Lek Asmag B zawiera w składzie 20 mg jonów magnezu oraz 0,25 mg chlorowodorku piroksydyny, czyli witaminy B6. Magnez jest pierwiastkiem, który stanowi jeden z podstawowych elementów budulcowych organizmu człowieka. Odgrywa on kluczową rolę w przekaźnictwie nerwowym, chroni mięsień sercowy oraz zaangażowany jest w procesy mineralizacji kości. Witamina B6 zmniejsza uczucie zmęczenia i pozytywnie oddziałuje na funkcje psychologiczne. Suplement diety Asmag B6 Max D3 zawiera dodatkowo cholekalcyferol, czyli witaminę D3, która wpływa na prawidłową kondycję mięśni.
W ofercie dostępnych jest kilka produktów Asmag w tabletkach:
Przed zastosowaniem preparatów Asmag należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie wolno stosować w przypadku:
Produkt diety nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią przed stosowaniem powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich przewlekle przyjmowanych lekach. Istnieje przeciwwskazanie do stosowania preparatu Asmag razem z:
Ich przyjmowanie może wpływać na zmniejszenie wchłaniania składników zawartych w preparacie z przewodu pokarmowego. Mniejsza absorpcja wiąże się z mniejszą skutecznością.
Hipomagnezemia jest poważnym stanem niedoboru magnezu, kiedy jego poziom spada poniżej około 0,65 mmol/l. Głównymi przyczynami są nie tylko deficyty tego pierwiastka w diecie, ale również zaburzenia jego wchłaniania (m.in. choroby jelita cienkiego i nerek, wrzody żołądka, ostre zapalenia trzustki oraz zaburzenia hormonalne i elektrolitowe). Stosowanie niektórych leków, zwłaszcza chemioterapeutyków, niektórych antybiotyków i środków moczopędnych również może wpływać na obniżenie stężenia magnezu.
Objawy hipomagnezemii są mało swoiste. Najczęstszymi symptomami niedoboru magnezu są:
Hipomagnezemia jest zaburzeniem, które często występuje. Nie zawsze daje ona objawy. Co ważne, nawet jeśli badania wykażą prawidłowy poziom magnezu, nie wyklucza to jego niedoborów. Ma na to wpływ fakt, że jedynie 1% tego pierwiastka znajduje się poza komórkami, co oznacza, że jego niskie stężenie jest dosyć późnym wskaźnikiem takiego niedoboru. Taka sytuacja rzadko zdarza się u osób zdrowych, nieprzyjmujących określonych leków np. aminoglikozydów, inhibitorów pompy protonowej, cyklosporyn lub substancji moczopędnych.
Przy hipomagnezemii zaleca się przyjmowanie doustne preparatów z magnezem np. Asmag oraz stosowanie diety bogatej w ten pierwiastek. Jeśli jednak objawy są poważniejsze, lekarz może zdecydować się na podanie magnezu drogą dożylną. W niektórych przypadkach konieczne jest także podawanie wapnia oraz potasu. Niezbędne jest, o ile to możliwe, wyeliminowanie pierwotnej przyczyny schorzenia.