Leczenie stanów po toksycznym uszkodzeniu wątroby, pomocniczo u pacjentów cierpiących na przewlekłe schorzenia zapalne wątroby oraz marskość wątroby.
1 kapsułka twarda zawiera: substancja czynna: suchy wyciąg z owoców ostropestu plamistego (Silybi mariani fructus extractum siccum)(DER 36-44:1; ekstrahent: etylu octan) 173,0-186,7mg. Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian. Składniki kapsułki: żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek czarny (E 172), tytanu dwutlenek, żelatyna, sodu laurylosiarczan.
Lek Legalon 140 wytwarzany jest w postaci kapsułek twardych, które zawierają w swoim składzie suchy wyciąg z owoców ostropestu plamistego. Substancją czynną owoców ostropestu plamistego jest zespół flawonoliganów zwany sylimaryną, zawierający m.in. sylibininę. Stosowany jest w leczeniu schorzeń wątroby.
Na początku leczenia zaleca się 1 kapsułkę 3 razy dziennie (co odpowiada 420mg sylimaryny). Jako dawkę podtrzymującą przyjmuje się 1 kapsułkę 2 razy dziennie (co odpowiada 280mg sylimaryny). Przy dłużej utrzymujących się dolegliwościach należy skonsultować się z lekarzem. O czasie trwania terapii powinien zdecydować lekarz. Zaleca się przyjmowanie leku w całości, przed posiłkiem, z niewielką ilością płynu.
Nie należy stosować w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na ostropest i/lub inne rośliny koszyczkowe lub na którykolwiek składnik leku, lek nie powinien być zalecany w celu leczenia ostrych zatruć, należy unikać czynników szkodliwych dla wątroby (jak np. alkohol), w przypadku wystąpienia objawów żółtaczki (jasne do ciemnożółtego przebarwienie skóry, żółte zabarwienie białkówki oczu) należy skonsultować się z lekarzem, nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 roku życia, nie należy stosować podczas ciąży i karmienia piersią, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Import równoległy produktów leczniczych polega na sprowadzaniu do Polski leków, które posiadają pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane w innym państwie* oraz które uzyskały pozwolenie na import równoległy wydane przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.
Po zakupie leku w jednym z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego jest on przepakowywany do opakowania oznakowanego w języku polskim. Do leku dołączona zostaje również ulotka w języku polskim. Lek z importu równoległego posiada taką samą (lub zbliżoną) postać farmaceutyczną, taką samą substancję(-e) czynną(-e), moc oraz drogę podania.
*państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym