Nie tylko codzienna dieta, ale i tryb życia, nadmierny stres czy brak aktywności fizycznej, znajdują swoje odzwierciedlenie w naszym samopoczuciu fizycznym, a także funkcjonowaniu organizmu. Gdy uwagi nie zwracamy na to, co gości na talerzu, zaczynają się między innymi problemy z układem pokarmowym, w tym uciążliwe zaparcia. Najprostszy sposób to zmiana nawyków żywieniowych, a z pomocą przychodzą również wyroby medyczne i leki, w tym Xenna.
Zwykle wypróżniamy się raz dziennie, czasami raz na dwa lub trzy dni. Taka częstotliwość jest dość naturalna i o ile nie wiąże się z żadnymi przykrymi dolegliwościami czy niepokojącymi objawami, nie ma się czym martwić. Kłopot powstaje jednak wtedy, gdy wypróżnianie jest znacznie rzadsze – raz na tydzień bądź raz na dwa tygodnie. O zaparciach mówimy również w sytuacjach, gdy codzienne wypróżnianie powoduje ból, dyskomfort, a stolec ma konsystencję twardą i zbitą.
By poradzić sobie z taką sytuacją należy zmienić nawyki żywieniowe. Zaleca się spożywanie większej ilości surowych warzyw oraz owoców, tym bardziej, jeśli dotąd w codziennym jadłospisie nie znajdowały swojego miejsca. W tych produktach gości błonnik, który usprawnia pracę układu pokarmowego, wspomaga ruchy robaczkowe, a co za tym idzie, ułatwia wypróżnianie. Przy większych problemach można również zastosować lek lub wyrób medyczny, jak chociażby Xenna.
Xenna to preparat, w którego składzie znajduje się między innymi senes, jeden z najpopularniejszych środków ziołowych, działających stosunkowo łagodnie, ale na tyle skutecznie, by zwalczyć problem uporczywych zaparć. Wypróżnienie ułatwiają także składniki wykazujące zdolność do wiązania wody, co pozwala uzyskać stolec o prawidłowo nawodnionej konsystencji, a to daje efekt w postaci bezproblemowego wypróżnienia. Do takich substancji należy makrogol, który również można znaleźć w Xennie.
Poza zmianą nawyków żywieniowych i korzystaniem z dostępnych, jak chociażby Xenna, walka z zaparciami polega na włączeniu aktywności fizycznej. Regularny wysiłek korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, w tym pozwala wyregulować rytm wypróżnień. Co więcej, nie musi to być intensywny i długotrwały wysiłek, by zacząć odczuwać poprawę i zminimalizować dyskomfort związany z pojawiającymi się zaparciami.