Najwartościowsze składniki nagietka
Roślina ta znana jest z posiadania wielu cennych składników, które korzystnie wpływają na zdrowie. W zielarstwie wykorzystuje się wysuszone koszyczki nagietka lub kwiaty języczkowe. Najbardziej pożądane są jednak rośliny o kwiatach w odcieniach koloru pomarańczowego, ponieważ to w nich znajdują się prozdrowotne karotenoidy. Innymi cenionymi substancjami są flawonoidy, saponiny oraz zawarty w nagietku olejek eteryczny.
Właściwości i zastosowanie nagietka
- Nagietek zwiększa odporność organizmu i chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo.
- Pomaga na zmęczone oczy, łagodzi podrażnienia, wywołane przez alergie.
- Działa kojąco na błony śluzowe jamy ustnej, gardło i struny głosowe.
- Przyczynia się do prawidłowego oczyszczania organizmu.
- Wpływa pozytywnie na układ naczyniowy, wspierając głównie krążenie żylne.
- Pomaga utrzymać prawidłową mikroflorę pochwy.
- Wspiera utrzymanie prawidłowej pracy układu moczowego u mężczyzn powyżej 45 roku życia.
- Wspomaga utrzymanie prawidłowej czynności wątroby, między innymi dzięki właściwościom odtruwającym.
- Wpływa pozytywnie na funkcję przewodu pokarmowego, dzięki czemu eliminuje dyskomfort trawienny (np. zaparcia). Stymuluje produkcję płynów ustrojowych, chroni błonę śluzową żołądka i pobudza ruchy perystaltyczne.
- Olejek eteryczny sprawdza się w aromaterapii, ma działanie odprężające i zmniejszające stres.
- Sprawdza się w kosmetyce, ponieważ doskonale wpływa na stan skóry. Można go spotkać w wielu kremach i maściach. Jego właściwości nawilżające idealnie pomagają przy suchej i łuszczącej się skórze. Może być stosowany przez każdego, ponieważ współgra ze skórą wrażliwą, potrzebującą szczególnej uwagi. Jest także przystosowany do pielęgnacji dzieci i niemowląt.
Przeciwwskazania
Mimo szerokiego zakresu zastosowań, nagietek nie powinien być stosowany przez osoby mające uczulenie na rośliny astrowate.
Produkty z nagietka lekarskiego
Zioło to powszechnie występuje w wielu produktach i formach. Można go znaleźć w formie kremu, maści, oleju, naparu, wyciągu bądź herbaty. Może być stosowany wewnętrznie (w postaci naparów i herbaty) lub zewnętrznie (w maściach lub kremach).
„Nagietkowe” ciekawostki
Niegdyś, nagietek był uważany za roślinę magiczną, suszone kwiatki tego zioła włożone pod poduszkę, miały zapewnić dobry i spokojny sen. Wierzono, że noszony przy sobie, będzie odpędzał lęki i zmniejszał strach. Stosowany był również w przepowiadaniu pogody, jego rozchylone płatki przed godziną dziewiątą rano, oznaczały brak deszczu w danym dniu. W ogrodnictwie sprawdza się jako 'strażnik' pomidorów, ponieważ posadzony obok nich, ochrania je przed szkodnikami.
Nagietek jest cenioną rośliną, ma szerokie zastosowanie przy leczeniu wielu dolegliwości. Jest on dowodem na mądrość natury i piękno przyrody.