Głóg to roślina, z której można przygotować zarówno wywar i herbatę jak i nawet nalewkę czy przetwory. Ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych; jego spożywanie pod różnymi postaciami zalecane jest przede wszystkim osobom, które zmagają się z niewydolnością serca. Głóg jest dostępny także w atrakcyjnej formie suplementu diety – np. jako tabletki czy sok.
Głóg zawiera wiele składników o prozdrowotnym działaniu. Kwiaty głogu kryją w sobie m.in. witaminę C, flawonoidy i procyjanidyny. Nie trzeba tłumaczyć właściwości witaminy C); z kolei jeśli chodzi o flawonoidy, to mają działanie głównie rozkurczowe (dotyczy to zwłaszcza mięśni gładkich jelit, dróg moczowych, macicy oraz naczyń krwionośnych). Działanie rozkurczowe flawonoidów odgrywa dużą rolę w przypadku choroby wieńcowej – dzięki poszerzeniu naczyń krwionośnych do serca trafia więcej tlenu, co z kolei doprowadza do ustąpienia bólu i duszności. Ważną właściwość mają również procyjanidyny – obniżają ciśnienie tętnicze, dlatego też głóg jest zalecany osobom cierpiącym na nadciśnienie. Z głogu można przygotować napar. W tym przypadku mamy do wyboru dwie możliwości – napar z kwiatów lub owoców. Napar z kwiatów polecany jest osobom, które mają problem z nadciśnieniem, zmagają się z reumatyzmem, wykryto u nich początki miażdżycy lub zmagają się z innymi dolegliwościami sercowymi. Z kolei napar z owoców wskazany jest dla osób, które walczą ze wspomnianą już miażdżycą (ale już w rozwiniętej formie) oraz oczywiście nadciśnieniem.
Z racji wielu prozdrowotnych właściwości głóg świetnie sprawdzi się jako suplement diety. Roślinę można hodować w ogrodzie (a potem przyrządzać samodzielnie wspomniane już napary czy nawet przetwory) lub zażywać w postaci tabletek, gotowego soku czy ekstraktu. Owoce głogu mogą wspierać funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i trawiennego. Głóg pomaga ponadto załagodzić rozdrażnienie, a także skutecznie ułatwia zasypianie. Należy jednocześnie pamiętać, że (nieważne czy w postaci naparu, herbaty, czy gotowego suplementu) nie powinien on być przyjmowany razem z ziołami zawierającymi glikozydy nasercowe – mowa głównie o naparstnicy i konwalii. Głóg w formie suplementu diety powinien być natomiast spożywany zgodnie z zaleceniami zawartymi na opakowaniu.