Poradnik
Stabilizator stawu skokowego

Stabilizator stawu skokowego

Stabilizator stawu skokowego

Stabilizacja stawu skokowego okazuje się w wielu sytuacjach bardzo pomocnym rozwiązaniem – szczególnie u osób po urazach, operacjach i złamaniach w obrębie oraz okolicy stawu skokowego. Oprócz klasycznego gipsu i ortezy można również zastosować specjalną opaskę. Oferowane przez nas produkty – m.in. uniwersalny stabilizator stawu skokowego to rozwiązanie dla każdego, kto ma przesłanki do tego, by odciążyć nieco swoją stopę i poprawić komfort poruszania się.

Znalezione produkty : 3
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Pani Teresa, opaska elastyczna stawu skokowego PT 0303, skarpetka, bezszwowa, czarna, rozmiar M, 1 sztuka - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Pani Teresa, opaska elastyczna stawu skokowego PT 0303, skarpetka, bezszwowa, czarna, rozmiar M, 1 sztuka
26,69 zł
Futuro Sport, regulowana opaska stawu skokowego, czarna, rozmiar uniwersalny, 1 sztuka - miniaturka zdjęcia produktu
Ostatnie sztuki
Zdrowie i uroda
Futuro Sport, regulowana opaska stawu skokowego, czarna, rozmiar uniwersalny, 1 sztuka
35,99 zł
Pani Teresa, stabilizator stawu skokowego, PT 0334, sznurowany, czarny, rozmiar S, 1 sztuka - miniaturka zdjęcia produktu
Ostatnie sztuki
Zdrowie i uroda
Pani Teresa, stabilizator stawu skokowego, PT 0334, sznurowany, czarny, rozmiar S, 1 sztuka
96,29 zł
1 - 3 z 3 produktów

Dlaczego potrzebny jest niekiedy stabilizator stawu skokowego?

Wynika to ze złożonej budowy samego stawu. Podstawowe funkcje stawu skokowego obejmują m.in. stabilizację postawy oraz umożliwienie poprawnego chodu.

Stopa i kostka składają się z 26 pojedynczych kości, tworząc 33 stawy. Jest to zatem bardzo skomplikowana struktura funkcjonalna. Standardowo staw skokowy jest dzielony na:

  • górny, skokowo-goleniowy,
  • dolny.

Stabilizator stawu skokowego ma na celu przede wszystkim:

  • ograniczenie zakresu czynnego i biernego ruchu w stawie skokowym,
  • stabilizację struktur kostnych, torebek stawowych, więzadeł i ścięgien,
  • zredukowanie obciążenia struktur anatomicznych – m.in. więzadeł, ścięgien i mięśni w obrębie stawu skokowego.

Stabilizacja jest kluczowa w okresie pourazowym – szczególnie, gdy struktury anatomiczne są uszkodzone lub osłabione wskutek procesów zapalnych i regeneracyjnych. Staw skokowy wykonywać może następujące ruchy:

  • rotację wewnętrzną i zewnętrzną,
  • zgięcie grzbietowe i podeszwowe,
  • odwracanie i nawracanie stopy.

Dobry stabilizator stawu skokowego utrzymuje właściwą biomechanikę stawów zaliczanych do kompleksu stawu skokowego oraz przenosi część obciążeń, które w warunkach fizjologicznych przenoszone są poprzez ścięgna, więzadła oraz struktury stawowe.

Najczęstsze wskazania do zastosowania stabilizatora stawu skokowego

Stabilizator stawu skokowego może być użytkowany w różnych sytuacjach istotnych z punktu widzenia klinicznego. Do najważniejszych tego rodzaju sytuacji należy zaliczyć m.in. skręcenie lub zwichnięcie. Pierwszy przypadek, który polega na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie, jest jedną z najczęstszych sytuacji, kiedy stabilizator stawu skokowego musi być stosowany.

To przekroczenie, najczęściej odbywające się na drodze nadmiernego obrotu lub toczenia stopy, doprowadzić może do następujących uszkodzeń:

  • naciągnięcia więzadeł i torebki stawowej,
  • rozerwania torebki stawowej,
  • rozerwania torebki i więzadeł,
  • uszkodzenia struktur miękkich z oderwaniem fragmentu kostnego.

Stabilizator stawu skokowego ma na celu utrzymanie właściwego zestawienia części stawu. Pozwala to wszystkim naruszonym tkankom właściwie się goić. Wczesne wdrożenie rehabilitacji w skręceniu stawu jest bardzo ważne – w lżejszych skręceniach, do których rekomendowany jest oferowany stabilizator stawu skokowego, wspomaga on proces samoleczenia. Przypadki takich uszkodzeń nie wymagają bowiem bezwzględnego unieruchomienia.

Odpowiednio dobrany do rozmiaru i w konsultacji z lekarzem stabilizator stawu skokowego:

  • poprawia komfort poruszania się, łagodząc ból, uczucie ucisku lub ograniczenia ruchu w stawach,
  • redukuje obciążenie na regenerujące się struktury stawowe,
  • pozwala poprawnie przeprowadzić proces regeneracji, co ma znaczenie w uniknięciu przyszłych zwichnięć nawykowych,
  • umożliwia wykonywanie codziennych czynności,
  • w niektórych wariantach pozwala również na uprawianie sportu.

Stabilizator stawu skokowego – o czym warto pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że poważniejsze skręcenia stawu skokowego mogą wymagać konsultacji lekarskiej, jak również zabiegowego zaopatrzenia ortopedycznego. W przypadku całkowitego unieruchomienia stawu, silnego obrzęku, bardzo dokuczliwego bólu lub innych niepokojących objawów nie należy samodzielnie podejmować decyzji o użyciu stabilizatora. Stabilizatory nie powinny być stosowane w sposób ciągły przez 24 godziny na dobę. Nie zaleca się także używania ich przez dłuższy okres.