Dlaczego włosy wypadają?
Na głowie mamy od około 100 do 150 tysięcy włosów, a każdy z nich żyje 3–4 lata, po czym wypada. Nawet 15 proc. włosów, które aktualnie posiadamy, znajduje się w fazie zaniku. Dziennie tracimy ich od 50 do 100, więc nawet jeśli widzimy kępki na szczotce lub po umyciu głowy, nie powinniśmy się tym przesadnie martwić. W przypadku, gdy wydaje nam się, że ubytek jest spory, warto sięgnąć po odżywki na wypadanie włosów. Jest to zwykle pierwsze rozwiązanie, które możemy zastosować, o ile oczywiście przyczyna nie jest leży gdzie indziej.
Łysienie androgenowe, które dotyczy nawet połowy mężczyzn po 50. roku życia, ma podłoże genetyczne. Jest ono związane z działaniem testosteronu, a dokładnie nadwrażliwością organizmu na jeden ze związków chemicznych będących jego pochodną. Odżywki do włosów wypadających nie powstrzymają tego procesu, jednak polecane są osobom, które chcą spowolnić efekty łysienia. Również kobiety są narażone na łysienie androgenowe. Włosy ulegają wówczas znacznemu przerzedzeniu w okolicy szczytowo-ciemieniowej. Z traceniem włosów wiążą się także inne zaburzenia hormonalne oraz choroby tarczycy. Są to sytuacje, które wymagają konsultacji lekarskiej.
Częściej jednak sprawa nie jest aż tak poważna. Wiele kobiet zauważa osłabienie i gubienie dużych ilości włosów po ciąży. Problem pojawia się również w wyniku przemęczenia, przewlekłego stresu lub stosowania niewłaściwej diety ubogiej w witaminę D3, witaminy z grupy B, kwasy omega-3 oraz żelazo. W takich sytuacjach odżywki na wypadanie włosów powinny być uzupełnieniem zmian wprowadzonych w trybie życia oraz w odżywianiu.
Często obserwujemy także okresowe wypadanie włosów, które ma miejsce wiosną i jesienią. Nasza skóra jest wówczas wysuszona (wysokie temperatury, ogrzewanie) i nieco osłabiona. W organizmie często brakuje witamin i innych ważnych dla włosów składników odżywczych. W takim przypadku oprócz odżywki na wypadanie włosów dobrze jest wzbogacić swoją dietę o odpowiednie witaminy i minerały.