Lek Nurofen dla dzieci Forte o smaku pomarańczowym to preparat w formie zawiesiny doustnej, odpowiedni dla dzieci o wadze od 5 kg (czyli w wieku ok. 3 miesięcy) do 40 kg (ok. 12 lat). Lek zawiera w swoim składzie ibuprofen, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działanie ibuprofenu powoduje zmianę reakcji organizmu na ból i podwyższoną temperaturę ciała.
Nurofen dla dzieci Forte stosuje się od 3. miesiąca życia (od 5 kg) do 12 roku życia (do 40 kg) w krótkotrwałym, objawowym leczeniu:
1 ml zawiesiny doustnej zawiera:
Przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne.
Lek Nurofen dla dzieci Forte należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Nie należy stosować leku u dzieci poniżej 3 miesiąca życia lub o masie ciała poniżej 5 kg. Pacjenci o wrażliwym żołądku powinni stosować Nurofen dla dzieci Forte o smaku pomarańczowym w trakcie posiłku. Lek Nurofen jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania. Jeśli u dziecka w wieku powyżej 6 miesięcy objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni lub pacjent czuje się gorzej, należy skonsultować się z lekarzem. U niemowląt w wieku od 3 do 5 miesięcy, należy zasięgnąć porady lekarza już po 24 godzinach bez ustąpienia objawów.
Nurofen Forte dla dzieci 100 ml o smaku pomarańczowym należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w temperaturze nieprzekraczającej 25°C.
Lek ten, podobnie jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Często (występują u mniej niż 1 na 10, ale więcej niż 1 na 100 pacjentów):
Niezbyt często (występują u mniej niż 1 na 100, ale więcej niż 1 na 1000 pacjentów):
Rzadko (występują u mniej niż 1 na 1000, ale więcej niż 1 na 10 000 pacjentów):
Bardzo rzadko (występują u mniej niż 1 na 10000 pacjentów):
Opisywano również pogorszenie stanu zapalnego związanego z zakażeniem (np. martwicze zapalenie powięzi) wskutek stosowania pewnych leków przeciwbólowych (NLPZ). Jeżeli wystąpią lub nasilą się objawy zakażenia, pacjent powinien niezwłocznie udać się do lekarza.
Podczas stosowania ibuprofenu obserwowano też objawy aseptycznego zapalenia opon mózgowordzeniowych ze sztywnością karku, bólem głowy, nudnościami, wymiotami, gorączką i zaburzeniem świadomości. U pacjentów z zaburzeniami autoimmunologicznymi (toczeń, mieszana choroba tkanki łącznej) istnieje większe ryzyko takich objawów. W razie wystąpienia takich dolegliwości należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
Leki takie jak ten mogą być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawał serca) lub udaru.
Reakcje skórne
Osoby w podeszłym wieku
Reckitt Benckiser (Poland) S.A.
ul. Okunin 1
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.