Co roku przed wakacjami lekarze podkreślają, jak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Jednak w dalszym ciągu wiele osób zapomina o tych kosmetykach lub wybiera te z nieodpowiednim filtrem. Ochrona ta powinna nam również towarzyszyć przy zimowych wycieczkach w góry czy zabawach na stokach narciarskich, gdzie nasza cera jest wystawiona na działanie promieni słonecznych i przy braku odpowiedniego zabezpieczenia kremami z filtrem, może dojść do oparzeń słonecznych.
Kosmetyki przeciwsłoneczne powinny towarzyszyć każdemu podczas wakacyjnych wyjazdów oraz zimowych podróży. Chociaż słońce jest niezbędne do życia i to dzięki niemu możliwa jest synteza witamina D, nadmiar promieni niesie za sobą poważne konsekwencje. Słońce przyspiesza procesy starzenia, może prowadzić do rozwijania się alergii skórnej i czerniaka. Aby przebywanie na słońcu było bezpieczne, na skórę należy nałożyć odpowiedni preparat. Jak wybrać ten, który będzie skuteczny?
To, które kosmetyki przeciwsłoneczne będą najlepsze, zależy od tego, jaki posiada się fototyp skóry, czyli karnację. Jest ona ściśle związana z poziomem melaniny w skórze, i to od niej zależy także podatność na oparzenia słoneczne. Wyróżnia się kilka fototypów.
Znając swój fototyp skóry, można łatwiej dobrać odpowiednie kosmetyki przeciwsłoneczne. Produkty SPF 8-10 na co dzień powinny stosować osoby z fototypem IV, SPF 12-15 jest filtrem dla osób z fototypem III i dla fototypu IV przy dłuższej ekspozycji na promieniowanie. Po kremy z filtrem SPF 20-25 powinni sięgać posiadacze fototypu III przy dłuższej ekspozycji na promieniowanie. SPF 30 jest dla fototypu II, a SPF 50+ jest filtrem dla dzieci, właścicieli fototypu I oraz osób, które chcą w pełni chronić się przed słońcem.
Bardzo wiele osób sięga po kremy, mleczka czy spraye dopiero na plaży, w ogrodzie lub nad jeziorem. To duży błąd. Aby kosmetyki przeciwsłoneczne spełniały swoją funkcję, należy je aplikować na skórę co najmniej pół godziny przed planowanym wyjściem z domu. To optymalny czas, aby produkt się wchłonął i zapewnił ochronę. Warto zwrócić również uwagę na to, by preparatem nasmarować dokładnie wszystkie partie ciała, które będą wystawione na działanie słońca. Przebywając dłużej na świeżym powietrzu, należy sięgać po kosmetyk przeciwsłoneczny co 2 godziny, dodatkowe smarowanie jest także konieczne po wyjściu z wody. Chcąc jeszcze lepiej dbać o skórę, najlepiej unikać przebywania na słońcu, kiedy jest najostrzejsze, czyli między 10:00 a 16:00.