Poradnik
Świetlik

Świetlik

Świetlik

Świetlik łąkowy (Euphrasia rostkoviana) oraz świetlik lekarski (Euphrasia officinalis) są roślinami występującymi powszechnie prawie w całej Europie. Identyfikacja tych gatunków jest trudna ze względu na ich częste krzyżowanie się.

Nazwa "świetlik" pochodzi od greckiego słowa euphrosyne i oznacza „dobry nastrój". Surowcem zielarskim jest ziele świetlika Herba Euphrasiae. Polskie nazwy ludowe to świeczki, świtnik, świecznik oraz ptasie oczka. W medycynie naturalnej ziele świetlika używane jest od wieków. Świetlik jest rośliną jednoroczną, osiągającą wysokość około 50 cm, liście są niewielkie i jajowate, a zebrane w grona kwiaty mają barwę białą, liliową, z fioletowymi prążkami i żółtą plamką na dolnym płatku. Zasiedla podmokłe tereny łąk, torfowisk, granic lasów. Świetlik występuje pospolicie w terenach nizinnych i górskich całej Europy. Kwitnie od czerwca do września.

Znalezione produkty : 4
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Flos Ziele świetlika, 2 g x 30 saszetek - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Flos Ziele świetlika, 2 g x 30 saszetek
20,99 zł
Zuma Świetlik Plus, łagodzące krople do oczu, roztwór, 10 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Zuma Świetlik Plus, łagodzące krople do oczu, roztwór, 10 ml
9,69 zł
Zioła, Ziele Świetlika, 50 g - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Zioła, Ziele Świetlika, 50 g
19,99 zł
Flos-Lek, żel do powiek i pod oczy ze świetlikiem i rumiankiem, 15 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Flos-Lek, żel do powiek i pod oczy ze świetlikiem i rumiankiem, 15 ml
10,49 zł
1 - 4 z 4 produktów

Pozyskiwanie świetlika

Świetlik pozyskiwany jest ze środowiska naturalnego, ponieważ jest trudny w hodowli. Zbierany jest w okresie kwitnienia, przed wytworzeniem torebek nasiennych. Surowiec zielarski wytwarza się z liści oraz łodyg rośliny poprzez suszenie w zacienionych i przewiewnych miejscach, ewentualnie w suszarniach, w temperaturze poniżej 35 stopni Celsjusza.

Wartościowe składniki świetlika

Ziele świetlika jest źródłem cennych dla zdrowia związków. Są to m.in.: glikozyd irydoidowy, aukubina, garbniki, kwasy fenolowe takie jak kwas kawowy oraz chlorogenowy, związki żywicowe, kumaryna, sole mineralne, takie jak magnez i miedź.

Korzystne działanie świetlika

Ziele świetlika wykorzystywane jest często w leczeniu domowym, jako pierwsza pomoc przy dolegliwościach oczu. Stosowane jest w schorzeniach narządu wzroku o charakterze uczuleniowym i zapalnym, a więc w zapaleniu spojówek i brzegów powiek. W postaci okładów stosuje się je w kurczu powiek, jęczmieniu oraz w celu ukojenia zmęczonego wzroku. Jest pomocny także przy katarze przebiegającym z łzawieniem oczu.

Skutki uboczne

Nie wykazano negatywnych skutków związanych z miejscowym stosowaniem preparatów zawierających świetlik lekarski. Producenci suplementów diety zawierających w składzie świetlik podkreślają, iż jest on niewskazany dla kobiet w ciąży oraz ciężarnych.

Świetlik w produktach zielarskich

Ziele świetlika dostępne jest w formie sypkiego suszu i torebek fix. Z suszu sporządza się odwar, który wykorzystuje się do przemywania oczu i okładów. Z kolei namoczone i ogrzane ziele wykorzystuje się do kataplazm. Na rynku dostępne są także homeopatyczne krople do oczu zawierające ekstrakt ze świetlika łąkowego, kapsułki oraz nalewki.

Dołącz do nas
Facebook logo Instagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki