Co warto wiedzieć o kolagenie?
Związek ten produkowany jest przez fibroblasty w skórze właściwej. Składa się z glicyny i proliny – dwóch głównych aminokwasów. Można nazwać go naturalnym klejem, dzięki któremu układ narządów ruchu dobrze funkcjonuje, a skóra jest elastyczna i gładka. Niestety już po 25. roku życia zaczyna go sukcesywnie ubywać, włókna kolagenowe twardnieją, co najbardziej odczuwają kobiety, zauważając u siebie kolejną drobną zmarszczkę na twarzy. Remedium na ten problem miał stanowić kolagen zwierzęcy – wołowy i wieprzowy, który w formie zsyntetyzowanej trafiał do kosmetyków przeciwzmarszczkowych i ujędrniających. Był także używany do zabiegów w medycynie estetycznej jako wypełniacz tkanek. Wciąż jednak szukano czegoś bardziej skutecznego, co mogłoby pozwolić na uzyskanie lepszych efektów.
Kolagen rybi
Odpowiedzią na te próby stał się żel produkowany z gatunku ryb słodkowodnych – tołpyg, na zasadzie kwaśnej hydratacji. Jest to kolagen najbardziej upodobniony do ludzkiego ze względu na budowę aminokwasową, dlatego jego działanie jest skuteczniejsze. Uważa się, że kolagen rybi to czyste białko, które może wniknąć głęboko w skórę, dlatego też szeroko jest stosowany w kosmetologii. Dobrze się wchłania, jest bezpieczny dla organizmu i wykazuje silne działanie regenerujące. Wybierając kosmetyki, w których zawiera się kolagen rybi, trzeba zwrócić uwagę na substancje dodatkowe, które mu towarzyszą. Często jest to np. cenna witamina C, dzięki której aminokwasy tworzące łańcuch kolagenowy mogą być modyfikowane. Innymi słowy, jest niezbędna do syntezy kolagenu – stanowi kofaktor enzymów odpowiedzialnych za stabilizację i krzyżowanie włókien kolagenu., a naczynia krwionośne zostają wzmocnione. Oprócz tego witamina ta zwiększa się również poziom przyswajalności żelaza.
Niedobór kolagenu
Kiedy dochodzi do degradacji białek kolagenowych, skóra staje o wiele mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Jest podatna na infekcje, zakażenia i alergie. Tak samo można odczuwać niepokojące objawy ze strony układu ruchu. Sztywność stawów, ból i ograniczona ich ruchomość – to częste dolegliwości występujące w przypadku niedoboru kolagenu. Oprócz tego kondycja paznokci i włosów może ulec pogorszeniu. Suplementacja kolagenem rybim wspomaga proces odnowy ich struktury, dzięki czemu stają się mocniejsze i nabierają zdrowszego wyglądu.
Jak stosować?
Dostępne w formie tabletek, ale też proszku, który rozpuszcza się w szklance – mleka, wody czy napoju. Do większości preparatów z kolagenem rybim dodawane są witaminy i składniki mineralne, dzięki którym wartość odżywcza zawartości torebki jest jeszcze większa. Najczęściej są to: witamina C, której działanie zostało opisane wyżej, cynk wpierający utrzymanie zdrowych kości, włosów czy paznokci oraz magnez wspierający mięśnie i kości.
Ciekawostki na temat kolagenu
Nazwa kolagen w języku greckim kolla gennan ma podwójne znaczenie – „klej” i „produkować”. Wiadomo, że kolagen zawarty w żywności nie zastąpi tego, który jest wytwarzany przez organizm. Nie przeszkadza to jednak Japończykom decydować się na modne diety zawierające to cenne białko. Półki sklepowe w kraju kwitnącej wiśni uginają się pod produktami z dodatkiem pożądanego przez Japończyków kolagenu, np. dżemy, słodycze czy koktajle.