Poradnik
Erytrytol

Erytrytol

Erytrytol

Erytrytol, inaczej nazywany erytrolem, to słodzik należący do grupy alkoholi polihydroksylowych. Wyróżnia się pod względem niewielkiej wartości energetycznej, która nie powoduje podnoszenia poziomu cukru we krwi. To dlatego mówi się, że erytrytol jest słodzikiem zdrowym. Od cukru różni go nie tylko niski indeks glikemiczny, ale i większa słodkość, a do tego podobny wygląd. Dodatkowo pozostawia on po spożyciu uczucie chłodu w ustach.

Znalezione produkty : 0
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
1 - 0 z 0 produktów

Erytrytol i jego zastosowanie

Erytrytol jako substancja słodząca wykorzystywana jest od 2006 roku w Unii Europejskiej, ale w Polsce pojawiła się dwa lata później. Substancję tę wykorzystuje się nie tylko jako zdrowszy zamiennik cukru stosowany do różnorodnych potraw i przetworów. Erytrytol ma również za zadanie hamować zmianę smaku i konsystencji. Znajduje swoje zastosowanie w formie wzmacniacza aromatów oraz zagęstnika produktów.

Swoje miejsce substancja ta znalazła w kosmetyce. Jest stosowana zamiast gliceryny i ma za zadanie chronić produkty kosmetyczne przed psuciem się. W przemyśle chemicznym zaś do produkcji tworzyw sztucznych wykorzystuje się pochodne Erytrytolu.

Co warto wiedzieć o erytrytolu?

Jako substancja, ale i zamiennik tradycyjnego cukru, erytrytol jest chętnie stosowany. Na szeroką skalę produkowany jest w procesie fermentacji glukozy lub hydrolizatów skrobiowych, w czym wykorzystuje się różne gatunki drożdży. Naturalnie występuje zaś w owocach: winogronach, melonach i gruszkach, a także grzybach, owocach morza oraz pyłkach kwiatów.

Erytrytol nie jest metabolizowany w ludzkim organizmie, lecz wydalany wraz z moczem, dlatego uważa się go za najzdrowszy zamiennik tradycyjnego cukru białego.

Indeks glikemiczny Erytrytolu wynosi zero, a jego wykorzystanie do produkcji masy tabletkowej w przemyśle farmaceutycznym, pozwala na dotarcie do osób (i ich korzystanie z niektórych preparatów medycznych), które zmagają się z cukrzycą lub nietolerancją laktozy. Nie występuje ponadto ryzyko namnażania się drożdży, dlatego stosowanie Erytrytolu w przypadku grzybicy jest możliwe. Powszechnie uważa się również, że substancja ta może hamować rozwój próchnicy, ponieważ wykazuje zdolności do zatrzymywania procesu fermentacji niektórych cukrów przez bakterie, które odpowiadają za powstawanie ubytków.

Stosowanie erytrytolu w walce z nadwagą

Erytrytol może być stosowany przez osoby korzystające z diet odchudzających. 1 gram cukru stołowego dostarcza 4 kcal, a Erytrytol to maksymalnie 0,4 kcal na analogiczną ilość. Tym samym spośród dostępnych substancji słodzących, erytrytol charakteryzuje się najmniejszą kalorycznością, pomimo odczuwania praktycznie takiego samego poziomu słodkości.

Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki