy biegunce i wymiotach warto zastosować elektrolity dla dzieci, które są w stanie uzupełnić szybko niedobory elektrolitowe, płynowe i zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej.