Konopie – rodzaje
Konopie siewne ze względu na swoją budową są kojarzone z konopiami indyjskimi, stosowanymi jako narkotyk. Konopie siewne nie mają jednak w składzie tetrahydrokannabinolu (THC) – podstawowego składnika konopi indyjskich. Nie posiadają więc właściwości psychoaktywnych.
W konopiach siewnych naturalnie występują natomiast wysokie stężenia CBD, czyli kannabidiolu.
Olej konopny – właściwości
Olej konopny zawiera m.in. optymalny stosunek niezbędnych kwasów tłuszczowych – omega-3 oraz omega-6.
Cenne dla człowieka właściwości oleju z konopi to między innymi:
- działanie przeciwzapalne,
- wsparcie dla układu odpornościowego,
- regulowanie metabolizmu glukozy,
- korzystny wpływ na działanie układu sercowo-naczyniowego,
- pomoc w kontrolowaniu poziomu cholesterolu.
Oleje konopne poza omega-3 i omega-6 zawierają również witaminy z grupy A, B, E i K, a także jony magnezu, wapnia oraz cynku.
Oleje konopne – zastosowanie
Oleje konopne, podobnie jak wszystkie kosmetyki z konopi, powinno się nabywać w wiarygodnych i zweryfikowanych źródłach. Jest to bowiem produkt ogólnodostępny. W trosce o bezpieczeństwo stosowania i skuteczność działania produktów na bazie oleju konopnego warto wybierać miejsca takie jak apteki czy sprawdzone sklepy zielarskie.
Oleje konopne otrzymuje się na dwa sposoby. Za pomocą tłoczenia na zimno z nasion konopi lub przez ekstrakcję dwutlenkiem węgla – w niskiej temperaturze przy jednoczesnym wysokim ciśnieniu.
Najcenniejsze właściwości oleju konopnego wykorzystamy wtedy, gdy sięgniemy po olej nierafinowany, niefiltrowany i nieoczyszczony. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze odpowiedniego produktu.
Olej konopny ma swoje zastosowanie w przemyśle spożywczym. Dzięki zawartości kwasów omega-3, omega-6 oraz witamin i minerałów posiada cenne wartości odżywcze. Można stosować go podobnie jak inne oleje spożywcze – do różnego rodzaju potraw. Nie należy jednak używać oleju konopnego do smażenia.
Kosmetyki z konopi
Ze wszystkich części rośliny, jaką jest konopia siewna, to właśnie olej konopny wykorzystuje się najczęściej w produkcji różnego rodzaju kosmetyków. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz preparatów z jego zawartością. Dzięki temu każdy ma możliwość wybrania odpowiedniego dla siebie produktu.
Jeśli kosmetyki z konopi nas zainteresują, podczas poszukiwań z pewnością natkniemy się na m.in.:
- szampony i odżywki do włosów,
- żele i mydła pod prysznic,
- kremy do twarzy,
- kremy do rąk,
- peelingi i balsamy do ciała,
- maści.
Tak szeroka paleta rozwiązań to duże pole do indywidualnych testów i jednoznacznej decyzji, który kosmetyk służy nam najbardziej.
Kremy z konopi
Konopie dzięki bogatemu składowi opartemu na kwasach tłuszczowych omega-3 i omega-6, witamin z grupy A, B, E i K oraz jonach magnezu, wapnia i cynku stały się istotnym elementem kremów do twarzy. Naturalna, roślinna moc konopi siewnej wywołała dużą falę zainteresowania, którą obecnie cieszą się kremy z konopi.
Dzięki właściwościom przeciwzapalnym tej interesującej rośliny, po kremy z konopi chętnie sięgają osoby borykające się z różnego rodzaju problemami skórnymi.
Kremy konopne znajdą się także w centrum zainteresowania pacjentów i pacjentek poszukujących kosmetyków o właściwościach nawilżających. Wysoka zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych omega oraz witamin i minerałów może wykazać pozytywne działanie na skórę twarzy, rąk, a nawet całego ciała.